Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Asa Gabi,si tu crezi ca ala cand o sa vada ca are zeci de mii de plata la impozit,o sa se grabeasca sa-i achite amenzile,apoi o sa scoata certificat de libera sarcina,apoi cu el o sa vina in genunchi sa-l implore sa faca actele de vanzare-cumparare,etc... Laughing Tu asa ai face daca ai fi in locul proprietarului,nu ?Am mai spus,stiu un caz,si nu din auzite,cand omul si-a recuperat in instanta banii de pe amenzi,tocmai in baza acelei hartii de mana careia zici ca nu-i acorda nimeni nici o valoare.In instanta,cu insignifianta bucatica de hartie,negru pe alb,scrisul tau(se face expertiza grafologica,pe care daca o refuzi,echivaleaza cu refuzul in a sufla in alcool tester,ori proba biologica,mai ecact incriminare),si cu un martor ceva,sansele de castig sunt destul de mari.Evident,innitial o sa plateasca integral sumele,apoi va intenta proces tocmai pentru recuperarea lor.Nu este chiar asa de joaca.Eu unul a-si merge pana-n panzele albe,mai ales ca omul nu are nici o vina,in afara faptului ca a mers pe buna credinta.
Cand am cumparat masina,am luat-o tot de la un samsar,care avea acel act de targ,mai sus amintit,un fel de precontract.Totusi,masina era inmatriculata pe alt nume,asa ca pana la urma actele le-am facut cu proprietarul de drept.Ori,cand am fost sa-si radieze masina,ca sa-mi dea certificatul de liber de sarcini de la financiar,avea vre-o 10 milioane bani vechi,amenzi.Omul si-a platit datoriile,mi-a dat fluturasul,am ramas prieteni.Ce s-ar fi intamplat daca ar fi spus ca nu are atatia bani?El nu avea initial nici un act cu mine.
Problemele se rezolva intr-un procentaj mult mai mare pe cale amiabila decat prin presiuni,care la randul lor atrag... alte probleme.
Daca sustii ca nu are nici o baza legala sau similar,ce s-ar intampla daca proprietarul de drept anunta furtul masinii?Politia ar veni si l-ar aresta pe colegul nostru,care nu are nimic in afara unei hartii intre el si o tertza persoana...
Nu este chiar asa usor,nu traim (in ciuda aparentelor)in vre-o tara de pe langa Somalia...

Bine,noi nu facem decat sa ne sustinem parerile.Pana la urma,am observat ca primul mesaj al colegului a fost "strigat de ajutor",urmat de 2 comentarii,total 3 postari.Fara sa caut,mai mult ca sigur sunt postari anterioare cu situatii similare.Dar e mult mai usor sa ceri solutii decat sa cauti...
Un an mai bun,tuturor! Very Happy
Skip ads

  • crisucrisu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2012

  • Mesaj Privat
eu in masina am mai bagat ceva banii... si akm am de platit totul la ea..nu am d unde sa ii dau cei 300 euro.. o sa incer sa vb la o sectie de politie ceva...kiar nu stiu ce e de facut..
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Vad ca varianta asta nu a mai pus-o nimeni. Incearca si cu frumosul. Da cumva de proprietar si expune-i si lui problema pe care o ai acum... Si sa nu te superi, dar altii stau luni de zile si calculeaza, recalculeaza, analizeaza inainte sa isi cumpere o masina. Tu de ce te-ai grabit in halul asta sa dai banu'? Asa mic era pretul la ea?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
vorbeste cu el la telefon si inregistreaza-l! nu il injuri,nu vorbesti cu amenintari dar sa il faci sa vorbeasca pentru ce ii dai cei trei sute de euro! adica sa rezulte din convorbire ca conditioneaza plata a 300 de euro pentru a elibera certificat fiscal pentru ca alcineva ar avea o datorie la el! dupa care faci o reclamatie la politie si dai o copie dupa convorbire! impreuna cu politia il suni si spui ca esti deacord si ii faceti un flagrant mititel si il bagi in puscarie bagamias pana in mortii lui!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:faci o reclamatie la politie si dai o copie dupa convorbire! !

Inregistrarile facute de Gogu sau de Ion nu au valoare in instanta,nefiind autorizate de procuror/judecator.Eventual sa se duca inainte sa ceara procurorului de caz sa faca asta,pentru santaj.Dar ma indoiesc ca are timp si bani pentru asta..Si ca accepta cineva aceasta plangere ca fiind fondata.
Si de fapt tu tb sa te "bati"cu cel care ti-a dat masina..ala-ti rade-n nas si uite asa..
PS-Vezi ca dupa 3-4 se deschide sezonul de inmatriculari la BG..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu il cauti pe intermediar, si sa ii ceri sa rezolve problema?
Consulta-te cu un avocat, eu stiu ca acea hartie de mana are valoare juridica, si pe baza ei e posibil sa il poti acuza de inselaciune...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:
alexhaiducu a scris:faci o reclamatie la politie si dai o copie dupa convorbire! !

Inregistrarile facute de Gogu sau de Ion nu au valoare in instanta,nefiind autorizate de procuror/judecator.Eventual sa se duca inainte sa ceara procurorului de caz sa faca asta,pentru santaj.Dar ma indoiesc ca are timp si bani pentru asta..Si ca accepta cineva aceasta plangere ca fiind fondata.
Si de fapt tu tb sa te "bati"cu cel care ti-a dat masina..ala-ti rade-n nas si uite asa..
PS-Vezi ca dupa 3-4 se deschide sezonul de inmatriculari la BG..




au valoare ca sa poti obtine de la politie actiunea de flagrant! altfel aia nu au cazul in prioritate! in baza probelor la vedere se obtine mandat de ascultare a telefonului,se ia de catre patit legatura cu marele lache se stabileste ce si cum si cand se face plata apare politia! nu e greu! merge si cu a lu gogu sau ion! pana la un punct! orice proba se poate aduce in instanta ,ramane la latitudinea judecatorilor daca le aproba ca probe sau numai pentru a crea o situatie!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si daca ajungi in instanta si pina se rezolva cu intreaga procedura daca masina e destul de veche ajungi cind rezolvi sa o dai la programul rabla.Crezi ca ala e fraier sa nu-ti spuna ca ,, samsarul,, nu avea la el datorie de 300 E? cred ca trebuie sa faci rost de bani cel mai sigur .Apropo de unde ai luat masina? daca din Vitan ai luat-o de la cei din DB care isi fac veacul pe acolo sau de la cei din Bucurestii Noi....nationalitati conlocuitoare=Tigani. Evil or Very Mad
Skip ads

  • crisucrisu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2012

  • Mesaj Privat
masina am cumparat o de la intorsura buzaului...o sa vad ce pot rezolva sapt asta pt k dupa o sa plec pentru 2 luni si nu mai am cum sa fac nmk..masina o mai am si la vopsit acum...
  • yochanan85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2000 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu o nedumerire. Prefers sa fie doar nedumerire, si anume:

Masina este cumparata din austria. Are un fel de rar facut inainte de vanzare( doua foi galbene pe care google translate imi spune ca scrie cam ce scrie pe un CIV.), solicitant fiind ultimul proprietar din austria. Am contract de vanzare intre austriac si persoana din romania. Aceasta persoana din romania, a facut CIV + ITP a scos 3 numere rosii, am eu printre acte si ultima autorizatie de circulatie provizorie pe care a scos-o, iar inainte de expirarea numerelor, vazand cat e taxa, a renuntat la inmatricularea in romania si s-a dus in bulgaria. Acum... el apare pe certificatul de inmatriculare din bulgaria la sectiunea:
C3. Persoana fizica sau juridica care poate folosi mijlocul de transport in virtutea dreptului diferit de dreptul de proprietate.
A circulat cu masina aproape 8 luni dupa care mi-a vandut-o.
Ideea este in felul urmator: Certificat fiscal al masinii care necesita la inmatricularea ei. De proprietarul roman, nu pot sa dau, este plecat din tara. Solutii?

Intre timp eu am facut RAR + ITP pe numele meu, (la RAR mi-au scris pe CIV, inlocuire la cartea cu seria xxxxxxxx, deci ..... nu prea inteleg ce s-a intamplat), am platit timbrul de mediu deja pentru masina (3180 RON), si acum urmeaza sa ma duc la financiar.

Contract de vanzare cumparare intre austriac si mine nu pot face. Este certificatul de inmatriculare din bulgaria care e pe numele celuilalt roman. Cam care ar fi solutia?



Later edit:
PS: Dar pentru a fi inmatriculata in bulgaria, masina practic trebuia sa fie a bulgarului, care a facut procura pentru roman, l-a trecut in certificat de inmatriculare. Practic in bulgaria exista un CVC dintre austriac si bulgar? Sau chiar daca nu exista... practic ar trebui sa existe. bulgarul a inmatriculat, si a dat drept de conducere al autovehicului cetateanului roman. inclusiv dreptul de vanzare. e o procura, nu e CVC. Nu putem presupune ca bulgarul s-a razgandit cu procura, si mi-a vandut mie masina? In acest caz, mai trebuie certificatul fiscal ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
"Intre timp eu am facut RAR + ITP pe numele meu, (la RAR mi-au scris pe CIV, inlocuire la cartea cu seria xxxxxxxx, deci ..... nu prea inteleg ce s-a intamplat), am platit timbrul de mediu deja pentru masina (3180 RON), si acum urmeaza sa ma duc la financiar."
Cand ai facut RAR-ul au gasit-o in baza lor de date si au inlocuit vechea CIV.
Daca ai act de vanzare intre tine si bulgar nu mai trebuie fiscalul romanului.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
masina e importata din bulgaria! nu trebuie act fiscal de la fostul proprietar!
Skip ads

  • rares2013

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
salut am facut schimb cu unu de masini si nu mia dat fiscalul si nici o lui k nu am vrut am zis sa mil dea el primu pot so inscriu masina e inmatriculata si inca ceva mia aratat o adv de la anaf k nu sa recuperat taxa sa il cred
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
rares, tu integi ce ai scris?
Daca da, esti singurul. Nici google translate nu face fata
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
rare cel mai bine mergi la un birou de acte auto or sa te scoata ei la suprafata...Dar eu iti zic asa Tu ca "cumparator" trebuie sa iei de la el fiscal si dovada Anaf cum ca taxa nu a fost recuperata si apoi ca "vanzator "tu trebuie sa ii dai fiscal si dovada anaf cum ca nu ai recuperat taxa Nu este nici o problema daca nu iti da acea dovada te duci frumos cu :Copie de pe cartea masinii fata-verso iti da o cerere care trebuie completata cu numele tau si astepti 7 zile lucratoare.Iar cu fiscalul daca tot nu vrea sa ti-l dea faci cum am facut eu(adica am cumparat masina de la un prietene care a aduso din germania iar pe brifu mic era trecut o a 2 persoana(sofer) la soaterea nr-lor rosii mi-au cerut fiscal de la acea persoana si le-am zis k este neamt nu aveam cum sa ma duc in germania dupa el si am facut m-am dus cu prietenu(propietaru care mi-a vanduto) la notar si a dat declaratie pe propria raspundere etc. iar la inmatricularea masini surpiriza nu mi-a primit dosaru fara fiscal si mi-a anulat declaratia frumos m-am dus a 2 zi la Comandantu Politiei de Inmatriculari Arges in audienta i-am spus problema mea a verificat dosaru si mi-a inmatriculato
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
rares2013 a scris:salut am facut schimb cu unu de masini si nu mia dat fiscalul si nici o lui k nu am vrut am zis sa mil dea el primu pot so inscriu masina e inmatriculata si inca ceva mia aratat o adv de la anaf k nu sa recuperat taxa sa il cred

Interesant de vazut cui ii vine mai repede amenda de rovinieta sau de radar, tie sau lui. Very Happy
Fara certif. fiscal si adeverinta ANAF, nu se inmatriculeaza.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
rares2013 a scris:salut am facut schimb cu unu de masini si nu mia dat fiscalul si nici o lui k nu am vrut am zis sa mil dea el primu pot so inscriu masina e inmatriculata si inca ceva mia aratat o adv de la anaf k nu sa recuperat taxa sa il cred

Da,dar numai odata.
  • dana31

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2013

  • Mesaj Privat
am si eu o nelamurire poate ma ajuta cineva...am cumparat o masina adusa din germania de la cineva din timisoara respectiva masina avea deja doua seturi de numere rosii scoase pe numele respectivului si al treilea set l.am scos pe numele meu..intrebarea este acum sa o inmatriculez definitiv am nevoie de certificatul lui fiscal daca RAR.ul e facut deja pe numele meu si taxa de poluare tot pe numele meu e platita,ce ar trebui sa fac sau mai exact de ce acte mai am nevoie sa o inmatriculez..multumesc
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ai nevoie de act de vanzare si certificat fiscal de la vanzator.
  • mirelul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Am luat de la un individ din Bucuresti o masina second (cu CVC) care avea al 2-lea set de numere rosii (sunt inca valabile), scos de el. El avea CVC de la o persoana din Pitesti (cel care a cumparat masina din DE si care a scos si el un set de numere rosii). Niciunul nu a trecut pe la Fisc (aparent) si acum am gasit sa o vand altei persoane din Buc si acesta are nevoie de Fiscal. Cum pot face sa rezolv toata aceasta magarie? Se pare ca eu am fost cel pacalit ca nu m-am interesat de fiscal cand am luat masina. Sad
Mentionez ca am toate actele, cele 2 autorizatii provizorii, contractul din DE, brief mare si mic. Ultimul, cel care mi-a vandut mie, a fost si la RAR si a scos carte, autentificare si ITP pentru masina.
Pot sa merg eu direct la Fisc sa scot fiscalul pe numele meu cu actele asa cum sunt?
Altfel cred ca sunt solutii de a scoate persoane de pe fir... adica facut un contract intre cel din Pitesti si clientul final (care ia de la mine), dar tot trebuie fiscal de la cel din Pitesti.
O varianta propusa de cineva a fost sa fac CVC intre cel din DE si mine, scot eu fiscal si-i dau clientului final. Ce ziceti ? Ma gandesc ca deja a avut 2 autorizatii provizorii pe Romania, cu 2 nume diferite (nu scoase de mine) si daca o iau asa, cred ca tot ar trebui sa mai scot si eu un set de numere rosii... Nici nu stiu cum sa fac.
Ultimul set de numere rosii expira in vreo 8 zile, iar masina a fost cumparata oficial din DE pe 10 Sep.

Mersi mult de ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR