Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • jazz

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1992 17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Cand virez de volan si masina este pe loc sau se misca f. incet se aude un pocnet f. tare undeva in partea dreapta fata.
Aveti idee de la ce ar putea fi?
Va multumesc.
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Poate fi planetara, in mers.
Dar pe loc...
Am avut un amic care nu avea piulita la capatul de bara si ii facea zgomotul asta, dar ma indoiesc sa fie si cazul tau. Ii schimbase cineva bucsaraia si pivotaraia si uitase la un cap de bara sa ii puna piulita, din cate imi amintesc Laughing Oricum a fost cheste de o zi la el.
Da si tu mai multe detalii (pocneste de mai multe ori, o singura data, pocneste numai cand ajunge la maxim roata, pocneste in timp ce iei de volan la inceput, etc..)
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Incearca si rulmentul de la amortizor daca zgomotul e mai ascutit. Daca e mai infundat poate sa fie din caseta. Pocneste mai tare cand e frig afara. Cand e mai cald e posibil sa nu pocneasca.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine se auzea o pocnitura si era caseta de directie.
Skip ads

  • jazz

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1992 17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pocneste cam pe la mijlocul cursei (in timp ce virez total).
Pocneste o singura data,zgomotul e mai infundat.
A fost mai evident dupa ce am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara (cele de iarna erau umflate mai tare iar cele de vara sunt mai moi) odata cu incalzirea vremii.
Face acest pocnet si cand trec peste o denivelare mei accentuata,in mers.
  • AgentSeby

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2009

  • Mesaj Privat
inainte de a schimba ceva uitate si la burdufuri ca poate sa vina si de acolo acel pocnet...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poti verifica daca e caseta de directie cu masina suspendata. Misti volanul, misti rotile si urmaresti sunetele.
La denivelari in general suna bieleta antiruliu destul de tare.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Un zgomot asemanator am avut si eu la a mea, indiferent de directia in care roteam volanul. Am schimbat caseta (pierdea ulei pe la semeringuri), bucsi caseta, dar zgomotul nu a disparut decat dupa ce am schimbat bieletele anti-ruliu si pivotii.. nu stiu de la care din astea doua era pt ca le-am schimbat odata pe amandoua.
Skip ads

  • jazz

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1992 17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pivotii i-am schimbat de curand ,deci nu cred ca este de la ei.
Se poate sa aiba o legatura cu cat de tare sunt umflate pneurile?
La cele de iarna care erau mai umflate nu am auzit acest pocnet,pe cand la cele de vara care sunt mai moi se aude (suprafata de contact cu solul mai mare si frecare mai accentuata?).
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cea mai buna varianta e ca unul sa fie la volan si unul sa asculte de unde vine zgomotul. Defectele, dupa cum vezi, pot fi multiple.
  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
jazz a scris:Salut,
Cand virez de volan si masina este pe loc sau se misca f. incet se aude un pocnet f. tare undeva in partea dreapta fata.
Aveti idee de la ce ar putea fi?
Va multumesc.


Salut. Nu stiu ce masina ai, dar eu cu multi ani in urma am avut o Vectra A de 1.8 din 1993, si am intampinat o problema similara: la virarea rotilor pe loc (dupa jumatatea cursei spre maxim) se auzea un pocnet. Rezolvarea am gasit-o la reprezentanta Opel: rulmentii din capul amortizoarelor fata, erau tandari si se incalecau bilele cu fragmentele ramase din el. Totodata am schimbat si flansele din capul telescoapelor, deoarece isi facusera joc si largisera orificiul pe care intra telescopul. Sper ca ti-am fost de ajutor. O zi buna in continuare.
  • jazz

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1992 17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ITA a scris:
jazz a scris:Salut,
Cand virez de volan si masina este pe loc sau se misca f. incet se aude un pocnet f. tare undeva in partea dreapta fata.
Aveti idee de la ce ar putea fi?
Va multumesc.


Salut. Nu stiu ce masina ai, dar eu cu multi ani in urma am avut o Vectra A de 1.8 din 1993, si am intampinat o problema similara: la virarea rotilor pe loc (dupa jumatatea cursei spre maxim) se auzea un pocnet. Rezolvarea am gasit-o la reprezentanta Opel: rulmentii din capul amortizoarelor fata, erau tandari si se incalecau bilele cu fragmentele ramase din el. Totodata am schimbat si flansele din capul telescoapelor, deoarece isi facusera joc si largisera orificiul pe care intra telescopul. Sper ca ti-am fost de ajutor. O zi buna in continuare.


Salut,
Masina este Opel Vectra 17D 1992.
Nu cred ca este de la amortizoare pentru ca le-am schimbat anul trecut pe toate 4. Am pus Kayaba.
Tot atunci am schimbat si flansele.
Multumesc pentru sugestie.
Skip ads

  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu spun ca sunt amortizoarele, ci rulmentii aia mici din capul acestora. Crede-ma am schimbat de 2 ori rulmentii: prima oara la niste "meseriasi" si dupa 4 zile troncanea masina la fel si am fost nevoit sa ma duc la reprezentanta. Acolo surpriza: "meseriasii" ii pusesera asa de bine (ii pusesera pe dos) incat rulmentii erau varza din nou, si dupa ce mi i-au schimbat cei de la Opel, 2 ani pana am vandut masina nu am mai avut treaba (plus ca am luat garantie pe lucrare). Oricum bafta.
  • jazz

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1992 17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Rulmentii fac parte din amortizor?
Cate bucati sunt?
Se pot schimba separat?
Poate stii si un pret aproximativ al acestora.
Multumesc.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
rulmentii nu fac parte din amortizor, sunt separat, se pot schimba separat.. sunt 2 rulmenti, cate unul pe fiecare amortizor..
  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
jazz a scris:Rulmentii fac parte din amortizor?
Cate bucati sunt?
Se pot schimba separat?
Poate stii si un pret aproximativ al acestora.
Multumesc.


Scuze pentru intarziere. Rulmentul nu face parte din amortizor, ci este cate unul mic de cca.30 mm diametru pentru fiecare amortizor, care se pune in capul acestuia iar peste el vine flansa cu marginile de cauciuc. Treaba sta in felul urmator: amortizorul, pe axul acestuia se pune o bucsa de cauciuc (ceva mai dur, care amortizeza socul la rulment si are diametrul acestuia), in capul amortizorului vine rulmentul iar ultima data flansa. Toata treaba asta intra prin caroserie si se prinde in compartimentul motor cu piulita peste o alta flansa. In ceea ce priveste pretul, nu stiu cat costa.

P.S. Vezi ca rulmentul are 2 fete diferite, iar montajul se face numai pe o fata (fata din jos inspre amortizor). Daca nu montezi cum trebuie, ii faci varza la prima groapa. Bafta.
  • georgea

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu aveam zgomotul acesta din cauza capetelor de bara. Nu strica sa te uiti la ele.
Numai bine.
  • jazz

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1992 17D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am verificat rulmentii si capetele de bara si nu este de acolo.
caseta de directie ar avea vreo legatura?
  • marcelt2

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu cumva ai un arc rupt?
  • opelms

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
jazz a scris:Pivotii i-am schimbat de curand ,deci nu cred ca este de la ei.
Se poate sa aiba o legatura cu cat de tare sunt umflate pneurile?
La cele de iarna care erau mai umflate nu am auzit acest pocnet,pe cand la cele de vara care sunt mai moi se aude (suprafata de contact cu solul mai mare si frecare mai accentuata?).
sal....Am corsa C si pocnea si mi-e la fel si era rupt spirala arcului(ultima spirala sus)dreapta fata...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR