Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • iluca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea:o antrebare daca ma puteti ajuta:am un opel astra si trebue sa ai scchimb garnitura de chiuloasa am m-ai schimbato odata si mecanicul m-ia zis ca nu m-ai trebue stransa dupa un anumit nr de km si dupa un timp a anceput sa ami curga antigelul an partea dreapta a motorului pe partea cu bateria am fost la alt mecanic care m-ia zis ca de aia a anceput sa curga ca s-a lasat si m-ai trebuia stransa odata:voi ce ziceti m-ai trebue stransa dupa un anumit nr de km? Sad Sad Sad Astept parerile voastre:pliz
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Curge tare sau doar usor?La mine la golful 2 a inceput tot asa sa curga pe linga garnitura intr-o zi,i-am pus praf special stop lick(parca asa se numeste)si gata nu a mai curs.Incearca prima data cu praf ca e cea mai ieftina metoda(8 lei praful).
  • iluca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu curge tare doar lacimeaza dar mia bagat mecanicul ceva aditiv zice el care a costat 20 ron ce nu o sa mai picure dar tot degeaba am sa ancerc sfatul tau :ms
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca schimbi garnitura de chiuloasa, dupa 1000 km trebuie sa o strangi iar.
daca si dupa ce ti-o strange tot iti picura trebuie sa te duci cu chiuloasa la planat.
Skip ads

  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
iluca a scris:salut la toata lumea:o antrebare daca ma puteti ajuta:am un opel astra si trebue sa ai scchimb garnitura de chiuloasa am m-ai schimbato odata si mecanicul m-ia zis ca nu m-ai trebue stransa dupa un anumit nr de km si dupa un timp a anceput sa ami curga antigelul an partea dreapta a motorului pe partea cu bateria am fost la alt mecanic care m-ia zis ca de aia a anceput sa curga ca s-a lasat si m-ai trebuia stransa odata:voi ce ziceti m-ai trebue stransa dupa un anumit nr de km? Sad Sad Sad Astept parerile voastre:pliz


a mers solutia cu praful ? am si eu o problema imi curge antigel pe la pompa de apa cand motorul e incins
  • just_me_ella17

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
va salut din nou , cu o noua problema revin la opelasul meu. Mi s-a spart radiatorul de antigel. m-am uitat azi mai atent si am vazut ca imi picura prin partea dreapta cum te uiti la masina , chiar in colt jos, cred ca ar fi o celula sparta. cand apas pe furtunul ala de la termostat se aude un fasait si imi scoate borboloci pe la radiator prin locul mai sus mentionat.ce ma sfatuiti, sa incerc sa-l fac , asta daca se poate as vrea sa stiu si unde anume, sa caut la dezmembrari .....unul nou ma costa cam mult....si ....nu prea ma lasa bugetul acu sa dau 6 mil pe el. daca ma puteti ajuta cumva ....va multumesc anticipat
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am vazut pe la prieteni/cunostinte care au intampinat problema ta ca au pus un fel de prafuri in vasul de expansiune al masinii si nu au mai avut probleme cu scurgerile de antigel.
Acum ,unii spun ca acele solutii nu ar face bine ca este posibil sa se infunde ceva pe traseul instalatiei de racire si exista risc,dar inca odata zic eu cunosc persoane care au pus la masinile lor.
Sincer eu am pus cand aveam dacia supernova si chiar nu sa intamplat nimic cu instalatia de racire ,totul a functionat corect,nu stiu ce sa zic sau ce sfat sa\ti dau,ramine la aprecierea ta .mai intreaba si alti colegi pe forum,vezi ca exista topic deschis
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=42686
sau
https://www.clubopel.com/vie...=pierderi+antigel
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sfatul meu este sa cauti la dezmembrari.
Il gasesti pe la 100 euro.
Cele noi,no name,nu tin mult si se ciuruiesc.
In functie de pozitia unde e spart, radiatorul masinii tale se mai poate lipi cu POXIPOL, dar atentie, trebuie curatata bine zona cu un smirghel, pt. o buna aderenta a adezivului, operatia facandu-se dupa golirea completa de antigel a radiatorului.
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca este o celula sparta aceasta se poate anula fara alte probleme si chiar nu se merita inlocuirea raditorului cu unul nou .Dar daca acesta nu mai etanseaza laa inbinarea cu capacul de plastic lateral .....nu mai sunt 2 sanse de rezolvare : -unul nou ;
-poti merge la un tinichigiu (care face palnii si burlane si il rogi daca vrea sa-ti confectioneze un alt capac identic cu al tau pe care il cositoreste de radiator ( am vazut asa ceva facut la o Astra ) dar am inteles ca e de munca nu gluma pt cine face asa ceva
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR