Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa faci CVC intre tine si neamt altfel trebuie sa-l gasesti pe primul proprietar din Pitesti, sa inscrie masina pe rol si sa faci cu el alt CVC.
Skip ads

  • mirelul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2013

  • Mesaj Privat
si mai departe ?

daca fac contract direct intre mine si neamt, nu se sesizeaza nimeni ca au mai fost 2 numere rosii pe aceeasi masina, obtinute de alte persoane care nu apar in acte?

si fac contract... apoi cred ca trebuie sa scot alte numere rosii, pe numele meu, nu ? nu stiu cum e cu termenele... plus ca ar fi bine daca ar putea scoate clientul final (care ia de la mine) si tot el sa se duca la inmatriculari.
se poate sa-mi explici procesul complet ?
--------
Dar.... de ce n-as face contract direct intre neamt si clientul final, sa nu mai mai pun pe mine la socoteala... ca eu oricum n-am aparut pe nicaieri, nici in numere provizorii, nici la fisc, nicaieri. Ce ziceti ? Probabil ar trebui apoi scos primul set de numere rosii... dar in realitate n-ar fi primul. E ok ? Nu exista o baza cu numerele scoase pe un anumit auto (dupa seria de sasiu banuiesc)
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In baza de date a Politiei apar cele 2 autorizatii de nr. provizorii, ideal ar fi sa o inscrii pe rol la Pitesti si Bucuresti si sa scoti 3 certificate fiscale. Impozitul pe care il platesti e foarte mic datorita faptului ca suntem pe final de an.
Am mai vazut masini pt. care s-a facut CVC intre prop. din Brief si ultimul cumparator dar nu stiu cum s-au descurcat la Politie.
  • mirelul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2013

  • Mesaj Privat
As vrea sa pot scoate toate fiscalele, dar cum.... ? Abia daca o sa-l gasesc pe ala din Pitesti si sa fac un contract direct cu ultimul cumparator, si sa-i dea lui fiscal, dar nu stiu daca n-o sa aibe el probleme la inmatriculare. !?
Ala dinainte mea se da pierdut. Acum cand i-am trimis mail ca-mi trebuie fiscal, mi-a zis:
""Am nevoie de copie dupa toate actele masinii + traducerea la briful mare si talonul din germania."""

Nu stiu la ce naiba i-ar trebui !? Presimt ca vrea sa faca vreo magarie ceva, oricum nu e de incredere
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cvc nu are nici o importanta. dute si rezolva cu unu dintre cei dinainte sa faca declaratie fiscala si trece fiscal masina pe numele tau. apoi o scoti si iei cf pe care il dai celui care cumpara de la tine. ma mir cum de inca se merge pe incredere ca se da restul de acre nu stiu cand si se ramane cu gura cascata!

da . are nevoie de actele alea pentru fiscal. fara ele nu inregistreaza masina la fisc!asa se cere la sectorul 4.merge si ce vrei tu ,sa nu mai apari tu dar este o problema cand apar cvc intre primul si al doilea! eu daca as cumpara nu ti-as zice.... ce faci ma ma pui pe drumuri sa umblu dupa ala de la care ai luat tu sa ma rog de el sa te sara pe tine? treaba tipica de samsar!
  • mirelul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Sper ca o sa se inteleaga ce scriu mai jos......
Mersi de raspuns, dar nu inteleg... daca cel de dinainte, din Bucuresti, poate s-o bage la fiscal acum, desi nu are fiscal de la pitestean (chiar daca a avut, cel mai probabil a expirat -- sau n-a avut nici el), atunci de ce nu pot si eu sa ma duc sa o bag pe rolul meu ? (nici eu nu am fiscal de la anteriorul)
Apropo de sectorul 4, eu locuiesc in acest sector si o sa incerc maine sa o bag la mine pe rol aratand toate contractele dinainte, inclusiv brief-urile + cele 3 cv-uri (neamt - pitestean, pitesteasten - buc, si buc - eu). Ar putea merge?
Altfel nu inteleg ce poate face ala din Buc cu actele alea si nu pot face eu ?! Doar sa mearga el la pitestean se ceara alt fiscal, nu ? Dar asta pot face si eu cu pitesteanul (daca dau de el si vrea) si merg mai departe si inscriu la mine pe rol (il sar pe bucurestean). Apoi scot de pe rol si dau mai departe.

Daca se poate un nr de telefon pe privat , te rog. Mersi mult.
  • elvis23

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut oameni buni ,aceeasi problema o am si eu:am cumparat o masina de la un prahovean care ala a cumparat-o de la un sibian care sibianul a cumparat-o de la neamt, prahoveanu nu s-a inregistrat cu ea la fisc ca cica a pierdut fiscalul sibianului,eu nu pot da de sibian,i-am trimis si scrisoare l-am googalit nu l-am gasit,faza cea mai aiurea este ca si sibianul si prahoveanu au avut numere rosii scoase,acum au expirat am apucat si am facut RAR dar nu o pot lua in evidenta pe motiv lipsa fiscal,cei de la inmatriculari auto mi-au sugerat sa o trec pe bulgaria(500E) si apoi pe romania taxa mediu (500E) masina a costat 1600E.Nu stiu cum sa rezolv aceasta problema ca sa nu ma coste 1000E
  • mirelul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Ai fost la fisc la tine si nu ti-au luat-o in evidenta ?
Eu sunt din Buc, s4 si m-am dus cu toate actele, pe bune, si mi-am bagat-o la mine cu o fisa de inmatriculare in care eram doar eu trecut. Am tradus contractul de VC din Germ pe numele aluia din Pitesti si totul a fost ok. Apoi am scos-o de la mine si i-am dat urmatorului.
Problema a mai fost la politie ca vroiau numerele din Germania cu care a venit, sau CMR / declaratie la notar, in caz ca a venit pe platforma. La partea asta nu stiu cum a rezolvat cel de dupa mine.
Skip ads

  • elvis23

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cei de la fisc ti-au luat-o in evidenta fara fiscalul vanzatorului? sau ai facut CVC cu neamtul si apopi ai fost la fisc?
  • mirelul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2013

  • Mesaj Privat
exact, fara niciun fiscal anterior. Am aratat toate contractele, pe bune, DE-pitesti, pitesti-buc, buc-eu
  • elvis23

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
o sa merg si eu azi
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
api de ce nu faci contract intre tine si proprietarul din strainatate?
ca aia la taxe si impozite nu au habar ce propitari au mai fost in tara, sau cine a scos numere rosii.

La politie nu iti trebuie fiscalul alora, doar stampila pe fisa de inmatriculare, fisa pe care esti doar tu trecut.
Skip ads

  • mirelul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Si la politie n-o sa se vada ca au mai fost 2 proprietari care au scos numere rosii si au lasat probabil si copii dupa CVC-uri. si care... au disparut subit... !?
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
la politie nu se cere fiscal de la fostii proprietari.
ala se cere la taxe si impozite, ca sa te inscrie cu masina. dupa ce te vezi inscris, iti scoti fiscalul tau, sa te duci cu el la politie sa inmatriculezi masina.

la politie te duci cu contractele normale, asta de care spun eu, intre tine si propitaru strain e doar pentru a inscrie masina la impozit, dupa aia il arunci.
  • aicidincolo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2012

  • Mesaj Privat
daca am luat o remorca de la un roman stabilit in germania, pe brief mic si mare scrie ca adresa lui e din romania ... cum pot face sa o inmatriculez in ro fara certificat fiscal?
mai am si o factura pe care pot sa scriu numele meu la cumparator ca magazinul Practiker din germania mi-a vandut-o direct mie ma ajuta cu ceva?
  • aicidincolo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2012

  • Mesaj Privat
daca am luat o remorca de la un roman stabilit in germania, pe brief mic si mare scrie ca adresa lui e din romania ... cum pot face sa o inmatriculez in ro fara certificat fiscal?
mai am si o factura pe care pot sa scriu numele meu la cumparator ca magazinul Practiker din germania mi-a vandut-o direct mie ma ajuta cu ceva?
  • aicidincolo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2012

  • Mesaj Privat
ca sa inmatriculezi orice atelaj doar cu cartea de germania (brief mare) daca nu a avut numere rosi in Ro. fara certificat de neurmarire fiscala
1. sa banuiesti ca atelajul nu e furat ca la cate declaratii vei da intri bine langa Becali
2. Cauti pe net model contract Germania il completezi semnezi si la vanzator
3. Dai declaratie nenotariala ca ai adus atelajul tu cu masina ta pe platforma ta, daca nu ai pui pe cineva care are platforma sa dea el declaratie notariala ca tia adus-o el.
4. RAR se face doar la atelaj poate sa il prezinte si bunica doar cu brief mare, daca cer aia brief mic dai declaratie ca asa ai luat-o. acolo faci rost de carte RAR de Romania , cert de identificare un talon cu ITP pe 2 ani si o chitanta de 500lei
5. Fisc taxa mediu (hotie, poluare sau cum se va numi in 2014) dupa ce ai cartea de RAR Ro + alte copii copii
5.1 Fisc iei in evidenta atelajul pe ROLul tau faci rost si de o chitanta de 50lei de la ei
5.2 Fisc taxa inmatriculare 60 lei
6. Finante ceri adeverinta precum ca atelajul a fost cumparat din UE si ca nu tre sa platesti TVA (se emite in 4 zile lucratoare) tot cu carte carte RAR Ro + contracat vanz.cump + buletin + alte copii
7. CEC sau BCR ceva taxa talon sau nu mai stiu sigur
7. acum cu toate actele de mai sus +copii la un birou de acte mai completezi ceva cereri de inmatriculare si iti faci si asigurare la atelaj le dai la un nene la inmatriculari sa iti vopseasca vreo 2 numere pentru a doua zi.


daca am uitat ceva sa le dati la aia la birul de acte inca 5 lei sa va spuna ce am uitat, astea sunt pasi in mare ce trebuie sa faci , nu cumva sa pomeniti de samsarul care v-a adus masina ca va pune sa luati fiscal de la el si ala daca are datorii mari teapa.
traba asta nu e valabila daca masina a avut numere rosii.. acolo trebuie fiscal clar !

daca atelajul are proprietar roman in brieful de germania mai trebuie o declaratie notariala precum ca el l-a cumparat pentru dumneavoastra si de aceea e trecut in brief.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ba se poare foarte bine radia de la politie fara nici un act(asta in cazul propietarului din acte).se anunta la politie si acestia iti vor ridica talonul si placutele de inmatriculare.si ce faci atunci?platesti 300 de euro daca vrei sa mai circuli cu ea.daca propietarul de drept are c/v cu bisnitarul,nu intra la nicu un santaj pentru plata acelor bani.singura metoda e sa te intelegi cu omu,sau daca nu,sigur rezolvi cu Bulgaria
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut , am cumparat un opel astra j , si samsarul mi-a spus ca sa-i dau dupa ce fac rar-ul in dambovita copie dupa prima pagina a carti sa-mi dea fiscalul , ce fac daca ala nu-mi o sa-mi dea fisa fiscala niciodata? ca banuiesc ca mi-a dat teapa
  • andrei09

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Cum ai rezolvat pana la urma cu fiscalul ? Am inteles ca nu mai trebuie din august fiscal.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR