Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • C400

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
uleiul 10w40GM l-am luat de la AUTOA.ro cu 82ron
Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am luat de la reprezentanta Opel ulei GM 10W40, 24 lei/litru. Nu cred ca cei de la reprezentanta sa foloseasca ulei contrafacut (schimbul de ulei l-am facut tot acolo, am aratat intr-un post anterior).
  • C400

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
82lei/5litri
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Uleiul GM este ok, dar nu extraordinar. Parerea mea este ca Aral bate piata la calitate.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am pus 5W50 Mobil 1, pare sa fie foarte OK din privinta zgomotului si a randamentului. Inainte am avut 5W30 GM, schimbat la 12mii km. Era negru ca smoala si subtire ca apa.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acuma am pus in ea ulei GM 5W40 si nu sunt multumit,motorul nu are silentiozitatea care o avea cu uleiul Castrol 5W40,la urmatorul schimb voi reveni la Castrol si voi ramane fidel acestui producator.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna treaba, adevarul este ca cel mai bun ulei pentru masinuta noastra este acela care face sa mearga motorul cel mai bine, implicit cu acela care ne-am obisnuit sa mearga masina fara probleme. Si eu am trecut de la Aral la ulei GM si ...nu-mi place deloc. Deci urmeaza ca la urmatorul schimb sa bag tot uleiul care-mi face motorul fericit...
Explicatia tehnica este ca atunci cand faci schimbul de ulei mai ramane in motor o pelicula de ulei si inca putin in baie din vechiul tip de ulei, care se va combina cu noul tip de ulei pe care il introduceti in motor, iar vascozitatea si proprietatile de ungere al noului ulei nu vor mai fi aceleasi, ceea ce va duce la o functionare neplacuta a motorului. Mai mult decat atat, motorul are un anume grad de uzura, care face ca nu toate uleiurile deltfel indicate pentru motorul in speta sa fie compatibile cu uzura si proprietatile motorului respectiv.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu cam ce ulei ar fi ideal ptr. urmatorul schimb la masina mea,mentionez ca la revizii s-a bagat numai ulei GM 5W30,ar trebui sa continui cu acelasi ulei?Parca nu toate parerile sunt pro acestui ulei...Am fost destul de multumit de Aral la schimburile fostei masini.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am o rugaminte catre cei care au z16xe si folosesc GM 10w40 sa isi spuna si ei parerea despre acest ulei. Mie mi se pare motorul cam zgomotos. Consumul de ulei nu e prea mare pt un z16xe, 450g/1000 km. M-ar bate gandul sa il schimb cu Castrol sau Aral. Va multumesc!
  • new user

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Masina mea are doar 3000 de km si a trebuit sa schimb uleiul la revizie.
Mi-au pus GM 5W-30 si mi se pare ca e mai zgomotoasa decat era inainte.
Desi am inteles ca as fi avut ulei identic si ianinte.

Oricum as vrea sa il schimb pe viitor si nu stiam ce sa aleg intre
GM 5W-40 sau Mobil 1 Synth 5W-40, sau Castrol Magnatec 5W-40.

Ma intereseaza sa fie ok, dar as vrea foarte mult sa fie cat mai SILENTIOS motorul.

Motorul e pe benzina Z16XER, Easytronic.
Mersi.
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca desi ai doar 3000 de km,ti-a "imbatranit" masina cu un an!Corect?
In ceea ce priveste zgomotul motorului cred ca "ti se pare"!Sigur ai avut si inainte aceeasi specificatie de ulei si nu era nici o problema!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
iti raspund io.
nu i se pare.
crede-ma (pe cuvint) si nu cerceta Laughing
si avind in vedere si piatra de moara care o car in spinare de niscai vreme din cauza uleiului GM 5w30 imi pot permite sa zic ca posibilitatea ca problema semnalata sa fie din cauza uleiului e foarte mare...
Skip ads

  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:iti raspund io.
nu i se pare.
crede-ma (pe cuvint) si nu cerceta Laughing
si avind in vedere si piatra de moara care o car in spinare de niscai vreme din cauza uleiului GM 5w30 imi pot permite sa zic ca posibilitatea ca problema semnalata sa fie din cauza uleiului e foarte mare...


Sa te cred pe cuvant?Pai Astra mea se "unge" cu GM 5W30 de vreo....120 000 de kilometrii si nu am simtit niciodata sa fie mai zgomotoasa
de la un schimb la altul!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
esti un om norocos... Laughing (cam cum era loteria cu Dacia... puteai nimeri una fara probleme..)
ia rasfoieste forumul sa vezi pareri despre acest ulei: sint mai multe topicuri si in f. multe lumea se cam plinge de uleiul "GM"
si cum ziceam mai devreme vizavi de experienta personala...
crezi ca uzura unui motor e ca un semnal digital?
0 sau 1?
adica azi nu este si mîine este?
adica intre 7 schimburi de ulei (de la 0 la 90000) masina consuma 300-400g de ARAL in 10000km si apoi la schimbarea cu GM 5w30 consuma in urmatorii 6000km aproape 3 litri de ulei? Shocked
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca parere personala uleiul GM este slab mai ales un 5W30 si tot ca impresie toti care l-au folosit au fost deceptionati de el. In alta ordine de idei chiar si unii din reteaua service Opel sau care fac service la Opel nu recomanda asa ceva.
Mai bine va fac un pool ca sa votati, poate e mai simplu de aflat o parere a "maselor".
  • new user

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Ca parere personala uleiul GM este slab mai ales un 5W30 si tot ca impresie toti care l-au folosit au fost deceptionati de el. In alta ordine de idei chiar si unii din reteaua service Opel sau care fac service la Opel nu recomanda asa ceva.
Mai bine va fac un pool ca sa votati, poate e mai simplu de aflat o parere a "maselor".


Ca o paranteza, crezi ca ar trebui sa-l scot pe asta pe care tocmail mi l-au pus la revizie (GM 5W-30) si ca pun Castrol sau Mobil 1 5W-40 ?
Sau nu e foarte grav, si pot merge asa cu el pana la urmatorul schimb (Adica probabil peste 7-8000 de km)?, si apoi sa trec pe altceva mai bun.
Mersi.

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cei cu cu manual utilizare sau autodata etc. pot vedea ca la diesel este indicat 5W40 (sau 0W40 pentru cei care au iarna grea) la conditiile nostre de clima, la benzinare E4 este clar pus 0-5W30-40 dar la noi mere numai 0W40 sau 5W40. Care foloseste ..W30.. are batai, motor zgomotos, consum ulei etc.
  • vlase alex

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Parerile sunt impartite.Vectra mea are 120.000 km si a mers numai cu GM 5w30 si nu consuma deloc de la un schimb la altul.As incerca si eu un ulei 5w40 sa vad daca se schimba in vre-un fel zgomotul motorului.
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:esti un om norocos... Laughing (cam cum era loteria cu Dacia... puteai nimeri una fara probleme..)
ia rasfoieste forumul sa vezi pareri despre acest ulei: sint mai multe topicuri si in f. multe lumea se cam plinge de uleiul "GM"
si cum ziceam mai devreme vizavi de experienta personala...
crezi ca uzura unui motor e ca un semnal digital?
0 sau 1?
adica azi nu este si mîine este?
adica intre 7 schimburi de ulei (de la 0 la 90000) masina consuma 300-400g de ARAL in 10000km si apoi la schimbarea cu GM 5w30 consuma in urmatorii 6000km aproape 3 litri de ulei? Shocked


Cred ca suntem cu totii subiectivi.Mai dau un exemplu:Astra H,1,7 cdti,rulata in Austria,masina de firma.In cartea de service apare schimb de ulei la interval de 40 000 km!(service flexibil).Tip ulei folosit:5w30 GM!In prezent masina e in proprietatea unui amic si are cca.112000 km.!Ce sa zici,ca e prost austriacul?!
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Masina mea conform cartii de service pana la 150.000 de km a folosit GM 5W-30 iar dupa GM 10W-40. Eu am pus tot GM 10W-40 si nu a consumat deloc ulei(verificat pe joja). Este adevarat ca este putin cam zgomotos motorul, dar nefolosind niciodata alt ulei nu am cum sa compar. Cand aveam vectra pe benzina Z18XE foloseam numai castrol syntec 5W-50 si eram foarte multumit. Motorul mergea rotund si silentios indiferent de momentul dintr-e schimburi cand mai verificam.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR