Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Toma

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
De cateva zile, am urmatoarea problema: cand aprind luminile (farurile), in acelasi timp scad din intensitate luminile din bord aproape la jumatate.
As vrea sa stiu daca mai pot merge cu ele asa pana in ianuarie cand fac revizia, sau este ceva ce nu suporta amanare.

Va multumesc si va doresc tuturor Craciun Fericit si fara probleme la masini.
Skip ads

  • denilson2160

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Verifica intai daca are reostat ( la mine este o rozeta pe bord in stanga volanului ) care mareste sau micsoreaza intensitatea luminii in becurile de la bord si la display. Daca nu e de la reostat verifica alternatorul .
Nu ne-ai spus ce masina ai da si tu ceva date despre ea. Semnatura.

___________________________

Opel astra G, Y20 DTH , 2001
  • Toma

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
asa este, imi cer scuze.
un opel vectra B 1998.

intr-adevar, am un comutator, sa-i zic, la stanga volanului, de unde pot creste sau scadea intensitatea luminii pentru becurile de bord. dar, independent de acel comutator, cum aprind luminile, cum se reduce intensitatea luminii in habitaclu, la toate becurile.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa nu iti incarce alternatorul la capacitatea necesara sau bateria e pe duca...sau un scurt pe undeva si iti fura curent...verifica si firele de la faruri,pozitie,stopuri...ai schimbat vreun bec de curand?
Dar prima data (asa cum a spus si denilson) verifica alternatorul daca incarca bine.
Skip ads

  • Toma

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
extraordinar! cum ti-ai dat seama? intr-adevar am schimbat un bec de stop pe stanga spate, era negru rau. imediat dupa asta, cum aprind luminile, cum scade din intensitate lumina din habitaclu. si parca merge asa, ... cam impiedicata ... dar am pus pe seama benznei cu apa.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
In general,la masinile mai vechi,cablurile devin casante si se rup sau se crapa repede daca umbli la ele, dar nu e cazul tau...ai vectra din '98.
Nu vad ce legatura are benzina cu apa la scaderea luminei, cand aprinzi farurile?
Daca spui ca imediat dupa ce ai schimbat becul a inceput sa-ti faca figuri,verifica cablurile si conexiunile in zona respectiva. Sa nu fie vreun scurt pe undeva.
Semnalizare,iluminare habitaclu si portbagaj,ceasul,radioul,sunt pe aceiasi siguranta-nr 24.
  • Valy70

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu am o zafira din 2001 si de la u timp cand aprind farurile nu mi se aprinde nici un beculet in bord si nici pe consola.nu merg nici proiectoarele de ceata.....de la ce poate sa fie ca nu-i dau de cap?HELP Please
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR