Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • daniel_garneata

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare,am o problema la astra mea g 17 cdti an 2004:cand motorul este rece si aprind pozitiile imi merge iluminarea bordului,aerotermei,brichetei etc,dar cand motorul este cald si aprind pozitia merg becurile de pozitie fata spate dar nu imi functioneaza nici un bec de iluminat in bord.care ar putea fi cauza?a mai avut cineva astfel de probleme?remediere,ceva sfaturi?ms anticipat!
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
contact imperfect,rezistenta de reglare intensitate iluminare bord defecta.pe aici cauta.
  • daniel_garneata

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am verificat in seara asta sigurantele ,sunt ok,nu mai stiu ce sa fac,pozitia are relee ceva?
unde se afla contactele?la asa ceva ma gandeam si eu,acum le iau prin eliminare.ma enerveaza la culme prostiile astea de pozitiirog cinea a patit asa ceva sa dea o parere.ms cata
  • daniel_garneata

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ca sa verific rezistenta de intensitate iluminare bord trebuie cumva sa dau jos blocul de lumini?
Skip ads

  • daniel_garneata

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
chiar nu a patit nimeni asa ceva?
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Rezistenta de reglaj al inyensitatii luminii bordului este integrata in blocul de lumini si intradevar trebuie demontat Eu tind sa cred ca ai o pana de contact ,iar in caz ca intradevar controlul este de vina se poate pune pe direct
  • daniel_garneata

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cum o pun pe direct?nu-mi arde nimic prin bord?nu-mi explic de ce dimineata cand este rece imi merg,iar peste zi cand se incalzeste circuitul nu-mi mai merge?in mod normal cand se incalzeste un contact daca este un contact intradecar ar trebui sa se"sudeze" daca pot spune asa?
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu este avevarat , un contact imperfect se poate comporta in multe moduri , unul din ele atunci cind se incalzesc contactele ploturile sint fierbinti si incalzesc plasticul in care sint incastrate , isi schimba un pic pozitia si nu mai fac contact Cool .Daca pui pe direct alimentarea bordului nu se intimpla nimic daca nu faci vreo ghidusie , in schimb luminile din bord vor merge cu intensitate maxima
Skip ads

  • daniel_garneata

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mai astept vreo 2 zile sa discut cu baietii cand ne vedem la intalnirea de duminica,iar daca nu gasesc nici o solutie si nu ii dau de capat cred ca pana la urma le pun pe direct,oricum maine verific rezistenta de intensitate sa vad ce-i cu ea,am citit in manual cum dau blocul de lumini jos si cred ca ma voi descurca.dar daca o pun pe tester cand lumina nu-mi merge oare nu-mi poate spune despre ce este vorba,ma gandesc ca poate imi da vreo eroare?oricum mersi cata.
  • daniel_garneata

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mai are cineva vreo sugestie in legatura cu problema mea?astept opinii.bft
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Propunerea mea este sa folosesti un alt bloc de lumini care e functional cateva zile sa vezi daca mai face asa .Daca face tot asa nu e din el , daca nu mai face , ai gasit cauza .Parerea mea e ca nu e bine sa le pui pe direct . Lumina maxima rezulta caldura mare si probleme pe viitor . Un bloc de lumini la bursa e 50 RON . Sau te ajuta cineva pt. test .

Bafta,
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
E posibil sa ai contact imperfect in blocul de lumini la rezistenta variabila . Adica sa nu faca contact pe placa ,,reostatului" .
Cauta dupa blocul de lumini pe forum si vezi ca am postat eu niste poze cu blocul desfacut. Subiectul se referea la cum sa schimbi lumina in blocul de lumini si sa pui led-uri.
Eu as zice sa nu dai banii degeaba pe un bloc de lumini. Acolo este o rezistenta variabila , un potentiometru.Incearca sa il cureti cu spirt sau strap in ultima instanta.
Skip ads

  • sagittarius_deathstar

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ddf a scris:E posibil sa ai contact imperfect in blocul de lumini la rezistenta variabila . Adica sa nu faca contact pe placa ,,reostatului" .
Cauta dupa blocul de lumini pe forum si vezi ca am postat eu niste poze cu blocul desfacut. Subiectul se referea la cum sa schimbi lumina in blocul de lumini si sa pui led-uri.
Eu as zice sa nu dai banii degeaba pe un bloc de lumini. Acolo este o rezistenta variabila , un potentiometru.Incearca sa il cureti cu spirt sau strap in ultima instanta.

Am aceeasi problema. Am leduri puse in bord si a mers totul perfect pana acum cateva zile. Am desfacut blokul de lumini si pare ok, panoul de sigurantze e ok.... dar care din relee e de la bord ? cel cu avertizor sonor ?
Imi poti arata si mie cum schimb lumina in blokul de lumini , te rog ? Id-ul de mess e ca cel de aici Wink .merci
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Poze cu blocul de lumini :
https://www.clubopel.com/vie...asc&start=280
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR