Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut,

intrucat folosesc frana de mana din an in paste m-am trezit cu urmatoarea problema - trag frana de mana si nu mai pot sa o cobor Smile
apas pe butonul acela (care nu prea se misca) trag de ea putin in sus si nu reusesc - nu sunt prea fortos dar am 75kg si 1.80 Smile
cred ca s-a blocat mecanismul respectiv... cum as putea sa il desfac fara sa umblu sub masina? mentionez ca am coborat frana de mana cu o surubelnita - am apasat cu ea pe ciocul ala care gliseaza pe "dintisori"
si mai am o problema cu frana ca uneori atinge de evacuare - nu stiu ce a avut inainte, un manson de cauciuc ceva, ca acum iese direct din podea (mocheta) si nu e bine izolata, cam intra si curent, praf.... are cineva idee cum tb sa fie sau poate face o poza?
multumesc mult.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Frana de mana se defecteaza daca nu se utilizeaza de fiecare data cand opresti masina ,stiu ca vor fi pareri diferite in aceasta privinta dar eu asa am observat,tot ce-i posibil sa ai cablu gripat ar trebui sa verifici tot mecanismul de sub masina cat si la rotile din spate ale masinii.
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
frana functioneaza, cablul e ok, rotile se blocheaza si deblocheaza ok, numai ca e blocata partea din maner - parchia din ea care e actionata de butonul ala si care debloceaza boltul care gliseaza pe dintii aceia - nu stiu daca m-am facut inteles ca m-am exprimat mai mult stomatologic decat tehnic... Smile
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Aha,si nu ai incercat sa vezi daca gasesti una pe la dezmembrari ma refer la maneta ,inseamna ca parghia aia numai isi face treaba si nu cred ca se merita sa o depanezi asa mi s-a intamplat si mie la batrana dacie si am schimbat maneta,mecanismul integral.
Skip ads

  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
nu am cautat, eu nu prea folosesc frana de mana, dat problema e ca mecanismul franei de mana nu am vazut sa aiba vreun surub, toate piesele par nituite, deci nu stiu cum as putea sa o schimb. de asta as vrea sa vad cum arata si la un alt kadett, cum ar tb sa fie....
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
va rog, poate cineva sa faca o poza la zona aceea unde iese frana de mana din podea, ca am impresia ca la mine lipseste un plastic sau manson ceva de acolo...
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pentru a rezolva problema cu frana ramasa blocata - manerul - vreau sa desfac acel maner de care se trage frana - mai exact capatul acela pe care il prinzi in mana - cred ca in spatele butonului pe care apesi ca sa coboare e un arc care s-a rupt sau a ramas blocat. eu din cate m-am uitat pe un manual de cielo se desurubeaza - asa e si la opel, a desfacut cineva? am luat spray degripant si as vrea sa incerc.
any ideas? pls.....
  • niladam2002

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ai reusit sa scoti manerul de la frana de mana? Daca da, spune-ne si noua! Respect!
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
nu, dar cred ca nici nu e nevoie, am scos doar butonul si am curatat arcul si mecanismul de sub el - parghia aceea. am facut asta mai mult ca a insistat taica-miu, ca mergea vreo sapt doua ok dupa ce dadeam cu spray degripant pe langa buton. acum merge ok, dar uneori mai sare butonul ala afara...
  • niladam2002

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
intrebam pentru ca eu vreau sa imi schimb manerul dar nu stiu cum sa il scot Very Happy
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
manerul acela este un plastic la mine si cred ca a fost bagat la card, iar pentru a il scoate cred ca deasemenea trebuie incalzit - m-am invartit vreo 2 zile pe langa el, dar e adevarat ca nu am vreut nici sa il iau la ciocan. daca il incalzesti eu cred ca iese, insa nu e recomandat sa umblii cu flacara in masina, zic eu, cred ca va fi nevoie sa dai jos tot manerul si apoi sa il scoti.
spor la traba si daca iti iese da un semn.
numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR