Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut,stie cineva unde se gaseste si cam la ce pret acea margina sau aparatoare de plastic care e chiar in fata jos pe bara sau spoiler cum sa zic.....eu nu am asa ceva si daca se prinde usor,eventual care e procedura..
mersi
Skip ads

  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu am luat de la un mag piese auto obisnuit care aduce de toate pe comanda, prima data am luat ce era mai ieftin, 35 lei, a tinut 2 saptamani pana s-a desprins si s-a rupt, cand au fost zapezile alea mari si am tot sters cu ea, bine........era si un pic stramba si materialul era mai mult plastic decat cauciuc. am comandat originala acum 125 lei dar e mai moale si plus ca nu mai are indoituri/denivelari pe margine cum avea prima, asta chiar arata bine, cat despre prins...... in m omentul in care o cumperi o sa iti dai seama, e foarte simplu, iti trebuie un cutter si o surubelnita minus mai lata, bafta!
  • puv56

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In urma cu catva timp am suferit un mic accident in urma caruia a trebuit sa schimb bara fata, far dreapta fata si ranforsare bara fata. Dupa ce am terminat reparatiile si am luat masina din service am observat ca exista o distanta prea mare intre bara, aripa si faruri. Am scos bara fata din nou in service s-au chinuit baietii dar degeaba tot asa vine ( cum se vede in poze ). Exista o modalitate anume sau pasi de urmat pentru a monta corect ( fara spatiu acela mare)? Idea



  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cred ca bara nu este fixata corect pe canturile de plastic interioare,trebuie sa fac click ,iar din poza cu farul dreapta cel schimbat pare sa loveasca bara cu coltul farului,poate nu este reglat corect.
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca nu au pus suportul de plastic care prinde bara de aripa in stanga sau nu au asezat corect suportul pe aripa.
Uneori ca sa iasa bine do it yourself, oricum vei fi mai atent si vei acorda ma mult timp tu decat mecanicii.
  • biggie1976

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi chestie am patit-o si eu, numai ca eu am executat operatia personal (am avut de schimbat proiectoare, aparatoare noroi si deflectoare pietris). Dupa montare am observat o mica distanta intre aripa si bara, dar nu ca la tine(m-am chinuit oricum sa o aliniez cat de cat). Din curiozitate, de vreo 2 zile ma uit la toate Corsele pe care le vad in oras, si pana acum, din ce am vazut, exista un mic spatiu intre cele 2 componente.
  • andrei_mures

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
m-ar interesa si pe mine cum as putea sa prind la loc aceasta protectie pt k la fiecare coborare de pe bordura sau mai stiu eu ce se desprinde o parte si merg cu ea atarnata.....cand observ o imbin la loc dar nu sta mult......oare trebuie schimbata sau pot sa o lipesc cu ceva..... Very Happy
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am fixat-o cu poxilina si sta excelent.
Skip ads

  • cristian123

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2009 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Dupa cum se poate vedea si din poza, bara pe fata in partea stanga este lasata. Cum/unde o pot rezolva?

La fel si cu ornamentul exterior de deasupra rotii stangi.



  • puv56

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2007

  • Mesaj Privat
exact aceeasi problema am si eu....am incercat sa remontez bara fata... dar tot degeaba, lufturile sunt destul mari si e cam inestetic. Ce am observat la bara din spate : se dilata cred de la caldura...iarna trecuta nu era chiar asa lasata.....oricum masina mea suferit niste avarii la bara fata si spate si odata ce le am inlocuit nu am mai fost ca la inceput...
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
trebuie demontat si pe din interiror dat cu aer cald si abureli...sunt firme care se ocupa cu fibra de sticla si plastic...la mine in oras sunt chiar mai multe,eventual ei pot sa te ajute...nu stiu tu din ce oras esti ca ai fost lenes sa-l completezi Smile cauta in google
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu incalzesti nimic , din toate pozele se vede ca bara ( si cea din fata si cea din spate ) sunt desprinse , pe langa suruburile de prindere mai sunt niste "urechi" de plastic , posibil sa fie rupte sau doar sarite de la locul lor. Bara spate se da usor jos , iti recomand sa incepi cu ea Embarassed. S-ar putea sa nu se aseze perfect din cauza prafului , pamant , acumulat , cureti cu apa din abundenta . Spor la treaba Smile

LE : In poza 2 se observa gaura unde intra surubul.
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nici bara fata nu e greu de dat jos. Chei potrivite sa ai. Ca idee, ai doua suruburi la acea imbinare cu ornamentul de pe aripa, cel din plastic. Poti sa le cauti cu mana sau cu o mica oglinda. Mai ai un surub in partea inferioara a barii, unde se termina acea 'fustita' din cauciuc.
In rest, mai ai trei suruburi deasupra grilei, cum deschizi capota. Ar mai fi inca trei clipsuri in zona radiatorului, mascate de acea fustita de cauciuc.

Cel mai greu de dat jos, sunt suruburile de pe contraaripa, la imbinare. Daca ai scule bune, e un fleac.

Problema e ca s-ar putea sa nu le mai ai. Vad ca ornamentul e desprins, si bara la fel. Daca suruburile nu mai sunt acolo, o poti scoate prin tragere in exterior. Mai intai ornamentul pana la jumatate, dupa care bara.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la bara din spate se vede din poza ca ai doua holsuruburi lipsa( cu cap hexagon,ca sa poti strange cu o tubulara ) unul este vizibil ( acea gaura in aripa iar celalat este undeva in locul marcat cu X , trebuie sa bagi mana pe dinauntru si ai sa-ti dai imediat seama unde este celalat lipsa.

  • cristian123

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2009 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri (poza).
Fiind din Bucuresti(am updatat profilul), imi puteti recomanda pe cineva PROFESIONIST pentru treaba asta ?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ti'au explicat oamenii cum sa iti pui bara la loc, cu poze modificate chiar, si tu mergi in service... De ce nu ai intrebat de un service din start? Daca stii ca nu te pricepi si nu pui mana sa faci ceva singur dute frate in service si baga mana in buzunar. Serviceurile auto nu produc shaorma si nici nu livreaza pizza la domiciliu, dar un surub pt. o bara de corsa s'ar putea sa gasesti. Wink
  • cristian123

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2009 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
elegance, incearca sa faci diferenta intre o treaba bine facuta si gasirea unui surub care se potriveste....
Si sa stii ca e vorba de o clema de plastic, nu de un surub.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu deschid alt topic pe o tema asemanatoare. Stie cineva ce cod au suportii laterali ai barei fata la Corsa C 2000-2003 (la cea cu facelift, de dupa 2003, e alt sistem de prindere)? Practic, bara se tine in cele 3 suburui din fata, de deasupra radiatorului si in suportii astia laterali. La mine suportul din dreapta nu mai tine cum trebuie, astfel ca trebuie inlocuit.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
te referi la ala rotund care e prins cu un s
urub de partea metalica a caroseriei nu?pai aia vine doar pe original trebe data seria sasiu..si cautat..Smile
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Allah damnit. Ala e.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR