Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • vectrapxi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Vectra A
Salut, vreau sa stiu daca se poate schimba rulmentul pe fata cu scule de uz general ( fara prese extractoare ,etc ). A facut cineva operatia , cum ?
Cit costa un rulment si daca este operatie de service cit v-a costat ?
Skip ads

  • killer666

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2004

  • Mesaj Privat
treaba cu schimbatu rulmentilor nu e asa usoara decat daca nu ai ABS, si sunt scumpe rau, in jur de 100para pe roata!
  • Varzan

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Si fara ABS tot cu presa se scot. Un rulment bunut incepe de la 1 mil.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Se pot scoate si fara presa... este mai greu dar se poate.
Am scos butucul de la roata din portfuzeta l-am fixat in menghina si am scos cu ajutorul a doua leviere partea din interior a rulmentului care ramane pe butuc (singura operatie la care este necesara presa).
Am avut mai multa bataie de cap, sa desfac sigurantele care fixeaza partea exterioara a rulmentului in portfuzeta, si dupa aceea exteriorul rulmentului deoarece era multa rugina in zona (am folosit rulmentul nou pentru a-l scoate pe cel vechi-acelasi diametru exterior)... Recomand cu tarie folosirea spray-ului degripant si a unui cleste "solid" pentru sigurante.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In general rulmentii se scot in 2 feluri: cu presa si cu "metoda mecanicului roman" adica cu ciocanul. Eu prefer prima metoda... Wink
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si eu as prefera sa-i scot tot cu presa... Dar cred ca nu aceasta era intrebarea.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
vezi la intrsectia MOSILOR cu EMINESCU linga PANEURO este un magazin cu suruburi si rulmenti.acolo gasesti la jumate de pret simeringuri rulmenti etc.daca nu-ti trebuie ca martor poti sa folosesti si ciocanul.
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut as avea si eu o problema. am pe fata un zgomot destul de enervantt care se aude ai valuri cam asa:vuu vuu vuu vuu. (nu radeti)am skimbat rulmentii amandoi. zgomotul e in functie de viteza cu cat viteza e mai mica, cu atat fregventa vu_ului e mai mica. cu cat viteza creste si vu_ul e mai des sa zic asa ajungand la viteze mari sa fie un vuuit continuu. nustiu cat de bine mam facut inteles dar sper sa primesc ceva raspunsuri. poate fi de la discuri? ca daca salt roata pe cric si invart de ea intro parte agata putin de placuta dar f puitn. am zis io ca e discul ovalizat dar la frnare numi da trepidatii in volan. multumesc si astept parerile voastre
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai cauciucuri de iarna? Posibil sa ai rupt cordajul intrunul dintre cauciucuri si sa ai un fel de boalfa. Nu ar strica sa dai jos cauciucurile si sa mergi cu ele la o vulcanizare sa le pui pe stand si sa verifici daca sunt probleme pe suprafata de rulare. Si mai banui ca e posibil sa ai cauciucuri Debica.
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
noo men . am cauciucuri de vara sunt bine echilibrate si nu sunt debica. altai cauza.
  • 1964b

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2007

  • Mesaj Privat
e f posibil sa fie obosite capetele de planetara dinspre cutia de viteze.de obicei ele fac zgomotul asta
  • allias007

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am aceiasi problema . Zgomot care incepe pe la 45-50 km /h si se amplifica odata cu viteza dispare cind virez dreapta adica in curbe si cind pe sosea exista o denivelare (zgomtul se intrerupe 2-3 sec).
Mecanicul a spus ca am putina uzura la rulment dreapata fata dar a zis ca mai merge vreo 1000km ca ii numa un pic uzat . De ce ii mai greu de demontat la modelul cu ABS?
Skip ads

  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
daca se aude vuu verificati planetarele. Se aude mai mult vuu de la cutie dar se aude si din capu de la roata . Virati maxim vedeti daca se aude troncanit ceva si accelerati puternic.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
vectrapxi a scris:Vectra A
Salut, vreau sa stiu daca se poate schimba rulmentul pe fata cu scule de uz general ( fara prese extractoare ,etc ). A facut cineva operatia , cum ?
Cit costa un rulment si daca este operatie de service cit v-a costat ?


exista un tutorial pe site. Eu unu o sa incerc in primavara asta sa schimb rulmentii fata cu ceva ustensile de uz general. O sa fac ceva poze. Numa' bine!
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
planetarele le am bune. in curba accelerez si nam apsolut nici cea mai mica bataie. inclin sa cred totusi ca este ceva la sistemu de franare pt ca am o mica vibratie in pedala de frana concomitenta cu acel vajait

aaa si ca venii vorba de rulmenti . sa stiti ca se schimba f usor dar trebuie neaparat o presa pt scos rulmentii vechi si bagat cei noi. eu am scos fuzeta cu tot cu amortizor si arc si am fost cu ea la cineva la presa.de montat la loc nu dureaza mai mult de juma de ora pe o parte. nai nici o treaba ca ai abs sau nu . carei faza ? si eu am abs. scoti mufa si gata senzoru ramane la locu lui , nai treaba cu el. va spun eu ca schimbul la rulmenti lam facut 90 la suta cu mana mea . 10la suta a fost presa.

Edit:by Iulian
Ai sa spui ca am ceva cu tine dar tu incalci in mod repetat regulamentul. Fa bine si citeste-l (poate il si intelegi) - si vezi sectiunea unde spune ca nu se fac posturi succesive, ci se foloseste butonul "Modifica". La urmatoarea abatere sa stii ca nu voi mai edita in locul tau, si vei lua si o pauza sa ai timp sa te gandesti.

  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si eu trebuie sa il schimb, problema mea e ca nu stiu ce tip e. Am ABS, dar am mers pe la magazine si dupa talon mi-au gasit ca imi trebuie rulment simplu. Stie cineva ce tip de rulment se potriveste la masina mea(semnatura)?
  • UZZI

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
CAUT Rulment dreapta fata
W0L0TGF4818031338
Y17DT din 2001 (masina are ABS)

Salut, am nevoie de rulmentul dreapta fata, si am inteles ca este si ABS-ul capsulat acolo. Vreau sa ma corectati daca gresescMultumesc.
Daca are cineva de pe la dezmembrari, pls un mesaj pe privat.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa cumperi nou.intradevar la astra g se vinde butuc cu senzor de abs si rulment.sh e la ghici.
nou costa cam 400-450 ron.
  • UZZI

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am rezolvat, 440 ron m-a costat piesa,
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR