Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ok. In sfarsit o parere documentata si argumentata si-s intru-totul de acord.Intr-adevar sarma este foarte tare, nu joaca pe acele gauri. Sunt convins ca n-au cum sa cada de pe disc nici cand se invarte roata, nici cand sta si nici daca s-ar incinge discul la incandescenta. Poate doar daca ruginesc.
Eu te intreb: ai mai vazut asa ceva? Sau de la mine incepe sa se aplice solutia asta?
Skip ads

  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Foarte adevarat si asta.....nu m-am gandit. Sa fie atat de inconstienti ? Oare? Chiar daca colegul are dreptate, si ii dau dreptate , eu tot le-as schimba. Alea nu par brembo.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cum ar trebui sa arate ca sa "para" Brembo? Brembo nu produce discuri doar pentru formula 1 si masinile din WRC. Ei fac pentru toti constructorii auto din lume iar discurile arata la fel de normal ca si la ceilalti producatori din bransa.
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Foarte corect ! Inseamna ca sunt chiar (foarte) bune si echilibrate discurile tale. Schimba-le fara nici o grija. Embarassed
PS: a, si cred ca sunt brembo de la mama lor.
Skip ads

  • BOASKA

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
scuze, nu am vazut bine, e de la monitor.....
eu nu cred ca sunt de echilibrare, sunt ori ptr crearea unui turbion de aer mai bun, sau pur si simplu pentru o racire mai buna a discurilor
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si de ce ar fi doar 2 pe un disc si localizate una langa alta?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
de curiozitate cat au costat?
poate fi un indice bun asupra originalitatii.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In jur de 500 lei fata+spate. Deci vreo 300 fata, 200 spatele.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
BOASKA a scris:scuze, nu am vazut bine, e de la monitor.....
eu nu cred ca sunt de echilibrare, sunt ori ptr crearea unui turbion de aer mai bun, sau pur si simplu pentru o racire mai buna a discurilor


Nnnuuu se poateeeeeee. Omule, cum poti sa spui asa ceva?
Frate, ce stii tu despre turbioane & stuff? Te rog eu, nu mai posta aiurea fara sa ai habar de subiect. Prin asta poti determina un coleg de forum sa strice o piesa noua sau si mai rau, sa isi strice masina.
Nu sunt nici moderator si nici administrator, totusi, ii rog pe cei care scriu de dragul de a scrie, sa se abtina cand nu stiu cu ce se mananca mecanica. Pentru Dumnezeu, terminati cu astea ca ....mergand la extrem, va spun, puteti omora oameni. Va rog, abtineti-va!
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Iarta-l... inca de la inceput mi-a poluat topicul.
  • BOASKA

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai asta ptr ca nu a specificat corect el, sau nu am inteles bine eu
eu am crezut ca are sarma pe toata suprafata interioara a discului,de unde sa stiu ca are doar unde a pozat el?
acum sa nu-mi spuneti ca o sa arunce 500 ron ca am zis io de turbioane si altele dracii...asa ca nu va agitati prea tare
a fost o confuzie, mecanica este grea intradevar, mai ales cand nu ai detaliile complete ptr. diagnosticare
va rog sa ma scuzati si franare placuta
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Prietene, (vreau sa iti spun prieten) nu am nimic cu tine, nici nu cred ca am vorbit vreodata intre noi dar in poze se vedea clar unde-i sarma si unde nu. Se vede clar inca din primul moment. Ca tu nu ai stiut la ce sa te uiti, e deja alta treaba. Acum, ce sa zic, initiatorul discutiei nu o sa arunce in niciun caz 500ron pentru ca cineva a zis ceva pe forum, totusi, sa fim rezonabili, daca netul tau nu merge cum trebuie, daca monitorul tau nu afiseaza poza clar, daca nu esti foarte sigur de ce se afla in fotografie, ai mai multe optiuni:
1. astepti sa raspunda altcineva si poate inveti si tu din explicatia lui
2. rogi persoana sa mai puna o poza, poate intelegi mai bine din ea.
3. privesti la ce se intampla si daca ulterior discutia incepe sa se limpezeasca, intervii si iti exprimi parerea. Cu cat mai documentata, cu atat mai bine.
Sper ca nu am fost prea dur, nu asta am vrut.
Cu respect.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
BOASKA, vreau s-o spun elegant: cand doua persoane (cel putin) vad bine si a treia nu, e posibil ca a treia sa faca o vizita cat de curand la oftalmolog. Atitudinea ta a fost din start lejer aroganta... puteai sa astepti, puteai sa te abtii, dar n-ai facut-o. Esti cumva la vanatoare de posturi si nu te poti abtine sa nu bagi comment-uri?

La problema.
Multumesc invest20042001 pentru lamuriri.
Discurile sunt in portbagaj. Vreau ca in concediul de Pasti sa le montez pe masina, cu mana mea, no matter what. Va tin la curent daca bat sau nu.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:BOASKA..


iertati-l si pe el.. e mic Wink
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ok, eu renunt la orice acuzatie(dealtfel nici nu am acuzat pe nimeni) , voi continua sa apreciez pe oricine functie de calitatea posturilor si nicidecum de cantitatea lor.
Consider problema rezolvata.
toate bune
  • BOASKA

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
va rog sa ma scuzati inca o data
nu am scris vreodata ceva pentru a ma lauda sau pentru aprecierea celorlalti
a fost o discutie mai ciudata, oricum discurile alea cu sarma sau fara sunt foarte bune
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
BOASKA a scris:, oricum discurile alea cu sarma sau fara sunt foarte bune

Smile
Asta chiar asa este, da,da, sa stii!
Nu te supara pe noi, chiar te rog asta.
Pentru informatia ta si a oricui, afla ca sarmele alea nu sunt puse acolo de o mana de om ci de o masina automata care echilibreaza discurile pe banda rulanta. Ti-o spune unul care a lucrat la " Fonderia di Torbole" Italia, langa brescia. Si stiti ce face fabrica aia? -Discuri /tamburi de franare pentru o gama foaaaaaaaaaarte larga de masini.
Pupicei
Smile
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si eu mi-am schimbat cu mana mea discurile pe fata tot brembo ( si merg franele Laughing ) dar sincer nu imi aduc aminte sa fi avut sarmele alea printre elementi , si m-am uitat destul de bine la ele pentru ca nu sunt ferm convins de originalitatea lor cu toate ca au o serie si stanta producatorului Rolling Eyes ...
pana acum nu am avut probleme cu ele si am facut cam 2000 de km
Te rog sa ne tii la curent cu ce faci mai departe , felul cum se comporta masina dupa montare !
Bafta !

PS: odata cu discurile bine inteles am schimbat si placutele (ca sa nu fie nici un dubiu)
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
gxg_tm a scris:si eu mi-am schimbat cu mana mea discurile pe fata tot brembo ( si merg franele Laughing ) dar sincer nu imi aduc aminte sa fi avut sarmele alea printre elementi ,


Nu toate discurile trebuie sa aiba contragreutati, asta depinde de ce citeste calculatorul de pe masina de echilibrat. Pot sa aiba una, doua, trei..........opt, noua sau niciuna.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
djtaotao, daca tot faci singur operatia asta fa inca o chestie pe care cei din service n-o s-o faca-n veci!
ia o bormasina, cumpara pt ea 2 capete cu sirma (unul din ele pt slefuire in axul masinii) si dupa ce dai discurile jos curata temeinic toata rugina de pe rulment si mizeria adunata pe toate canalele etrierilor.
Cind dai jos discurile, daca sint intepenite foloseste-te de spray degripant din belsug si ciocaneste-le F. BLÃŽND cu o bucata de lemn; altfel poti strica rulmentii.
Ideea e ca noile discuri trebuie sa se aseze pe o suprafata cit mai curata pt a nu avea abatere de centrare (ceea ce va duce la vibratii la frinare si uzura neuniforma)

A, si eu tot Brembo am, pline, pe fata ventilate. Au aproape 40oooKm, au fost schimbate pe la vreo 96ooo....cumparate de la Augsburg si montate in service autorizat.
Dupa vreo 10 zile, au fost demontate impreuna cu mecanicul meu si s-a facut operatia descrisa mai sus.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR