Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • pasareyo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand va salut pe toti pentru ca asta este primul meu post de cand am luat masinuta.
Am un Corsa Esentia + Optionale motor 1.0 60cp de oras.
Ma intereseaza sa montez scut la motor si daca imi puteti spune unde as putea gasi la un pret rezonabil.
Cei de la Radacini imi puteau monta dar costul este exagerat.... 700 lei scutul +60 lei montajul.
Cu montajul ma descurc in regie proprie dar ma intereseaza de unde pot achizitiona un scut pt masina mea fie metalic fie de plastic...de preferat metalic.


Multumesc , numai bine.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bine ai venit pe forum incearca aici http://autoa.ro/index.php?p...178&catpb=768
Un scut metalic la mine in Pitesti costa 400 ron si eu vreau sa-mi pun dar mai asteapta deocamdata.
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca decat sa montezi de plastic, mai bine nu pui nimic pana nu gasesti metalic. nu prea isi merita banii ala de plastic.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. Scutul motorului nu face ca inaltimea dintre motor si asfalt sa fie mai mica ? Intreb pentru ca de multe ori am fost pe drumuri forestiere si am impresia ca daca aveam scut la motor il frecam prin toate denivelarile, pe cand asa fara scutnu am atins nimic cu masina pe sub ea. Singura chestie nasoala este ca motorul e cam murdar de praf, fara scut. Iar cel de plastic, subscriu ca sunt bani aruncati pe geam.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mai bine sa freci cu scutul decat cu baia de ulei. Diferenta nu cred sa fie foarte mare, max. 1cm cred ca pierzi la garda. Oricum prima oara freaca deflectorul ala de pietre din fata de sub spoiler daca il mai ai.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu-l mai am, l-am dat jos ca la fiecare denivelare, bordura, iesirea din garaj, frecam cu el asfaltul. Merge bine si asa masina, citisem undeva pe forum ca avea rol de aerodinamicitate. Smile
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
deflectorul ala pe care il dau multi jos isi face simtita prezenta/utilitatea cand mergi cu masina prin apa
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si cand mergi cu masina prin apa ?
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am cautat scut pt. corsa din semnatura,siin final am optat pt. unul home made.
Este realizat din otel (foi arcuri) si are ~3kg; poti suspenda masina linistit pe scut;atasez o poza-scuze pt calitate.


S-a dovedit extrem de util in acest concediu;Zanoaga-Pestera,zona Polovraci-Pestera Muierilor,si nu numai.
Prinderea se face cu suruburi de 10 (pt lemn-cele cu cap rotund si patrat catre filet)care se introduc [pe sus ] in gaurile originale de prindere,iar acel patrat impiedica rotirea suruburilor.
Costul s-a ridicat la o zi de munca,5 electrozi sudura de 3,2mm +plus otelul(pe care il aveam).
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai nu prea ne dam seama, cum arata montat pe masina ? ca aici nu e montat. Acest scut apara doar de lovituri la partile mai mari ale motorului, dar nu tine de apa si mizerie, eu pentru asta as vrea un scut, nu pentru lovituri. Oricum, felicitari pentru improvizatie.
  • Gabiana

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa ma spun odata.
La 1 an de cand am scutul sunt super super .... multumit de el.
Daca nu era el ... era prapad

bafta Smile
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si acum sincer, in afara de faptul ca nu-ti mai intra asa mult praf si mizerie pe la motor, ce castigi cu scutul pus ? Daca era indispensabil nu ar fi facut masinile din fabrica fara scut ci ar fi lasat acolo tabla aia de 100 de euro.
Skip ads

  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
castigi o oarecare protectie, tinand cont de faptul ca la noi drumurile sunt o mare problema. Daca era indispensabil nu ar fi facut masinile din fabrica fara scut.. ei bine, dupa ce au observat conditiile din Romania, in oferte a aparut pachetul "drumuri grele", care, printre altele, cuprinde si scutul pt motor.
  • Gabiana

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Si acum sincer, in afara de faptul ca nu-ti mai intra asa mult praf si mizerie pe la motor, ce castigi cu scutul pus ? Daca era indispensabil nu ar fi facut masinile din fabrica fara scut ci ar fi lasat acolo tabla aia de 100 de euro.


Ce sa iti raspund frate...daca ma intrebi asa ceva.Dupa cum colegul a spus , drumuri grele , iar daca iti iubesti masina ii pui scut , daca esti vre-un "gaoz.r" ( in genere) , te urci , dai cheie si pleci la munte , atunci nu ai nevoie decat de motorina/benzina , dupa caz.

Bafta
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt un vreun "gaoz.r" ( in genere) insa de banii de scut am preferat sa-mi schimb timoneria, iar apoi cand am avut bani a trebuit sa schimb un far, apoi o bieleta, etc, si mereu scutul a fost ultima investitie/reparatie in planul de cheltuieli, si tocmai pentru ca nu e ceva atat de important precum cele enumerate mai sus, nu am reusit sa-mi pun scut, cu gandul ca sunt mai importante altele de rezolvat decat scutul, care sincer pana nu ma dau banii afara din casa, poate sa mai astepte. Wink
  • dobrinro

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Nu sunt un vreun "gaoz.r" ( in genere) insa de banii de scut am preferat sa-mi schimb timoneria, iar apoi cand am avut bani a trebuit sa schimb un far, apoi o bieleta, etc, si mereu scutul a fost ultima investitie/reparatie in planul de cheltuieli, si tocmai pentru ca nu e ceva atat de important precum cele enumerate mai sus, nu am reusit sa-mi pun scut, cu gandul ca sunt mai importante altele de rezolvat decat scutul, care sincer pana nu ma dau banii afara din casa, poate sa mai astepte. Wink

-------------------------------------------------
Asta pana iti buseste baia de ulei. Atunci sa vezi belea.
Bafta.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am facut si off road cu masina si nu s-a busit in 40.000 km de cand am masina nici o baie de ulei, nu mai tot insistati mitul acesta al scutului, daca nu ai scut iti moare masina. Nu am avut scut la nici o masina pana acum la nici una din cele 3, si in 6 ani de cand conduc nu m-a afectat cu nimic lipsa scutului.
  • Gabiana

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
In cazul meu ... daca nu aveam scutul eram praf.Stiu eu ce offroad ai facut tu ...treaba ta si sa fi sanatos.Eu doar spun ca merita investitia ...pt ca nici pe mine nu ma dau banii afara din casa.

Bafta
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
deja e offtopic. cine are scut, sa fie sanatos, cine nu, la fel! fiecare isi pregateste masina dupa posibilitatile si modul de utilizare. restul sunt speculatii.
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Am facut si off road cu masina si nu s-a busit in 40.000 km de cand am masina nici o baie de ulei, nu mai tot insistati mitul acesta al scutului, daca nu ai scut iti moare masina. Nu am avut scut la nici o masina pana acum la nici una din cele 3, si in 6 ani de cand conduc nu m-a afectat cu nimic lipsa scutului.


Sa vezi tu ce frumos e cand te trezesti cu baia sparta chiar si de la un bolovan de gheata. Nu toti sant baieti cu masini de oras, mai exista si altii care circula pe drumuri foarte proaste in Romania . Off road unde ai facut, pe pajisti? Ca pe un drum pietruit de exemplu e suficient sa ai viteza cat de cat si sa prinzi de la denivelari un balans la masina si sa se infiga baia intr-un colt de piatra bine intepenita in drum.... . Si cum baile mai nou sant din aliaj de aluminiu, naspa cu sudura. Au patit-o unii si sa vezi dupa aia ce repede si-au pus scut.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Ati opta pentru 'pachetul de drumuri grele' ?
Da ! 64%
Nu ! (dar as pune scut metalic sa protezeze motorul) 30%
Nu ! 4%
62 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR