Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Orice om rezonabil tb. sa fie de acord ca chiptuning-ul scurteaza viata motorului proportional cu "nivelul" de tunare. Acuma intrebarea e daca se simte sau nu in sensul ca un om care merge <10000 km/an nu e foarte afectat pt. ca mai mult de 10 ani tot nu tine masina (tb. sa ne gandim ca nu avem totusi masini de colectie). Daca insa se merge 30000 km/an, e nerecomandabila dupa parerea mea orice interventie de genul asta.
Un ex. concret: am un prieten care si-a luat o Octavia 2 tdi de 105CP care a recurs la o remapare f. agresiva facuta chiar la Service-ul dealer-ului de unde a luat masina (nu dau nume pt. ca seful de service e bun prieten cu el si a facut treaba "pe sest" in sensul ca nu i-a afectat garantia). Masina a ajuns la aproape 150 CP (masurat pe dyno). Rezultat: in 27000 km si mai putin de 2 ani de utilizare a crapat turbina. Deci tb. cantarita bine decizia de a face acest pas...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
n-as baga mina in foc ca turbina a cazut din aceasta cauza...
am 3 exemple (2 skoda si un passat, toate cu motoare 1.9 tdi) la care in jurul a 30000 le-a cazut turbina...
unui din ei din nefericire la putin timp dupa ce a iesit din garantie....
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, la motoarele VW se intalneste acest fenomen in cazul unui mers "economic" cu schimbari de viteza la turatii f. mici iar cauza este ungerea deficitara. Poti sa fi sigur ca nu a fost asta cauza. De altfel omul de la service a schimbat turbina in garantie si a refacut maparea "stock" cu recomandarea "calduroasa" de a renunta la chestii d-astea, nu de alta dar intre timp s-a terminat si garantia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR