Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am auzit ca exista posibilitatea de a i se face si cumparatorului masinii asigurare pe numele lui chiar daca nu are domiciliu pe Anglia, cu conditia ca masina sa fie exportata, scoasa din Anglia.
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
roby80 a scris:cat ma costa de adus un rover75 din anglia

Eu am dat la feribot Dover - Dunkerkue cu linia Norfolk 75 de lire, chiar daca era noaptea, cand preturile sunt mai mici. Rezervarea biletului din timp e atractiva, dar inaplicabila, pt. ca eu am cautat masina pe net 6 luni, nu aveam sa stiu cand sa fac rezervare. Cine garanteaza ca gasesti masina la pretul dorit cand faci rezervare ? La fel si cu avionul, biletul e ieftin daca faci rezervare, dar risti sa nu gasesti masina la un pret convenabil. Pe mine toata distractia de cand am plecat de acasa si pana am intrat inapoi pe usa m-a dus 500 de euro, o singura noapte de cazare de 25 lire la Londra, restul am dormit in masina.
  • sweet.sxi

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 sport hatch 1.6 sxi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
unii de aici vad ca au avut experiente neplacute cu masini aduse din anglia.

daca masina este cumparata de la dealeri independenti sau private e mult mai probabil ca probleme sa apara sau sa existe.

daca cumperi de la un dealer independent sau private este dupa parerea mea aproape o necesitate sa angajezi un inginer RAC sau AA care iti va face o diagnoza completa a masinii.dar aceasta costa cam 130 £ si pentru romani care vin cu un buget limitat sa cumpere o masina de 3000 de lire poate nu e cea mai buna idee.

daca se cumpara de la dealeri de marca sunt extrem de putine sanse ca masina sa aiba probleme.


caci inainte de a o vinde o valeteaza ,ii fac serviceul daca e timpul,schimba cauciucurile daca e nevoie,scaunele daca sunt uzate si tot ce e nevoie la motor.

ca sa cumperi din anglia nu este dificil .
este dificil pentru cei care vin o data sau de doua ori pe aici.

numai bine.
  • sweet.sxi

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 sport hatch 1.6 sxi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
si ca sa raspund la intrebarea din titlu

www.autotrader.co.uk
www.vcars.co.uk
www.autoexpress.co.uk
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu riste careva sa ia masina de la vreun private seller, sa intre prin nu stiu ce suburbie si sa se trezeasa cu vreo arma pusa la tampla de niste tigani chiar romani si sa scoata toti banii de pe card sub sechestru sau sa te trezesti in punctul de control de la Dover ca ai luat o masina furata. Cam obligatoriu sa iei masina de la dealer (autotrader) si nu orice dealer, cu o parcare si steaguri care sa dispara dupa ce vinde masini furate. Am vazut la emisiuni auto TV ca ultima moda in Anglia e furarea placutelor de inmatriculare si nu a electronicelor auto. Dealerul iti da garantia seriozitatii cel putin la documente, pe cand un privat nu garanteaza nimic, un dealer risca pedepse daca ramai in pana, chiar si daca nu ai luat masina cu garantie. Un privat iti poate vinde o masina cu cutia de viteze fisurata si nu pateste nimic, pe cand un dealer o cam pateste, el e obligat sa verifice masina chiar daca nu ofera garantie. Multi sunt atrasi de preturile cu 200 de lire mai mici la privati, dar in realitate pierd mai mult, cumpara masini refuzate de dealeri. Ce englez serios pierde vremea sa-si vanda masina pe cont propriu ? Doar unul care nu trece de inspectia dealerului sau vrea sa evite anumite reparatii, dar nici nu lasa la pret. Eu nici nu stau pe ganduri, ori dealer, ori vreun apropiat de incredere. Nicidecum necunoscuti. Englezii sunt mari tepari. O fac chiar si din distractie.
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Intrebare de 5 puncte:
De unde lu ati feribotulul (oras, zona) si unde va aduce?
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Desi poate parea absurd, cea mai ieftina linie, Norfolk, nu are cel mai scurt parcurs. Norfolk te aduce de la Dover la Dunkerkue, daca te intorci in tara pe Bruxelles - Liege - Aachen - Nurnberg. Daca vrei sa te intorci pe Paris si E50 pana la Nurnberg mai bine iei alt feribot, care te ia de la Folkestone si te duce la Boulogne sur Mer, o statiune la 200 km. de Paris. Eu am raspuns serios, glumele le puteti face voi. Prin tunel e mai scump decat la feribot.
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu de altii, insa eu te am intrebat serios .
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am luat Dover-Calais . Am facut rezervarea vineri noapte si am plecat luni noapte. Pentru masina si 2 persoane a costat 34 de lire. Nu-mi amintesc exact cu ce companie .
Rezervarea era pentru ora 2:30am(parca) dar am ajuns devreme in Dover, in jur de 1:00 si am fost pus pe un alt feriboat care pleca mai devreme Smile .
  • lg88sia

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ai mai putea incerca aici :
www.gumtree.com
www.autotrader.co.uk
Salutari si sa auzim de bine ! Smile
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Eu am luat Dover-Calais . Am facut rezervarea vineri noapte si am plecat luni noapte. Pentru masina si 2 persoane a costat 34 de lire. Nu-mi amintesc exact cu ce companie .
Rezervarea era pentru ora 2:30am(parca) dar am ajuns devreme in Dover, in jur de 1:00 si am fost pus pe un alt feriboat care pleca mai devreme Smile .

Eu, dupa ce am cumparat masina, nu puteam sa stau prin Anglia la hotel 2-3 zile doar ca sa astept dupa rezervare. Cred ca as fi facut asa-zisele economii paguboase. Pt. o rezervare ieftina la feribot, as fi dat bani mai multi pe cazare si mancare. De asta am afirmat eu ca ideea cu rezervarile pica din start, deoarece nu ai de unde stii cand pleci inapoi. Te poti duce sa vezi o masina, iti programezi intoarcerea la feribot, dar ai surpriza sa afli ca acea masina e defecta, trebuie sa pleci in alta localitate la alta masina, totul se complica si ai parte de stres inutil cu acea rezervare. Mai ales dacca e sezon turistic, rezervarea e avantajoasa ca pret l aintervale mari de timp, 2-3 zile sunt un caz fericit, poti astepta 7 zile, 2 saptamani la hotel. Sincer, nu ma bazez pe rezervare. Masini vand in Anglia etnici indieni, care sunt absolut neseriosi, nu te poti baza pe ce spun ei.
  • sweet.sxi

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 sport hatch 1.6 sxi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
florentin vad ca mereu te plingi de englezi ca sunt neseriosi.

poate ca ar trebui sa stai cu romanii tai care sunt seriosi sau sa incetezi a mai aduce masini si a face bani de pe urma unor englezi neseriosi.

mi-e greu sa inteleg cum unii le baga de vina celor de pe urma carora fac bani.
Skip ads

  • roby80

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
sweet.sxi a scris:florentin vad ca mereu te plingi de englezi ca sunt neseriosi.

poate ca ar trebui sa stai cu romanii tai care sunt seriosi sau sa incetezi a mai aduce masini si a face bani de pe urma unor englezi neseriosi.

mi-e greu sa inteleg cum unii le baga de vina celor de pe urma carora fac bani.
[marq=down]
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Raman la opinia ca indienii din Anglia, care comercializeaza masini second hand, trebuie evitati. Atentie, dragi romani, acolo nu va veti intalni cu acei englezi de care stiti voi, amabili, vesnic la costum si gata sa va ajute. Acesta e mesajul meu pt. voi, sa nu luati de bun ce vedeti pe site (autotrader sau altele) si sa fiti precauti. Jignirile de mai sus la adresa mea nu pot decat sa le interpretez ca probabil exista oameni interesati sa escrocheze si se supara cand unul ca mine spune adevarul pe fata si alerteaza argumentat pe altii sa nu o pateasca. S-aveti bafta !
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
roby80 a scris:
sweet.sxi a scris:mi-e greu sa inteleg cum unii le baga de vina celor de pe urma carora fac bani.
[marq=down]


Daca-si inchipuie cineva ca se renteaza sa iei masini din Anglia si sa le dezmembrezi ca sa castigi, sa se gandeasca mai bine. Mie mi s-a oferit 45 de euro pe cutia de viteze si 200 de euro pe motor. Le am si acum in garaj. Am vandut o oglinda retrovizoare de int. cu 30 de lei, volanul cu 100 de lei, aripi cu 80 de lei/buc. multi mi-au cerut gratis sigurante, relee, termostat, cabluri, bujii, dar sa achit eu transportul si sa primesc banii inapoi peste 2 saptamani, cand vine rambursul. Am primit comenzi fictive, mi-au venit piese inapoi din tara ! Din august si pana acum nu am recuperat banii dati pe masina si drumul in Anglia (1400 euro). Mi-am luat o teapa de zile mari. Eu initial am vrut sa inscriu masina, dar slabe sperante, trebuia sa bag bani grei in ea ca sa treaca inspectia tehnica. Cine vrea sa castige din piese mai bine sa profite aici de fraieri ca mine, care ies in pierdere ca sa-si recupereze o parte din bani. Asa puteti lua piese ieftine si le revinde daca lucrati la un service, nu direct din Anglia si sa le vindeti in Media. Asa fac multi, eu am simtit-o pe pielea mea. Se sta acasa si se profita de voiajori amatori de castiguri.
  • sweet.sxi

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 sport hatch 1.6 sxi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Draga Florentin,

intentia mea nu a fost sa jignesc ci a fost mai degraba aceea de a te face sa ai o atitudine mai pozitiva spre cei de pe urma carora ai incercat sa faci bani.

Faptul ca ai avut experiente nefericite nu inseamna ca toti englezii sau indienii care vand masini sunt excroci.

Si in general cei care vand pe autotrader sunt dealeri cinstiti.
Sunt totusi unii care nu au cele mai bune intentii.

Insa asa cum amm spus mai inainte nu trebuie sa te implici cu cei care sunt dealeri independenti sau de mana a doua, sau privati.

Iar eu nu am intentii ascunse de a excroca pe nimeni.
Fiind de multi ani in anglia am ajuns sa cunosc de unde si cum se cumpara masini fara dureri de cap.De-a lungul anilor am cumparat trei masini pentu nevoi personale si astfel pot spune ca am avut o oarecare experienta cu dealerii.
Si nu ma ocup cu a cumpara si a vinde masini.

Si daca ai vazut ca chestia cu anglia nu merge poate ar trebui sa-ti schimbi obiectul de activitate sau sa aduci masini din germania sau alte tari de unde aduc majoritatea romanilor.

numai bine.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Drumul (din)spre Anglia trece prin Germania. Pericolele din Anglia exista si in Germania. Romanii care vin in Anglia nu au ce cauta la dealeri de marca, unde preturile sunt mari pt. ei. Exista in RO zvonul ca la 1000 de euro ai masina de Anglia adusa acasa. Hai sa fim seriosi, romanii umbla dupa chilipiruri, sunt si exceptii, dar era de datoria mea sa atrag atentia asupra unor riscuri pe care macar sa si le asume in mod constient. Daca e sa vorbim despre dealeri de marca, discutia se inchide din start, acolo e maxima seriozitate. Eu am gasit la Vauxhall-ul meu Astra cumparat din Londra (!) de la un dealer indian fire de sonda Lambda lipite cu guma de mestecat si burduf de planetara lipit cu superglue. Asa ceva nu s-a pomenit in Romania ! Masina era revopsita fara matuire prealabila si stratul exfoliat dupa ce incercasera sa-l poliseze. Indianul mi-a zis pe net ca-mi da asigurare gratis 7 zile si la Londra m-a refuzat ca n-am domiciliu in Anglia (ceea ce e corect). Nu se face asa ceva, sa ademenesti un cumparator de la 2500 km. Eu povestesc ce am patit eu, voi poate traiti pe o lume mai buna.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am observat ca experienta mea e rastalmacita. M-am decis sa va destainui un caz relativ recent, aflat in calitate de jurnalist (una dintre ocupatiile mele), asta apropo de cei cu care riscati sa va intalniti in Anglia, Germania, Franta ori altundeva prin intermediul site-urilor si a internetului. Aceste site-uri sunt ele insele pline de avertismente privitoare la frauda. Amatorii de chilipiruri sunt primii vizati. S-a dus omul la Birmingham si a vazut masina, s-a decis ca o cumpara. Voia insa un drive test. (Asa-zisul) englez a cerut bani in avans pt test. Romanul a platit jumatate (500 lire) si au plecat in proba. Masina s-a comportat bine. Doar ca englezul a majorat pretul, afirmand ca drive testul costa 200 de lire. Romanul s-a razgandit si a cerut banii inapoi, pe care englezul i-a si restituit. Dupa o ora, in camera de hotel, romanul a descoperit ca englezul (care nici macar nu era englez, ci un imigrant) i-a dat inapoi bani falsi. Politia nu l-a gasit pe raufacator inca, iar masina fusese furata temporar si abandonata ulterior. O asemenea poveste e greu de inventat, insa chiar si asa va rog sa faceti abstractie de persoana mea, fac apel la decenta si impartialitate. In Anglia si nu numai fiecare bordura "apartine" unei gasti, orice trotuar e teritoriul unei bande. A nu se intelege ca sunt rasist/nationalist sau ca vreau sa descurajez pe cineva. Aici nu e vorba de natiunea engleza.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Va rog sa tratati povestea de mai sus cu decenta, chiar daca ar parea inventata. Nu luati in seama persoana mea, cititi povestea, are legatura cu inselaciunile prin intermediul site-urilor, in care chiar exista avertismente de frauda.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ce stiti despre asigurarea temporara pentru exportul definitiv al masinii din Anglia ? Temporary car cover for export. Cat costa la autoturisme, unde se poate incheia ? Este necesara o vizita prealabila la autoritatea rutiera britanica (D.V.L.A.) pentru obtinerea anumitor acte ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR