Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Dimineata cand sa plec la serviciu incerc sa bag cheia in usa si nici vorba sa intre.Am incercat la toate usile si la fel erau inghetate ca nu intra cheia in yala. Am incalzit usor cheia cu o bricheta si dupa 3-4 incercari am reusit sa introduc cheia , insa nici vorba sa pot sa deschid usa. Am repetat faza cu bricheta si dupa incercari repetate am reusit sa deschid usa. Faza neplacuta e ca dupa ce am ajuns la servici , n-am mai reusit sa inchid masina din aceleasi motive inghetase yala din nou. Exista ceva ce sa bag in yala sa nu-mi mai inghete?
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
evident ca exista.sunt niste spray-uri care au locul pe unde se pulverizeaza special adaptat sa intre in yala masinii.le gasesti prin benzinarii, magazine cu piese auto ... si costa cam 5 ron.cel putin asa e in buzau si bucuresti.sunt daca nu ma insel si unele marca 'prevent', au cam 10 cm - un fel de mini-spray si sunt f bune - culoare gri cu albastru.sunt importate de la unguri parca si din italia de firmele Impar - odorheiu secuiesc si de Ro Group - pitesti
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
solutiile astea sint speciale numai pt iarna...ele trateaza efectul nu cauza...
sfatul meu e sa pindesti o zi un pic mai calduroasa... Very Happy sau macar cu 5-6 grade si sa dai cu WD40 (e un spray lubrifiant, se gaseste pe la MOL si pe la OMV parca)
in felul asta o sa scapi de apa care ingheata si in plus o sa mearga mai fin incuietoarea.. dar vezi ca primele 5-6 inchideri/deschideri o sa-ti murdareasca cheia asa ca ai grija sa n-o bagi in buzunar plina de grasime... Laughing
  • sorin ion

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2005

  • Mesaj Privat
incearca cu o picatura de ulei in fiecare butuc.
eu am pus cu o seringa iar toata-no problem.
intradevar am facut asta la batrana dacie iar la actuala masina nu a fost cazul.
succes.
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
mai e valabila si chestia cu glicerina.... dar, asta era demult, cand nu gaseam alte solutii minune.... Laughing
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
orice ulei, de grafit (WD40), siliconic, minereal...sintetic va face sa nu mai intre apa in yale, si in felul asta nici nu mai are ce sa inghete. cel mai efectiv si mai curat este uleiul siliconic.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
in ultimele zile am umblat mult prin ploaie si masina a stat numai afara (n-a vazut garajul de 4 zile), asa ca nu ma mir ca a patruns umezeala in yala si la -5 grade a inghetat. La Dacie am bagat si eu ulei, dar acolo n-am avut inchidere centralizata si am zis ca mai bine sa intreb sa nu bag tot felul de prostii sa fac vreo boacana. Am sa trec pe la Mol dupa ce termin serviciul sa vad daca au spray pentru yala. Multumesc de ajutor la toata lumea.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
baga repede WD40 ca uite a iesit de-un poll... Laughing Laughing
si thanatos a zis de el... asa ca sintem 2...
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Adevarat graiesti "zafirule" Laughing Laughing Laughing
Parca am alta yala , merge prea usor si nu -mi opune acea rezistenta cu care m-am obisnuit cand deschideam usa.
Oare cat mai valoreaza un pol acum? Very Happy Very Happy
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
wd40 rules

bagati in orice puteti, sigur va face bine!

Serios
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Era o vreme cind nu existau spray-urile minune si daca se intimpla sa inghete yala,punem gura pe yala (evident stergeam pe acolo cu o cirpa Laughing )si suflam aer cald.Metoda este infailibila , dar risti sa ramai cu buza-n portiera daca este foarte frig... Smile
Oricum,pina pe la - 10 metoda mea works....
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si cand vine primavara faci o mica investitie si iti pui inchidere centralizata cu alarma si ai rezolvat problema cheii care nu intra in yala. Wink Bafta!
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am inchidere centralizata, e drept fara alarma. Pot sa o adaptez sau am nevoie de alt sistem de inchidere?
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
poti
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
4EST a scris:poti

Am citit tot aici pe un alt topic ca se poate adapta, pastrand motorasele de actionare si trebuie doar sa-mi cumpar o alarma cu telecomanda. Cred ca am inteles bine. Ce-mi recomanzi si cam care ar fi costurile aproximativ.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:Ce-mi recomanzi si cam care ar fi costurile aproximativ.

si eu tre sa-mi schimb alarma si mi s-a recomandat viper cam la 100 euroi si garantie pe viata bla bla Shocked

Apropos de sprayuri pt yale aveam la un moment dat vreo 3 care erau unde? stiti? nu ? bineinteles in buzunarul de pe usa masinii Confused Crying or Very sad de aceea am optat pt masini cu inchidere cu telecomanda fie ea alarma sau stock
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am gasit ceva aici;
https://www.clubopel.com/vie...=4282&start=0
insa nu stiu cum sa leg alarma la inchiderea centralizata, mai ales ca am auzit de unii care au legat prost alarma si le-a luat foc masina.Cred ca o sa apelez la un service, ca-mi prind urechile si in plus in afara de incidentul de care am povestit nu ma deraja ca deschid usa cu cheia. Da parca nici o alarma nu strica sa am pe masina.
Care e diferenta intre inchidere centralizata cu telecomanda cu alarma sau cea stock
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Acum sigur se va gasi unul sa zica - alarma Laughing Wink .
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cea stock doar iti incuie usile pe cand alarma face tot ce face cea stock plus ca urla cand e lovita, deschisa, etc.

Eu am detaliat un pic respunsul pe care l-ai dat singur.....

Uite eu spre egzemplu la noul tranzit am inchiderea stock care imi este suficienta pt ca incuie, blocheaza descuiarea din interior, si pot descuia doar in spate din telecomanda, dar nu are senzori, nu urla pe scurt nu alarmeste....
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Apoi de asta vreau si eu una care nu ma "alarmeste" ci numai sa-mi incuie/descuie usile fara sa bag cheia in yala.Dar daca zici ca au acelasi pret ca si cele cu "urlatoare" atunci o sa caut sa-mi iau din cealalta. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR