Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare fratilor,

in zadarnica mea lupta cu masina, deocamdata, se pare ca ea a castigat. Mai exact azi cumpar ceva, maine pica langa. Ca de, e veche, iar babele is ciufute... Razz probleme d-astea avem toti banuiesc, cautatul de piese ne mananca zilele si apoi banii.

Nu mai vorbim de cei care si-au reconstruit masinile aproape integral (nu ca eu n-as vrea). Sad

Deci, deschid aceasta discutie pentru a face pe cat posibil schimb de informatii legate de pretul anumitor piese noi, ca magazine sunt multe, iar preturile foarte variate.

O sa incep eu, cu axa cu came. Luata de la Bennett Auto cu 325 de lei. La AlPadrino era 420 si nu era pe stoc, Autonet are telefoanele inchise,la Szakal Metal, cea mai ieftina e 318 lei, da intr-o saptamana, iar In Garaj n-au deloc axe. Ulei am luat tot de la Bennett, cu 95/ 4L (castrol magnatec 15w40), peste tot am gasit peste 100.

Pe de alta parte, garnitura de baie la Bennett este 27, la ALPadrino 22, iar In Garaj au de la 7 la 20, da pe comanda si nu aveam timp sa stau dupa ei.

Daca cineva considera ca se face reclama, va rog inchideti.
Skip ads

  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cât te-a ajuns montajul la axa cu came? Ceva imi spune ca și la mine sunt duse o cama sau douã (din cand in cand unu sau doua pistoane nu aprind si mi-e ca pe langa ca da benzina afara pe țava de eșapament și nici nu merge extraordinar)

LE:acum am vãzut cã incã nu ai montat-o. Dar te rog sã lași un work log dupã.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai montaju o sa ma coste niste bere la mine si la un prieten care tine de 6 pe langa masina. detalii dupa.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
aproape off-topic:

din pacate, nu am putut da axa veche jos pentru ca am 2 variante...ori presa de tacheti - n-am, ori chiuloasa data jos - n-am avut timp. in week-endul asta ma ocup, dupa ce cumpar garnitura, daca am bani ca nu stiu cat e. am inteles ca daca motorul e refacut de curand nu mai trebuie planare. sper sa fie asa.

care cumparati ceva, orice, dati de veste si la altii.

la reauzire.
Skip ads

  • sebastyan2001

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Garnitura de la imbinarea saxofonului cu teava - 12 lei la un magazin de pe bd. Basarabia, bujii NGK pt c20ne 50 lei la un magazin de langa Stadionul Lia Manoliu si fise 120 lei la arabii de pe Mihai Bravu.
  • vyruz334

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 2.0i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2005

  • Mesaj Privat
va dau un sfat daca vreti sa va luati piese pt opel sau orice masina mai veche de 90 :
- cautati la mai multe firme
- avand in vedere ca sunt " masini pe cale de disparitie " numai pt pasionati ca noi au ramas cu ele pe stoc si le dau pe preturi de 2 bani
ex: am luat far dr + far stg kadett cu 80 lei ambele
  • vyruz334

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 2.0i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2005

  • Mesaj Privat
si piese de kadett gsi 2.0 8v va mai pot ajuta si eu ... in limita bunului simt chiar moca sau in cel mai rau caz schimburi ( ca mai am si eu nevoie pt a mea de una , doua )
va spun din start ca nu mai intereseaza banii si sunt ultima chestie care as vrea in schimbul unei piese
Smile bafta
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sebastyan, bujiile sunt 50 bucata sau toate. eu am luat pentru a mea de la Al Padrino NGK normale cu 15 bucata.

ca tot veni vorba, furtun de combustibil ieftin la Al Padrino 15 lei/m, cu protectie textila. La Bennett e 16 lei/m si e chel.

mie mi s-a dezlipit un far, iar altu are o gaurica. unde gasesc ieftine? de nou e 250 bucata In Garaj.
Skip ads

  • sebastyan2001

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
White Tzully ce masina ai ? Bujiile au fost 50 lei setu de 4 bcuati NGK R , dupa mine un pret foarte bun tinand cont ca pentru motorul meu la alte magazine la care am incercat am gasit preturi de la 90 la 110 lei.
vyruz334 ai dreptate cu incercatul la mai multe magazine, cand am intrebat la magazinul de langa stadion de ce sunt asa ieftine bujiile mi-a zis ca le au pe stoc de ceva timp si vor sa scape de ele Smile .
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
kadett D 1.3 S 1981 toamna. Wink) le-am luat destul de scumpe deoarece magazinul e scump. daca faceam comanda in state, e 9$ una iridium si mai costa transportu inca atata probabil.
  • vyruz334

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 2.0i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2005

  • Mesaj Privat
mai baieti , poate stie cineva ....
am mai avut eu un topic de genul dar cine stie ce raspuns nu prea am primit ...
o copertina buna sh sau cineva care sa o restaureze ? ( pentru cabrio-ul meu )
  • nyk73

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
vyruz334 a scris:mai baieti , poate stie cineva ....
am mai avut eu un topic de genul dar cine stie ce raspuns nu prea am primit ...
o copertina buna sh sau cineva care sa o restaureze ? ( pentru cabrio-ul meu )


am vazut un cabrio la dezmebrat ( era inca intreg ) langa targoviste, prima comuna pe drumul spre campullung
Skip ads

  • vyruz334

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 2.0i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2005

  • Mesaj Privat
nyk73 a scris:
vyruz334 a scris:mai baieti , poate stie cineva ....
am mai avut eu un topic de genul dar cine stie ce raspuns nu prea am primit ...
o copertina buna sh sau cineva care sa o restaureze ? ( pentru cabrio-ul meu )


am vazut un cabrio la dezmebrat ( era inca intreg ) langa targoviste, prima comuna pe drumul spre campullung



o sa trec pe acolo sa vad cam in ce stare e copertina ...

merci
  • nyk73

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
vyruz334 a scris:
nyk73 a scris:
vyruz334 a scris:mai baieti , poate stie cineva ....
am mai avut eu un topic de genul dar cine stie ce raspuns nu prea am primit ...
o copertina buna sh sau cineva care sa o restaureze ? ( pentru cabrio-ul meu )


am vazut un cabrio la dezmebrat ( era inca intreg ) langa targoviste, prima comuna pe drumul spre campullung



o sa trec pe acolo sa vad cam in ce stare e copertina ...

merci



cu placere
parcul este pe dn 72a targoviste - campulung la aprox 1 km de targoviste pe partea stanga cum te duci spre campulung, dar numele localitatii nu l-am retinut( incepe cu p ), totusi masina era acolo sambata dimineata
daca sti pe undeva un caravan la dezmembrat as fi interesat de un plafon ( partea de panza din interior )
multumesc
  • vyruz334

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 2.0i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2005

  • Mesaj Privat
nyk73 a scris:
vyruz334 a scris:
nyk73 a scris:
vyruz334 a scris:mai baieti , poate stie cineva ....
am mai avut eu un topic de genul dar cine stie ce raspuns nu prea am primit ...
o copertina buna sh sau cineva care sa o restaureze ? ( pentru cabrio-ul meu )


am vazut un cabrio la dezmebrat ( era inca intreg ) langa targoviste, prima comuna pe drumul spre campullung



o sa trec pe acolo sa vad cam in ce stare e copertina ...

merci



cu placere
parcul este pe dn 72a targoviste - campulung la aprox 1 km de targoviste pe partea stanga cum te duci spre campulung, dar numele localitatii nu l-am retinut( incepe cu p ), totusi masina era acolo sambata dimineata
daca sti pe undeva un caravan la dezmembrat as fi interesat de un plafon ( partea de panza din interior )
multumesc



uite o sa ma interesez si iti spun daca e
merci inca o data pt info
  • sebastyan2001

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Garnitura de la baia de ulei de la cutia f16 la magazinul de langa stadion - 25 lei
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,sunt si eu un mandru (fost)proprietar de KDT (vezi garaj),si m-am lovit de cam aceleasi probleme..Cand auzea lumea de KDT,ziceau din start ca n-au,sau nu e buna piesa respectiva,pt ca era greu de demontat si uricum valora putin...Ca sa depuna efortul sa o dea jos de pe masina respectiva cerea pret ca pe una noua..Acum vreo 3-4 ani axa cu came de diesel valora (SH) 350 ron,iar cu tot cu suport 500 ron..De la intrare in Craiova,unde sunt campionii mondiali la preturi..
Am avut proasta inspiratie de a cumpara piese noi..De ce? Simplu,Ambreiajul a tinut vreo luna..M-am dus inapoi la magazin..`L-ati montat la service autorizat..?`--`Pai nu.. `Ne pare rau..!`Cablul s-a rupt la vreo luna dupa ce a cazut ambreiajul..Aceiasi discutie..Flanse de amortizor care ies 3-5 cm mai sus decat ar trebui,de parca ar fi de plastelina,tot asa..puse noi.
M-am intors la 180`si am luat de atunci numai SH.Cablu de ambreiaj luat din targ,coscovit de vreme dar ORIGINAL,pe bani de nimic,are pe putin 3 ani la ora asta..Plus ce mai avea dinainte..Ambreiajul la fel..Pe amandoua scria SACHS,amandoua de Diesel,acelasi sofer care nu mai are 18 ani sa mearga la `impresii`,cel nou tine 1 luna,cel SH ani buni...De ce..?
Si de atunci am jurat ca afara de placute,filtre si burdufe de planetara,nu mai iau nimic nou..Nici macar becuri... Laughing
  • vyruz334

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 2.0i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2005

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Sal,sunt si eu un mandru (fost)proprietar de KDT (vezi garaj),si m-am lovit de cam aceleasi probleme..Cand auzea lumea de KDT,ziceau din start ca n-au,sau nu e buna piesa respectiva,pt ca era greu de demontat si uricum valora putin...Ca sa depuna efortul sa o dea jos de pe masina respectiva cerea pret ca pe una noua..Acum vreo 3-4 ani axa cu came de diesel valora (SH) 350 ron,iar cu tot cu suport 500 ron..De la intrare in Craiova,unde sunt campionii mondiali la preturi..
Am avut proasta inspiratie de a cumpara piese noi..De ce? Simplu,Ambreiajul a tinut vreo luna..M-am dus inapoi la magazin..`L-ati montat la service autorizat..?`--`Pai nu.. `Ne pare rau..!`Cablul s-a rupt la vreo luna dupa ce a cazut ambreiajul..Aceiasi discutie..Flanse de amortizor care ies 3-5 cm mai sus decat ar trebui,de parca ar fi de plastelina,tot asa..puse noi.
M-am intors la 180`si am luat de atunci numai SH.Cablu de ambreiaj luat din targ,coscovit de vreme dar ORIGINAL,pe bani de nimic,are pe putin 3 ani la ora asta..Plus ce mai avea dinainte..Ambreiajul la fel..Pe amandoua scria SACHS,amandoua de Diesel,acelasi sofer care nu mai are 18 ani sa mearga la `impresii`,cel nou tine 1 luna,cel SH ani buni...De ce..?
Si de atunci am jurat ca afara de placute,filtre si burdufe de planetara,nu mai iau nimic nou..Nici macar becuri... Laughing



de pe ce ai luat scaunele ? Smile
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De pe KDT.Sunt scaune originale de KDT.
P.S.-Ce legatura au scaunele cu citatul ultimului post... Oare? Sau invers..Sa nu uit ce-am spus...?
  • DRooPY_GSi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Kadett 1986 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
va astept sa ma incercatzi si pe mine cu preturi de piese , uleiuri , acumulatori orice !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR