Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sorin ion

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sunt pus in situatia de a inlocui compresorul (cu electrovalva) actual al masinii
cu un altul cu electromagnet.
La partea mecanica nu sunt probleme ele apar la partea electrica.
Stie cineva in ce consta modificarea asta?(in tutorialele de a.c. nu am gasit nimic)
Masina in cauza este Astra 1.7 cdti.
L-as fi inlocuit cu unul identic dar momentan nu am gasit SH convenabil (nou costa imens) plus
ca pe unde am intrebat mi s-a spus ca cel cu electromagnet este mult mai fiabil.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu e nici o modificare electrica. Si electrovalva si ambreiajul electromagnetic, are aceasi comanda de 12V pe cele doua fire (maron este masa). Din punct de vedere mecanic, sa fii atent ca racordurile compresorului sa fie sub acelasi unghi (se considera asezarea compresorului pe un plan vertical si intrarea conductelor face un unghi cu acest plan), altfel de la vibratii pot ceda. Sunt compresoare cu unghiul de 30, 45 si 60grd.
  • sorin ion

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns domnu Laurentiu.
Asa intelesesem din discutiile cu baietii de la service, cum ca masa(firul maro) s-ar pune pe carcasa compresorului
sau pe caroserie.......ceva de genu.
  • gzoli

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua, sunt nou pe acest forum si daca nu postez bine ma scuzati, sunt posesorul unui astra h 1.6 din 2004 si am o problema cu compresorul de clima. Compresorul de pe masina este cu electrovalva si nu cupleaza, s-au facut verificari si am ajuns la un service de electricieni din arad. Dupa ce au cautat problema, au descoperit ca pe opcom le arata cum ca as avea compresor cu ambreiaj. Au facut modificarile pentru ca aveam tensiune de doar 6v pe mufa care intra in compresor, si mi s-a zis sa imi iau un compresor cu ambreiaj ca cel de pemasina nu e bun. Intrebareaeste, de unde stiu care model de compresor se potriveste, mai exact w…. si daca dupa modificarile astea va merge oare? Mentionez ca am climatronic pe masina. Imi puteti recomanda pe cineva din arad care se pricepe la minuni dinastea? Stiu exact unde au umblat si ce au facut ca eram langa ei. Pot pune un compresor cu ambreaj chiar daca e climatronic? Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR