Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am incercat acum o vreme sa va provoc la un soi de recensamant al surselor de piese.Sper sa nu supar prea tare ,dar acu' chiar trebuie sa ma orientez sa cumpar o distributie.
La opel originala costa ~900 ron ,la Augsburg luata bucati curea+role de la diversi producatori ~500 ron.

Acum am doua probleme.
1.Sa iau originala sau nu.Adica as putea sa iau altceva decat original si sa o schimb mai repede(m-am gandit si la asa ceva).Daca calitatea si nu brandul justifica pretul atunci ma opintesc si o iau originala.
2.De unde sa cumparVarianta de la reprezentanta e cea mai proasta.Adica as putea sa cumpar mai toate piesele originale de la Augsburg mai ieftin.La polul opus as putea sa merg in Germania(plec cu tirul firmei-nu platesc nimic transport dar pierd 7 zile)unde am inteles ca costa undeva la 150 eur/originala.

Voi ce ziceti ?Sau ce-ati facut?

p.s.Masina are pe bord in jur de 120.Am motive sa cred ca ar avea reali vreo 180-190.Vreau sa schimb distributia tocmai pentru ca nestiind exact cati kilometri are mi-e frica sa nu se intample vreo d-aia nasoala.Pe de alta parte si intr-un caz si in altul as putea sa mai aman.Daca are doar 120 as putea sa mai stau vreo 10 , daca are 190 (si acum alta intrebare) putea sa stea ala atat fara sa schimbe?

p.p.sDin pacate din cate stiu nimeni nu poate sa constate daca trebuie sau nu schimbata Sad
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Vauxhall recomanda schimbarea la 100.000 mile (161K) sau 10 ani. Daca suspectezi ca masina are >180K schimba rapid distributia. Poti sa iei linistit de la Augsburg pt. ca desi m-au enervat o data tb. sa recunosc ca aduc in general piese bune. In fond si la urma urmei, data viitoare o schimbi la 100K ca sa ai liniste sufleteasca (dc. mai tii suficient masina a.i. sa faci atatia km.)
  • stefan

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dupa ce se schimba prima data distributia, urmatoarele schimbari ale acesteia se vor face la fiecare 60000 km. asa au confirmat si cei de la Opel, cat si cei de la Augsburg.
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Reiau.
In varianta 1 masina are doar 120 (atat are pe bord acum),asadar pot sa mai stau 15-20 de mii lejer.

Varianta 2 pleaca de la premisa ca masina are 180-190(ce s-a intamplat ? am gasit in torpedou dupa cumparare un deviz de la un service in care era trecut cu pixul 180 si ceva).Vanzatorul masinii zice ca a gresit ala de la service.Eu...nu stiu ce sa cred.Daca are 180 , putea sa ajunga la ei fara sa fi schimbat distributia ? Pentru ca daca a schimbat-o la 150 ,normal,atunci iar pot sa mai merg un 10 mii.In schimb daca are 180 de mii si nu a schimbat atunci tre s-o las pe dreapta si sa ma duc cu tramvaiul dupa piese.

Ramane deschis subiectul Sursa piese pentru ca o voi schimba cu siguranta.Cel mai tarziu in primavara.Orice sugestie e binevenita.

p.s.Desi nu cred sa aiba vreo relevanta , masina e intrata in Romania la sfarsitul lui ianuarie si are revizii la nemti pana la 60.000.
Skip ads

  • stefan

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu cand am luat masina avea 40000, dar pe la 50000 am hotarat sa schimb chitul de distributie(nu eram sigur de "realitatea" de pe bord). am schimbat-o la Augsburg, la pretul de 5 mil, cu tot cu manopera. Ei nu au piese originale (nu scrie nimic legat de GM, Isuzu inscriptionat pe piese), dat cureaua este Continental, iar rolele nu mai retin exact.
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Cei de la Augsburg au si originale si altele.Depinde de buzunar.
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Atentie !! Importatorii in general nu au preturile cele mai bune. Exista posibilitatea sa gasesti mai ieftin la alti distribuitori mai mici.
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Roger a scris:Adica as putea sa cumpar mai toate piesele originale de la Augsburg mai ieftin.


Stiu.Ciudat dar adevarat.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
in perindarile mele pe la diversi importatori auto am descoperit preturi f. bune si la Autonet.
treaba e ca dau numai la firme... dar putem rezolva si asta.... Wink
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:in perindarile mele pe la diversi importatori auto am descoperit preturi f. bune si la Autonet.
treaba e ca dau numai la firme... dar putem rezolva si asta.... Wink


Multumesc.Asta era Main story.Sa ne ajutam sa cumparam de unde este cel mai bine.Calitate/pret.

@Zafirul - Ce e cu Autonetul asta ? Cine/unde sunt,putem sau nu sa luam de la ei?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Autonet:
Sos. Pipera 42
www.autonet.ro

exemplu pret:
bieleta antiruliu (nu retin producatorul dar e acelasi pt ambii importatori dar parca era TRW sau Febi-Bilstein)
la augsburg cam 90-100 RON
la autonet 72

acum ma uitam pe catalogul online al firmei ELIT (www.elit.ro, butonul din stg. "e-cat")
si bieleta Lemforder e 88 RON fara TVA iar SWAG e 62 RON

Autonet da numai cu factura fiscala clientilor firme. Se poate rezolva in sensul in care eu (sau altcineva dispus sa faca asta) sa va dea datele firmei si voi sa luati pe firma respectiva.
Dezavantajul evident este ca daca ai probleme in garantie (3, 6 luni sau un an, depinde de piesa) va trebui sa apelezi la respectivul sa-ti dea copia facturii sau factura inapoi ca sa poti apela la garantie...
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Spuneti-mi va rog"Set curea distributie" se refera la tot setul adica curea + 2 role cumva ?
Am gasit aici http://www.elitecat.cz/Fsearch.asp aceasta exprimare si inclin sa cred ca e vorba de tot setul.
Skip ads

  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Autonet.Doua modele de seturi(e nevoie de seria motorului.care se gaseste numai in cartea tehnica).Un model 551 altul 570 de roni.Avand in vedere ca setul original costa 900 e ...aproape bine.Cica numai cureaua e vreo 370 de roni.Original doar la comanda.

Topic update : Firma Gates(curea) si Ina(role) sunt ok ?A mai folosit cineva asa ceva.Autonet zice ca sunt nemti,ca se da garantie,sunt ok.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mai e mag ala de pe viitorului "Opel Shop" de unde imi iau eu piese si care se aprovizioneaza tot de la Autonet si preturile sunt ok adica punte diode, releu, carbuni = 175 roni
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
io mi-am luat o tzeapa cu aia... am luat niste flanse de amortizor cu care masina troncane mai rau decit cu alea uzate....
mai cautati prin topicuri ca mai ieste unul cu piese in care se enumera citeva firme: Mobil Com (aia de care zici tu) Karma, Augsburg, Elit, etc...
  • senatorC30SE

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: ARAD
  • Masina: Omega 2002 y32se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Chitul complet la Y17 DT costa 600 ron inclunde role 2buc INA curea isuzu originala poti sa o lasi sa mearga 100000 .Verifica pinionul la pompa de ulei sa fie strins ,si intinderea curelei la 50000.
  • silverastra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Parerea si sfatul meu pt modelul opel astra g an 2000, motor x16szr benzina este ca decat sa iei o facatura de kit, mai bine iei kitul original de cielo, care se potriveste la fix.Eu asa am facut si masina merge beton.Nu mai stiu pretul exact, dar e pe undeva pe la vreo 350 ron.
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
silverastra a scris:Parerea si sfatul meu pt modelul opel astra g an 2000, motor x16szr benzina este ca decat sa iei o facatura de kit, mai bine iei kitul original de cielo, care se potriveste la fix.Eu asa am facut si masina merge beton.Nu mai stiu pretul exact, dar e pe undeva pe la vreo 350 ron.


Nu stiti daca se poate la un astra G rulment cu ABS in 4 prezoane si altceva in afara de ce dau dealerii!
Adica daca exista k in cazul curelei compatibilitate intre masini. Ma gandeam poate cu daewoo ca si astia tot GM sunt!
Multumesc
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:io mi-am luat o tzeapa cu aia... am luat niste flanse de amortizor cu care masina troncane mai rau decit cu alea uzate....
mai cautati prin topicuri ca mai ieste unul cu piese in care se enumera citeva firme: Mobil Com (aia de care zici tu) Karma, Augsburg, Elit, etc...


Acum realizez ca am luat 2 seturi de fanse st-dr in 3 luni si masina troncane de zici ca se rupe....... Mad Shocked Mad
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
vion: la ce pret ai gasit rulment la dealer?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR