Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • xatalinux

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
buna tuturor sunt rezident in anglia pot aduce masini din anglia cu numere din anglia in romania .....ma ocup de toate actele inclusiv asigurare (pot face asigurare de la o zi pana la un an).....ma puteti contacta la adresa de e-mail xatalinux2000@yahoo.com .....servicii contra cost ......cunosc tot despre masinile cu nr de anglia .....putem verifica pe loc daca masina are M.O.T si taxa de drum...la orice masina cu nr de anglia ....pt mai multe informatii va rog sa ma contactati .....va multumesc ......
Skip ads

  • Mircea_PASY

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sal...vreau sa fac un drum in anglia sa-mi cumpar o masina,am nevoie de cateva informatii daca mi le puteti oferii! pot sa-i fac asigurare masinii pt. o sapt.asta sa-mi ajunga s-o aduc in tara chiar daca nu am cetatenie,am inteles ca nu poti conduce o alta masina daca nu ai asig.pe numele tau,nu este ca la noi,cu MOT-ul am inteles cum este,cu abtipildurile pt.faruri,cu stickerele si cu taxa de drum,bulina aceea rosie mai mica decat un cd! sper ca nu am omis ceva! cu asig.nu prea am inteles cum sta treaba,va rog sa-mi explicati! Multumesc...
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mircea, poti sa faci asigurare pe numele tau daca ai o adresa de Anglia la care sa-ti trimita actele DVLA-ul, asta-i RAR-ul lor sau ceva de genul asta.
Eu mi-am adus in decembrie. Am un prieten care sta acolo si am trecut in acte adresa lui, ca adresa de corespondenta.
Sa-ti explic cum e cu actele. Cartea masinii, e formata din 2 hartii A4 colorate. In momentul in care iei masina, trebuie sa pastrezi o sectiune din acea "carte", o sectiune verde, unde trebuie sa treci datele tale. Ala e actul tau de proprietate , pe moment. Restul foilor le trimiti la ei la DVLA, ai acolo trecuta adresa. Pe foile pe care le trimiti, trebuie sa mai completezi inca o data datele tale, astfel incat ei sa poate tipari datele tale pe noua carte. De-aia ai nevoie de o adresa buna de Anglia, sa aiba unde sa-ti trimita ei acea carte dupa ce o completeaza.
Mie mi-au trimis-o acasa la prietenul asta si el mi-a trimis-o in romania prin posta. Din momentul in care trimiti la DVLA actele dureaza cam 2 saptamani pana ajung inapoi la adresa indicata de tine.
Tu spre tara trebuie sa ai acea parte verde din carte, bulina cu taxele de drum platite si asigurare valida.
Daca n-ai taxele de drum astia iti confisca masina, asa ca ar fi bine sa ai toate actele in regula. Eu am platit pt 6 luni taxele de drum 110 lire.
Asigurarea o poti face numai pe numele soferului. Adica ar fi bine, pt ca e facuta pe om, nu pe masina si e infractiune sa conduca cineva care nu e trecut in asigurare. Asigurarea o completezi pe ceva site si trebuie platit neaparat de pe card. Dupa ce platesti ei iti trimit pe mail un fisier pdf si ala trebuie sa-l listezi. In asta consta asigurarea. Faza e ca ei au baza de date comuna pt tot si au masini care circula pe autostrada si scaneaza numerele de inmatriculare si le apare automat daca nu ai ceva platit, asig, taxe sau daca nu ai mot valabil. Eu pentru 4 zile de asigurare pe toata europa am platit 105 lire.
Asigurarea trebuie facuta atunci cand cumperi masina, ca nu ai voie pe-acolo fara asigurare. Asa ca ar fi bine ca dupa ce iei masina si-ti faci asigurare sa nu mai stai mult pe-acolo daca ai asigurare pe putine zile.
La feribot sa fii iar atent: ziua eu am gasit cu 80 de lire aprox. Eu mi-am luat pentru 5 dimineata si era 20 de lire numai. Si asta doar prin programare pe net. Daca platesti pe loc, fara programare trece bine de 100 de lire. Feribotul se plateste pentru vehicul , nu pentru persoane.
De-aia zic sa-ti rezervi feribotul dinainte si sa iti notezi acel cod pe care ti-l da site-ul. E posibil sa ti-l ceara la imbarcare. De asemenea sa fii atent la ce poarta ai rezervarea si sa fii acolo cu minim 45 de minute inainte de plecare. Atunci se face imbarcarea.
Eu nu mi-am luat abtibilduri pt faruri pt ca n-am gasit si ma grabeam. Eu am venit prin paris si autostrada aia avea taxade 18 euro asa ca am venit pe drumuri nationale si e superb, merita pt peisaj.
Vigneta Belgia e 7 euro si o platesti cand intri in tara, sunt ceva filtre, ca si in vama. Neaparat sa platesti si vigneta de pe Austria, tot 7 euro, ca austriecii au camere puse pe stalpi pt a depista masinile ce nu au vigneta. S-o lipesti in stanga sus, sa se vada bine. Dupa ce te-o prins ca n-ai vigneta in 2 minute apare jeep-ul in spatele tau. Amenda e 1000 de euro la austrieci. Eu pe Ungaria nu mi-am luat vigneta, nu prea isi ia lumea. Ungurii te opresc numai daca pari suspect sau faci ceva prostii in trafic. Dar e de dorit sa nu te opreasca ungurii, ca-s tare spurcati.
Daca imi mai amintesc ceva, o sa mai scriu.
Sper ca te-am lamurit cu unele chestii.

La asigurare sa treci tot adresa aia care ai trecut-o si pe actele masinii.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
O mica completare la ce a spus Clujeanul.
1.Partea din certificat, in care vor fi scrise datele tale va fi trimisa catre DVLA de cel de la care cumperi masina. Este obligatia lui sa faca asta .
2.De preferat este sa ai un prieten care locuieste intr-un orasel, astfel asigurarea va fi mai ieftina.
3.Cumpara stickere ptr faruri (le gasesti pe ferryboat sau in benzinarii). Daca pe numarul de inmatriculare nu e inscris GB ca prefix, cumpara un sticker oval cu "GB" (gasesti magnetic) si pune-l pe portbagaj.

Bafta!
Skip ads

  • nanualex

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:I-am explicat eu cum sta treaba cu V5-ul, problema la el e ca masina a fost vanduta de primul cumparator (care nu a asteptat v5-ul), catre altul, acest din urma catre altcineva etc etc.

Am eu cartea de la DVLA daca e cine interesat pot sa o scanez si sa o uploadez.
Daca o inmatriculezi in ro/bg nu ai nimic de completat in v5(la export) dar ai nevoie de tot actul.
V5-ul are mai multe rubrici care se folosesc ptr diferite situatii(export,dezmembrare, schimbare date personale/motor/culoare etc, vanzare catre particular/vanzare catre trader etc).


in legatura cu v5-ul.
mi-ai putea trimite si mie scan-urile, te rog, daca le mai ai
si cateva indicatii despre cum sunt asezate in pagina

sau damii add pe mess: id: nanualex
mail: nanualex@yahoo.com
  • vapsile

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Vreau sa aduc un Audi A4 an 2007, din Anglia si as dori sa stiu cat ma costa toata operatia cu tot cu transportul pe vas si actele necesare? Daca are cineva rabdarea sa ma "lumineze" si pe mine ar fi perfect. Daca cineva stie il rog frumos sa-mi raspunda. Multumesc!
  • gilmaion

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2010

  • Mesaj Privat
eu caut un opel vectra b cu motor x18xe, de 1796, 16 valve din anglia pentru dezmembrare.
  • catalinra

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
M-am uitat pe site-urile din Anglia si vreau sa stiu daca preturile sunt negociabile si cam cat lasa la pret?
Daca nu am inteles gresit, daca nu am adresa acolo nu-mi pot cumpara masina?
Skip ads

  • razvanboran

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Incercati sa evitati add-urile de pe gumtree.com
Marea majoritate a masinilor puse la vanzare pe gumtree.com sunt varza.Este un site de anunturi gratuite folosit de pustanii care au rupt masinile in doua si acum vor sa le vanda sa-si cumpere iarba.Si pe autotrader.co.uk iti poti lua teapa dar sunt sanse mai slabe.Un anunt pe doua saptamani pe autotrader a costat aprox 30GBP in 2010 cand am vandut o mazda 6.
Nu va speriati de Londra ,am urmarit comentariile pe acest topic si mi se par de prost gust(unele).Londra e un oras super .Ca orice in orice padure exista si uscaciuni , ca de fapt oriunde in lume.

Locuiesc aproape de Londra ,in zona Watford.Daca e cineva interesat sa cumpere masini din GB imi pot oferi ajutorul ,doar in weekend pentru a indruma si/sau insoti persoane in vederea achizitionarii de autovehicule contra cost debineinteles.Repet ,sunt disponibil doar in weekend-uri sau de Bank Hollidays.
  • Iakob22

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Va rog sa-mi spuneti daca pot inmatricula o masina din anglia in cazul in care nu sunt eu proptietar in cartea masinii V5 , daca a reusit cineva sa o inmatriculeze astfel .
Am nevoie urgent de un raspuns , multumesc anticipat !
  • selcosmin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ce aveti de spus fata de autoturismele puse pe ebay?merita sau nu?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In viata mea nu as cumpara ceva ce nu am vazut.
Stiu amici care au cumparat de pe e-bay si chiar a fost asa cum spunea vanzatorul.Dar stiu si oameni care si-au luat cea mai mare teapa din viata lor.Totul depinde de noroc.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asa este si eu sunt de aceeasi parere.
cu ebay-ul nu am avut surprize [regulile pentru vanzator sunt extrem de drastice si cumparatorul are in 98% din cazuri dreptate]

vizavi de site-urile de masini e cu totul alta treaba
am un amic care a vazut duminica un logan pe un site ,locatie buzau
i-a luat inima masina aia ,a dat telefon si intr-o ora jumate era la buzau.
rezultat:masina accidentata rau si refacuta [reparata].a luat-o pana la urma la repezeala si cand a ajuns la gl a doua zi si a ridicat-o pe elevator surprizele au inceput sa apara:
pierdea ulei din cutie ,lonjeroane lovite ,bara fata +capota nevopsite+cu nr de Arad ,probabil neradiata ........[a dat 4000 e din 2008 dar eu nu dadeam nici 2500]
stateam si ma uitam, cum sunt unii atat de naivi sa le ia mintile niste poze f.f. reusite.
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Din anglia de la persoane fizice poti lua linistit teapa, mai ales ca sunt o groaza de indieni care cu asta se ocupa.
Cel mai sigur e sa cumperi de la britanici get-beget, aia sunt corecti marea majoritate, si cel mai sigur de la parcuri de masini ale enlezilor, ca sunt si parcuri de masini ale indienilor.
De evitat zona Birmingham, acolo mai mult de jumatate din masini sunt vandute de indieni.
  • Iakob22

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Iakob22 a scris:Va rog sa-mi spuneti daca pot inmatricula o masina din anglia in cazul in care nu sunt eu proptietar in cartea masinii V5 , daca a reusit cineva sa o inmatriculeze astfel .
Am nevoie urgent de un raspuns , multumesc anticipat !


In speranta ca pot ajuta alte persoane ..... am reusit sa inmatriculez masina de anglia , am avut nevoie de V5 completat cu numele meu la rubrica new keeper iar la finante au cerut un contract de vanzare cumparare( care dupa cum stiti in anglia nu exista) insa am gasit pe net un model cu bill of sale ( de pe un site american Laughing )

Referitor la site-uri de cumparare masini in uk ... pe ebay sunt masini ieftine insa si pretul reflecta starea lor ( in mare parte) , spre exemplu am luat un astra g din anul 2000 la 450 lire de la un englez iar dupa 30 mile masina s-a defectat pe autostrada , politia a fost in spatele nostru in maxim 5 minute si ne-a rugat sa chemam pe cineva sa ne tracteze insa necunoscand pe nimeni am sunat la recovery ( am ramas si fara credit pe tel iar nenea politist a fost amabil si am sunat de pe tel sau) , toata distractia m-a costat 150 lire ( noroc ca aveam bani in contul bancar) pentru a fi tractati 4 mile . Dupa aceasta experienta am devenit membru RAC ( pot fi tractat oriunde in anglia in orice masina m-as afla) pentru numai 32 lire pe an .
Pe autotrader mi-am luat masina de la un indian insa a fost o masina buna si nu am avut probleme cu ea ( doar la vanzare dupa un an am pierdut 1000 lire )
Asigurarile sunt intradevar foarte scumpe , motiv pt care mi-am inmatriculat duba in ro .
  • tazzio

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o intrebare. Incerc sa aduc o motocicleta din Anglia. Dupa ce inchei tranzactia (iau V5C, MOT si fac asigurare), cat timp am voie sa circul cu numerele de Anglia pana o inmatriculez in RO?

Mersi
  • Iakob22

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2004

  • Mesaj Privat
tazzio a scris:Salut,

Am si eu o intrebare. Incerc sa aduc o motocicleta din Anglia. Dupa ce inchei tranzactia (iau V5C, MOT si fac asigurare), cat timp am voie sa circul cu numerele de Anglia pana o inmatriculez in RO?

Mersi


Salut , daca ai toate actele inclusiv asigurarea atunci poti sa circuli pana cand expira MOT -ul ( legal cred ca 90 zile dar nu verifica nimeni ) .
Succes!
  • 76cosmin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
kapp a scris:Am dat o cautare cu Anglia dar nu gasit nimic am vazut ca a fost cu Franta.
Multumesc



salut
sunt nou prin zona si vreau sa va intreb si eu ceva, vreau sa fac o firma de dezmembrari , avem toate dotariel , spatiu suficient etc, vreau sa aduc opel in special dar nu numai, stie cineva vreo persoana seriosa care este in uk si se pricepe la masini cat de cat si sa aiba si un spatiu mic de depozitare temporara,eu vreu sa aduc cu trailerul cate 8 bucati odata si as vrea sa le pot comanda si cand ma duc doar sa le aduc ,binenteles contra unui comision, si am vazut ca a-ti scris unii , altii ceva site-uri de auto in UK, dar nu pot sa intru pentru ca imi cere ceva cod,
apropos ceva site-uri cu epave de pe asigurari prin europa si uk

multumesc anticipat
  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut avand cumnatul in uk mam gandit sami iau si eu o masina.am intrat pe google dai cautare am ajuns aici.Multumesc mult ceror care au postat. sa dvedit a fi de mare ajutor.
am cautat pe
1 http://www.ebay.co.uk/
2 http://www.autotrader.co.uk/
3 http://www.gumtree.com/
dupa cautari multe si amnuntite am gasit un opel corsa c 2003 imatriculata in 4 2003 si fabricata conform(datei pe geamuri )in 2002
il trimit pe kumnatamiu sa o vada se uita la ea toate bune ramand pret de la 1100 la 950 (lipsea roata de rezerva si rupt manerul interior al usi si butonul de la geamul electric tot pe stanga plus oglida electica stanga rupta dar bandajata cu scoci a mers.)cu una cu alta mam hotarat sa o iau.
bun si frumos akum incepe distractia.
cu actele ii trimit copie buletin si o trece in v5 pe numele meu cum ar fi ca locuiesc la adresa cumnatului trece datele ii da o bucatica de certificat cu care circuli pana vine noul certificat pe numele tau(fara act de vanzare cumparare)

1

2
3
4
asteas partile la v5
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pe cuvantul meu daca nu ne trebuie o rabdare fantastica sa citim ineptiile alea... Un minim de respect pentru noi nu ai? Am vazut ca esti "elctronist" (sic), dar ai putea sa verifici mesajul inainte de postare sa vezi care sunt greselile gramaticale.
Eu sper ca statul roman sa interzica circulatia pe drumurile publice a autovehiculelor cu volan pe dreapta, mai mult de 2 luni pe an. Este doar opinia mea si o sustin. Nu ai bani de masina cu volan "ca pe continent", nu iti cumperi. Sau muta-te in Regat.
http://www.bzi.ro/carnagiu-...foto-video-233951
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR