Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
in locul tau as face direct cu italianul ,nu verifica nimeni stai calm,mergi si fa-ti cartea si dupa aia te duci si ti-o treci la fisc !
Skip ads

  • gaby_linte

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
da foarte ciudat,dar nu stiu dc tu faci contractul in aceeasi zi dc aia de la tine un iti cer fiscal,cauta legea si dute cu lectiile pregatite si zile k e vanduta in termen de 30 de zile
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poate sa fie in posesia ta si de 1 ora ca tot trebuie sa treci pe la ei...
  • blonduf20

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
gaby_linte a scris:da foarte ciudat,dar nu stiu dc tu faci contractul in aceeasi zi dc aia de la tine nu iti cer fiscal,cauta legea si dute cu lectiile pregatite si zile k e vanduta in termen de 30 de zile

Am mai scris de cateva ori: In Ploiesti se cere certificat fiscal de la vanzator chiar daca masina a stat la el mai putin de 20 zile. Am explicat eu celor de la financiar in fel si chip, ei o tin tot pe a lor.
@ gsi_master
Nu e vorba ca eu n-am cohones, dar e un risc prea mare. Si oricum n-as scrie pe forum daca as face asa ceva. Masina are carte pe numele meu deja. O sa ma duc la financiar sa vad ce rezolv si o sa va tin la curent.
Skip ads

  • blonduf20

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:poate sa fie in posesia ta si de 1 ora ca tot trebuie sa treci pe la ei...

Shocked Aoleu! Tocmai de asta imi era frica. O sa incerc totusi si asa.
  • InSecret

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2010

  • Mesaj Privat
PENTRU BLONDUF20


Incearca la casa auto CONSTANTA . am cumparat vara trecuta un audi de acolo si mi s-a parut si cam ciudat cu actele... intradevar dupa 30 de zile aveam toate actele OK si fara certificat fiscal... dureaza da a mers Wink din prahova pana in constanta maxim 4 ore dus si intors 8 ore eu zic ca se merita sa incerci Razz
  • janin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o prob am facut un schimb de masini cu un tip ,acuma nu ma inteleg cu proprietarul din carte nu vrea sa mi dea certificatul fiscal pt a - mi inscrie masina.
1. o pot inscrie fara certificat fiscal ?
2. el o poate radia din circulatie ? (propritarul din carte) eu am tot la masina carte, talon etc
  • TDriver

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca nu vrea sa-ti dea certificatul fiscal pentru ca nu are bani sa-si achite datoriile cu care figureaza la adm.financiara.Ar fi bine sa verifici care e situatia direct la administratie.In functie de datorii te decizi daca platesti si scoti tu certificatul fiscal.
Fara certificat fiscal, legal, nu poti inmatricula masina.
Daca are contract de vanzare cumparare, te poti astepta si la surprize romanesti.
Skip ads

  • janin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am sunat la admin fiscala la el si are 175 lei ,prob e ca el vrea o suma de bani de la mine.
Nu am contract vanzare cumparare cu el nici macar nu stie de unde sunt, eu am cu tipul care am facut schimbul iar asta la randul lui facuse schimb cu el (prop din carte ) de masini. Mentionez ca prin cateva pers am facut rost de datele lui asa ca as putea sa i fac un contract de vanzare cumparare.
Ce ma sfatuiti ?
  • TDriver

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Deci tu ai facut schimb cu un tip care nici macar nu era proprietarul masinii.Bun asa!Banuiesc ca tu ai dat masina cu acte in regula,adica contract de vanzare-cumparare.Dar daca tipul de la care ai luat masina mai avea de dat bani pe ea si de aceea proprietarul nici nu i-a facut actele? Cel mai bine ar fi sa te intilnesti atit cu cel de la care ai luat masina cit si cu proprietarul de drept si sa incerci sa cazi la pace.
Si altadata sa incerci sa nu mai cumperi cioara de pe gard!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu te apuca sa faci ilegalitati ca imediat te trezesti cu un dosar penal de mai mare frumusetea.Mai nou se contureaza o baza de date si se gasesc tare multe acolo,asa ca un fals in acte oficiale se lasa sigur cu dosar penal
  • janin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa ma pot intalni cu amandoi ....eu sunt din TR ala cu care am facut schimb e din PH iar proprieatrul din carte e din BH asa ca e k dracu....
El ma ameninta cu radierea masinii cu toate ca nu cred ca se poate radia fara sa ai actele masinii din cate stiu eu, voi ce parere aveti ?
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ba da ,se duce la financiar ,o scoate din acte ,ia certificatul fiscal,si apoi cind fiscul trimite datele la politie dupa o perioada te trezesti ,,infractor,, cu masina neinmatriculata!
  • sandokhan

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ma aflu si eu intr-o problema similara si as avea nevoie de un sfat daca se poate.
Am luat masina de la cineva din Galati. Am toate actele necesare inmatricularii mai putin certificatul fiscal. Problema e ca nu mai dau de persoana de la care am luat autoturismul, astfel nu o pot inmatricula... Ce pot face intr-o astfel de situatie?
Mentionez ca masina este adusa din Germania si nu a fost declarata la administratia financiara din Galati de catre fostul proprietar.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ori il dai in judecata pe fraier si pe urma te duci la politie cu hotararea judecatoreasca si o inmatriculezi ori iti faci un alt contract de vanzare-cumparare (intre neamt si tine)
  • INd1aNU

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna Seara !

Am cumparat si eu o masina ..... totul frumos .... ma.m dus la rar am trecut din prima .... sa precizez am un opel astra caravan !

ma.m dus la financiar sa o inmatriculez si eu Neutral Acolo mi-ea cerut "Certificatul Fiscal" si eu nu`l am Neutral

Asi putea sa o inmatriculez fara Ceriticatul Fiscal ?!

Va multumesc !
  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nu
va trebui vechiul proprietar sati dea certificatul fiscal precum ca nu are datorii asta in cazul cand masina e inmatriculata in ro daca nu va trebui so declare tot el la financiar precum ca masina a aduso de afara si va plati amenda de rigoare apoi o va radia si-ti va da certificatul fiscat.deci fara certificat nu o inmatriculezi sub nici o forma.
  • INd1aNU

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pff Sad
dece imi era frica nu am scapat Neutral

si cam cat e amenda aia Sad( ! masina e de vreo 6 luni in RO
  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Amenda o va plati cel care a adus masina si nu a declarato.Acum trebuie so declare sa plateasca amenda si sati dea certificatul fiscal asta daca nu va avea ceva amenzi si refuza sa le plateasca sau pur si simplu nu are bani.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@INd1iaNU, sper sã te inþelegi amiabil cu cel de la care ai cumpãrat maºina...ºi sã se rezolve problema. Altfel soluþia este sã-l dai in judecatã. Iþi doresc mult succes.

P.s. Acum am mutat eu discuþia la locul potrivit, te rog pe viitor sã fii mai atent. Mulþumesc pentru inþelegere Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR