Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • INd1aNU

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dap !

Iti multumesc ! Poti sa dai Topic Inchis !

O seara Placuta !
Skip ads

  • gigicakent

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am o problema cu certificatul fiscal, sunt din Slatina si am cumparat o masina de la cineva din judet, care la randul lui o adusese din germania. am facut contract v-c intre mine si el dar el nu a declarato la fisc si a avut scoase deja numere rosii pe numele lui. Ziua urmatoare i-am facut rar'ul si cartea de ro si am declarat masina pe numele meu la taxe si impozite. Problema este ca nu mai dau de el ca sa pot ma duc cu el sa declare masina si sa imi dea certificat fiscal si m-am gandit sa refac contractu direct intre mine si german. Mai este posibila aceasta varianta daca deja s-au scos nr rosii pe numele fostului prop? si daca eu am declarat masina la fisc pe numele meu? verifica cineva?
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Vã propun urmãtoarea situație:

Domnul X din Germania vinde Domnului român Y o mașinã.

Domnul Y vine în România și îmi vinde mie, Z, acea mașinã.

Domnul Y n-a luat certificat fiscal de la domnul X, deci mașina este încã neradiatã din Germania. Domnul Y îmi dã certificat fiscal mie, dar este de ajuns doar acesta?

Ce mã fac? Cool
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Domnul X din Germania probabil ca e neamt. Ai nevoie de la el de contractul de vanzare cumparare dintre X si Y si ambele brief-uri (acte pe care le iei de la Y). De la Y ai nevoie de Certificat Fiscal, contract de vanzare-cumparare intre el si tine, contract de V-C intre el si nemtalau si brief-uri. Ideea e ca iti trebuie toate contractele de vanzare-cumparare de la sursa pana la tine. O sa ai nevoie de traduceri, apoi legalizate. Daca ai Fiscal de la Y e OK!


Ultima modificare facuta de EL-GABRY la Mie 12 Dec, 2012 9:49 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut, EL-GABRY! Mulțumesc de rãspuns! Am tot ce mi-ai zis, dar n-am certificatul fiscal al neamțului. Am toate traducerile legalizate, aștept RAR-ul și apoi sã-mi înmatriculez mașina. Mi-e teamã sã nu-mi cearã certificatul fiscal al neamțului... Aici e dilema mea.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu iti trebuie, totusi e alt stat. Cred ca la ei se radiaza automat, pe baza contractului de vanzare-cumparare.
Eu sunt in aceiasi situatie ca tine (mai degraba am fost, ca am rezolvat cu tot), deci stiu ce zic.
Rabdare si seminte la RAR!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
certificat fiscal iti trebuie doar daca vanzatorul e persoana romana (fizica sau juridica)
Daca o cumperi direct de dincolo, ai nevoie de contract vanzare cumparare (traducere legalizata) actele masinii si dovada radierii de dincolo.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu am nicio dovadã de radiere a autoturismului... De asta mi-era teamã mie. Cum dovedesc eu cã masina a fost radiatã în Germania? Doar prin dovada contractului de VC?
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mishule, urmeaza pasii pe care ti i-am spus pe PM si nu te mai stresa.
Crede-ma, ai tot ce iti trebuie.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mishu88 a scris:Nu am nicio dovadã de radiere a autoturismului... De asta mi-era teamã mie. Cum dovedesc eu cã masina a fost radiatã în Germania? Doar prin dovada contractului de VC?




nu mai ai nevoie de nimic! actul v c e de ajuns! sa nu mai fie inca un act de vanzare intermediar catre un alt roman pana la tine!
  • crisucrisu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2012

  • Mesaj Privat
am si eu o problema si as vrea sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac..
Am cumparat o masina si numele proprietarului masinii era altcineva ... intre cei doi avea un contract la mana facut iar eu la urma mea am facut un contract tot la mana deoarece era duminica si nu am avut unde sa ne ducem sa facem unul..la urma mi a dat numarul proprietarului pentru a ne trimite fisa fiscala sa o inmatriculam.,.. mentionez k avem toate actele originale masinii sunt la mine fara fisa fiscala.. la urma proprietarul ne spune ca respectivul mai avea sa ii mai dea 300 euro.. si nu vrea sa ne dea fisa fiscala pana nu ii plateste banii..
ce putem face in privinta asta? eu vroiam sa o inmatriculez dar daca nu vrea s aimi dea fiscalul.. a zis la urma ca ne radiaza masina daca nu o sa primeasca banii respecivi...

va multumesc frumos...si o seara placuta..astept un raspuns
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai intermediarul ti-a tras teapa,fara fiscal nu ai cum s-o inmatriculezi nici intr-o mie de ani.De contract la mana nu am mai auzit de foarte multa vreme,eu am cumparat masina sambata si am gasit deschis un ghiseu care se ocupa cu acte si chiar si duminica am gasit cand am luat alta masina,doar ca aici era undeva in targ.Mai bine asteptai pana luni si vedeai si cum sta treaba cu fiscalul
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cu parere de rau ca poate par rautacios, dar asa-ti trebuie.
Singura solutie e sa-i achiti acei 300 euro, si sa-ti dea fiscal DIRECT PROPRIETARUL. Si de aici treaba usoara, Contract V/C tot cu proprietarul din acte(odata cu fiscalul sa-ti puna si stampila pe Fisa de inmatriculare).
Cand cumparati masini prin intermediari, v-a asumati si riscurile.
Am caz real de persoana care are amenzi la financiar la primarie(ARR, ISCTR) de sute de milioane. Ce faceai daca cumparai de la un asemenea individ? Greu de raspuns, chiar si pentru mine.
  • crisucrisu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2012

  • Mesaj Privat
eram la o distanta de 400 km..de aceea nu puteam astepta pana lunii.. cel care ne a dat o noua presupun k era un bisnitar..eu nu am de gand sa ii dau banii astea la proprietar.. nu stiu ce e mai bine de facut..
  • crisucrisu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2012

  • Mesaj Privat
poate sa o radieze daca nu are nici un act al masinii?
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Scuze de tonul folosit, dar e un adevar...
GASESTI ALTUL MAI FRAIER CA TINE, si o revinzi.

@ca proprietar, daca-l duce capul si are ceva 'ajutoare', poate sa ti-o radieze INCLUSIV de la politie. De la Primarie e usor!

@2 ereai la o distanta de 400 km de orice locatie conectata la internet sau de civilizatie?

@3 cautand altceva, am dat tot... aici. Posteaza unde trebuie, ai fost deacord cu REGULAMENT-ul, nu?
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Simplu..las-o pe numele care e..circula linistit..si la randu tau alta data cand te plictisesti de ea vinde-o Arrow si tot asa. ce-ti trebuie pe numele tau atata cat ai actele originale,n-are cum sa ti-o radieze in veci de la politie,daca ai cartea masinii si certificatul.. si ameninta-l tu pe proprietar ca daca nu face actele ,o sa plateasca impozit pana ii creste barba pe ea..
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai in primul rand poti face o tura pe la locatiile cu camere pt.rovignieta fara a avea-o,si in al doilea rand poti posta unde trebuie,la `Legislatie`..
https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=85
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am radiat prin 95',96' o masina in situatie similara,predat actele,apoi nu-mi mai raspundea omul.Cu putine "relatii",se dau actele pierdute,se scot copii,se mai manjeste ceva la predarea numerelor,apoi... Dupa ce l-am anuntat ca masina este radiata,m-a gasit in juma' de ora!Dar nu aveam datorii la financiar.Cu datorii,nu poti scoate fisa de radiere.
Facandu-i omului datorii in plus la financiar,nu faci decat sa comp[lici situatia,implicit a ta.Mai stiu un caz similar cu un coleg care avea "chestia" aia de mana,apoi i-au venit amenzi rovigneta.A platit,apoi a intentat proces impotriva noului "proprietar", a castigat si si-a recuperat banii,inclusiv cheltuieli de judecata,doar in baza "chestiei" de mana...
Singura solutie este sa te resemnezi,si la pretul pe care l-ai negociat,sa adaugi nestiinta de 300e,direct la proprietarul de drept,sau sa te intelegi cu el,amiabil,macar poate mai "negociezi" ceva...,apoi iti faci restul actelor direct, cu el.Oricum,acum sau mai tarziu,tot vei avea nevoie de certificatul fiscal,ori fii constient ca o sa adauge la cei 300e si eventualele amenzi luate dupa data la care a facut "chestia" de mana cu samsarul.
Acum,pune in calcul si varianta in care ramai printr-o anumita conjunctura (garcea,furt,distrugere)fara talon.Ce mai ramne de facut?...
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu poate dovedi cu nimic , contractul e mana este fix pauza , nu are nici o valabilitate nicaieri . Avertizeaza l ca daca nu iti va da fiscalul il vei umple cu multe amenzi de la camere video si garantat il vei avea la mana. Amenzile se vor duce la el , si cu siguranta nu va avea un act oficial ca masina a fost vanduta . In baza acelui act de mana , iese imediat afara pe usa . Da i cat poate temelie sa plateasca impozit la greu ca dupa o anumita peioada ai va face oprire pe card(il va bloca cardul de salariu ) sau chiar se va face oprire pe statul de plata pt neplata impozitului .
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR