Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
va salut

am o mare nelamurire,mi sa aprins un martor la bord,genul (masina cu o cheie),multi au zis ca ar fi din cauza schimbului de ulei,ei bine am schimbat uleiul,sa resetat,si la fel apare,intr.o scurta perioada de 5 min,sa aprins altceva acolo,dupa care a revenit acelasi martor
am deschis aceasta discutie deoarece nu am gasit nimic asemator in discutiile de pe forum

va rog sa ma ajutati si pe mine,sa nu patesc ceva mai grav

va multumesc



Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
prima poza e o problema la masina..o defectiune .numai pe tester poti afla ce e..iar a doua e intervalul la ulei nu cred c a la u resetat cand la i schimbat...
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal

am facut tester si nu apare apsolut nimic,(defecte),am sa ma duc zilele ce vine si la reprezentanta sa vad ce mama masii ,caci acum cateva minute cand am ajuns acasa ma anuntat pe computerul de bord ca as avea un bec ars la pozitia din far pe stanga,si stop frana ars pe dreapta,cu toate ca ele nu sunt arse,am sa vad saptamana ce vine sa vad ce zic si astia de la reprezentanta

multumesc mult
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
chiar daca sa stins becul si a disparut ai avut o eraoare ceva ...oricum l la tester o sa si vada ce ai avut chiar daca nu e prezenta acolo o stocheaza (ramane memorata oricum)
Skip ads

  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mrs mult

dar ce ar mai putea avea la becul de pozitie din far,cu toate ca el nu este ars pe computer imi arata ca si cum ar fi ars,iar stopul de frana spate dreapta la fel imi arata ca si cum ar fi ars cu toate ca el nu este ars,ce ar putea fi,cand imi apare pe comp tot dau ok,si dispare ,si reapare destul de des,cu toate ca acele becuri nu sunt arse,
astea sunt aparatele mele de bord(navi+comp)

multumesc



  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pai poate ai pus in pozitie sau poate ai leduri in pozitie ca daca modifici becul original la pozitie cu altele gen led iti va arta eroare de bec ars
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dar ele nu au fost arse,nu sa schimbat nimic de cand am luat.o,si am parcurs cu masina cca 4500 km de cand am achizitionat.o,asta sa intamplat in seara asta,oricum am sa verific si eu sa vad ,masina este adusa personal din franta,si nu am avut nici o problema tot drumul,nu mi sa aprins apsolut nimic,de cand am intrat in romania,si am alimentat de la o statie peco destul de bine catalogata,caci si celelalte masini pe care le.am avut am alimentat la acea statie,de atunci mi se aprinde acel martor (masina cu cheita),si din seara asta celelalte,(bec ars pozitie far stanga,bec ars stop frana dreapta spate),am sa ma duc la reprezentanta saptamana ce vine sa fac o constatare,oricum multumesc tare mult,sunt tare multumit de masina se comporta super ok,doar cu aceste mici retusuri care sper sa nu ma usture si la buzunar.
numai bine
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
masina cu cheia inseamna ca e o defectiune la sistemul electronic al motorului sau al cutiei de viteze. o sa creasca consumul iar manevrabilitatea se va reduce. e vorba de parte electronica,deci te duci la un service autorizat.
daca masina e diesel (z19dtl,z19dt,z19dth) semnul mai inseamna ca ai apa in filtrul de motorina.
succes!
Skip ads

  • gigi2007

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Olt
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pe spate este posibil sa ai bec ars.ai scos becurile sa la verifici pentru ca la gts din cate stiu si am patit si eu in momentul cand se arde un bec altul ii ia locul si ai impresia ca totul este ok.desfa si verifica.iar masina cu cheita fara un tester nu poti stii,verifica cat mai repede sa nu patesti altceva.BAFTA
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de sfaturi,referitor cu apa in filtru de motorina,specific<am schimbat ulei+ toate filtrele(aer,polen,combustibil,ulei)
luni ma v.oi duce pina la reprezentanta sa verific,dupa care va anunt,poate mai pateste cineva asa ceva
va multumesc
  • Ciprik

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Treaba cu masina si cheita am patito si eu.
Am bagat motorina euro5 si mia aparut aia.....direct infarct
Daca apare doar cand pui contactu e de la filtru de motorina sau motorina....daca apare si in mers
atunci poate sa fie ceva electronic...nu stiu chiar sa iti spun
Cat despre ulei si 50.000 km , nu cred ca ai resetat intervalul .
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu raman la parerea ca ai apa in filtrul de motorina.
chiar daca l-ai schimbat de o saptamana motorina poate avea apa in ea.
atentie unde alimentezi,sau de la cine iei motorina.
opelgts2 a scris:multumesc de sfaturi,referitor cu apa in filtru de motorina,specific<am schimbat ulei+ toate filtrele(aer,polen,combustibil,ulei)
luni ma v.oi duce pina la reprezentanta sa verific,dupa care va anunt,poate mai pateste cineva asa ceva
va multumesc

Skip ads

  • cristiduda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 gts Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut.am avut si eu acel martor de bord aprins................era releul de incarcare de la alternator.daca se aprinde si bateria in mers e 100% releul. salutare si multi km fara probleme.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
oameni buni nu mai dati cu parerea aiurea..acel bec ndica o probleme a masinii a electonicii pote sa fie orice de la egr,debitmetru ,senzori pana la banalele bujii..asa c numai testerul poate spune ...
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
va multumesc tuturor

sa rezolvat oarecum defectiunea,era de la filtrul de particule,era infundat in proportie de 47%,l.am dat jos l.am spalat la o spalatorie auto cu jet fierbinte timp de 1.5 ore,dupa care l.am remontat,acum cei drept fuge si ceva mai bine,si mi.a scazut si consumul
Cu filtru infundat in relanti oscila 0.7/h--0.9/h
Cu filtru spalat si forjata oarecum dupa remontare 0.4/h--0.5/h in relanti
iar acum sunt mult mult mai multumit de cum alearga si cum se simte si motorul,chiar eram indispus de masina,imi punea.m si problema ,caci la cei 120cp nu prea fuge cum era de asteptat,caci la peugeot 407 cu 110cp alearga mai bine,dar dupa ce am spalat acel filtru alearga la adevarata sa valoare.
era curios ,ca toba finala era foarte curata,de zici ca as merge cu benzina ,cu toate ca si la benzina se mai simte mizeria din carburant,specific ca masini diesel am mai avut inca 4 masini diferite marci si cu DPF,si cu PDF si cu FAP,si fara aceste filtre si teava finala din toba era destul de murdara,pe cand la vectra era foarte foarte curata,si eu la inceput am si zis ,ca asa ar fi normal sa mearga o masina buna ,si cand de colo era filtru de particule super infundat,si mergea motorul infundat,asta era si cauza de nu mai trage.a masina la adevarata sa valoare.
acum recunosc ca merge foarte ok.
va multumesc
  • Bogdan Baciu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
opelgts2 a scris:va salut

am o mare nelamurire,mi sa aprins un martor la bord,genul (masina cu o cheie),multi au zis ca ar fi din cauza schimbului de ulei,ei bine am schimbat uleiul,sa resetat,si la fel apare,intr.o scurta perioada de 5 min,sa aprins altceva acolo,dupa care a revenit acelasi martor
am deschis aceasta discutie deoarece nu am gasit nimic asemator in discutiile de pe forum

va rog sa ma ajutati si pe mine,sa nu patesc ceva mai grav

va multumesc




Salut,
Am si eu o problema, nu stiu daca am filtul de particule, si mie imi apare becul cu cheia si masina dar numai cand pun contactul, a aparut dupa ce am bagat motorina de la MOL euro 5. Ce sa fac? Sa astept sa consum motorina, sa vad daca se mai aprinde? Serviceu meu mi-a zis ca ei nu pot umbla la filtrul de particule si ca unul nou e peste 30 de mil! ....

Merci mult!
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal

mi mi sa aprins acel martor cu masina si cheia indincandu.mi 2 defectiuni,unul era pe bujiile incandescente,si unul pe filtrul de particule(senzor),la bujii era una arsa si 2 in scurt,iar la filtrul de particule era senzorul,caci cu ceva timp inainte ce am dat acel filtru jos si l.am spalat,in principiu l.am desfundat cat de cat,i.am mai facut si de 2 ori regenerarea cu leaptop.ul.si acum este ok,dar problema era cu acel senzor,nu era filtrul infundat pe cat dadea el informatia gresita,imi dadea in calculatorul masinii ca ar fi undeva de 25% ba 47% ba 35%,mai jos de atita nu cobora,am schimbat senzorul si acum este super ok,iar acum pe unde prind ceva drum mai bun dau jar de numa ,sa iasa tot ce a reusit sa mai puna pe filtru in decursul unei saptamini.
acum nu stiu ce sa mai zic ,acel martor poate sa mai indice si alte defectiuni.trebe facuta o diagnoza.

multa bafta
  • Bogdan Baciu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Bujiile nu au 10.000 km inca, sunt noi, bosch cumparate personal din Germania. Filtru de particule nu stiu daca am ( cand am cumparat masina imi faceam calcule de 500 euro prima inmatriculare, dat tanti de la ghiseu mi-a cerut 320, deci numai de aici ar putea fi) stiu ca reiese din ceva cod. Va trebui sa o pun pe teste si sa vedem ce ne zice nenea calculator. Am sa revin cu ce am descoperit, probabil ca dupa data de 15 (zi de salar) Wink.

Merci de raspunsul super rapid!
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal

iti poti da seama daca ai filtru de particule uitand-ute in partea dreapta a filtrului de motorina,rpivind din fata in josul sau,acolo ar trebui sa fie un senzor cu 2 furtunase ,daca exista inseamna ca ai asa ceva,acum depinde de ce motorizare ai pe masina,si ce an este,a mea este vectra C GTS 1.9cdti/88kw/120cp, fab 2005,si am filtrul de particule,sau mai simplu poti afla la un service,ridici masina pe elevator si pe toba din mijlocul masinii ar trebui sa aiba 2 conducte,si o sonda de temperatura,gen catalizator.
multa bafta

  • Bogdan Baciu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Imediat o sa fug aks si o sa ma uit. Oricum merci mult si de poza, ma ajuta mult, din cate tin eu mine am asa ceva. Masina e octombrie 2005, vectra C, 120 cai, CDTI 1.9.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR