Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut,

pt. @elegance: Ce marime sunt ? Nu am gasit nici in Brico .Ai mai marit gaurile ?

Multumesc.
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am cumparat eu o "ancora conexpand" cea mai mica dimensiune gasita, dar nu e buna e totusi prea mare, o idee daca era mai mica as fi rezolvat. are dimensiunile 5x52/21 (52 mm lungime, dar problema nu e aici, chiar daca nu credeti intra tot surubul si tot mai ramane spatu de la gaura la plafon; trebuie una un pic mai subtire)

cred ca o sa adopt ideea cu gauritul suportilor deja existenti din cauza luftului de care vorbeam
am pus si poza sa vedeti despre ce e vorba, bradutii au intrat in gauri, suportul sta fix, nu se mai poate trage spre centrul masinii.
Precizez ca plafonul meu are trapa, poate de aici diferenta

P.S. oricum in suport nu imi incap ochelarii de soare


  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Allah damnit, sper sa incapa ochelarii acolo, sa nu-l fi comandat degeaba.
Ai mei sunt exact ca astia din poza, doar ca au rama argintie (da' asta nu conteaza la dimensiuni:P)
http://www.bestbuyeyeglasse...hx/p?09fb0059.jpg
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am gasit si ancora de dimensiunea corecta, dar pe aceasta nu mai scrie dimensiunile, e decat un cod "416", nu stiu de unde e cumparata, m-a vazut un vecin cand mesteream la suport, i-am aratat ancora mare (cea care nu e buna) iar el a zis ca are pe acasa asa ceva dar mai mic si chiar avea Very Happy , trebuie decat sa o montez(nu am avut timp)

asta e ancora cea buna lungime 38mm; diametru 7mm (sunt ancore de rigips)



@Corsafuhrer
Ochelarii incap numai daca dupa ce i-ai pliat inaltimea lor nu mepaseste 35mm (ochiometric vorbind ca n-am stat sa masor), modelul meu e foarte curbat si au niste urechiuse mai ciudata.
de fapt nu prea m-am exprimat corect de tinut pot sa ii tin in suport si pe ai mei dar nu se mai apropie suportul cat ar trebuie de plafon, ramane loc de 1 deget (ala mic Very Happy ) si nu e prea estetic.
oricum cred ca o sa folosesc suportul sa tin un orbit, poate vreo bricheta ca oricum nu am cotiera
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Pt @reacriss : Daca diametru e de 7mm cum intra pe gaura de la suport care are un diametru mai mic .Nu inteleg .Se mareste ? E nituita gaura respectiva si fanta pt. maner din tabla e mai mica de 7 mm.

Multumesc .
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca te uiti pe pagina precedenta la ce a postat zafirul o sa vazi ca ancora asta e formata din doua bucati, partea exterioara din tabla (asta are o piulita rotunda in cap cu diametrul de 7mm) si un surub caruia eu nu i-am mai facut poza.

1 Surubul il bagi prin gaura nituita a suportului de ochelari, nu e nevoie sa o largesti, surubul intra la fix
2 Ancora asta de tabla o bagi in gaura pe care o ai in plafon
surubul se infileteaza in ancora, de aceea nu e nevoie sa bagi ancora prin gaura suportului de ochelari, practic toata ancora asta e o mare piulita

P.S. sper sa gasesti ancore din astea, eu am consumat ceva motorina pana am gasit, ieri am cumparat o ancora din asta mult mai mare numai ca sa o arat ca model pe la toate magazinele cu suruburi unde am fost(am scutit ceva explicatii pt fiecare in parte), nu am gasit pe nicaieri, ne pare rau nu avem

ajuns la bloc m-am intalnit cu vecinu' care mi-a dat ancorele respective dar nu mai avea suruburile de la ele, azi am fost iar dupa suruburi cu ancora buna in mana, am intrat in primul magazin, am aratat-o la vanzatoare si i-am zis sa imi dea un surub pentru ea, la care tipa scoate dintr-un sertar o cutie cu ancore dastea ia surubul de la una si imi zice sa vad daca e bun; cand am vazut ancorele m-am facut verde-albastru si i-am zis pai bine ma femeie ieri cand am venit cu ancora mare ca model ai zis ca nu ai mai mica, acum ai gasit ditamai cutia

P.S. nu inteleg de ce la toate magazinele pe unde am intrebat ieri erau numai vanzatoare femei; e prea greu pentru mine
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Am inteles ceva .Dar am sa vad la fata locului cum sta treaba .Sper sa intre ancora in fanta de tabla .Altfel or sa fie probleme . Eu am ancore de 4mm si lungi de 2 si 4 cm .

Multumesc .
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Am reusit azi sa montez suportul .Au mers ancorele de 4 mm .Cine mai doreste pot dona 2 buc . Sun cam dezamagit ca a venit cam jos . Are putin luft si nu incap decat ochelari de vedere sau de soare model mic .In rest e ok .

Multumesc .
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
realcriss a scris:

@Corsafuhrer
Ochelarii incap numai daca dupa ce i-ai pliat inaltimea lor nu mepaseste 35mm (ochiometric vorbind ca n-am stat sa masor), modelul meu e foarte curbat si au niste urechiuse mai ciudata.
de fapt nu prea m-am exprimat corect de tinut pot sa ii tin in suport si pe ai mei dar nu se mai apropie suportul cat ar trebuie de plafon, ramane loc de 1 deget (ala mic Very Happy ) si nu e prea estetic.
oricum cred ca o sa folosesc suportul sa tin un orbit, poate vreo bricheta ca oricum nu am cotiera


Merci de info. O sa masor ochelarii, daca nu sa stea cu luft, ca usile la Dacie Very Happy
Grija cu bricheta acolo, sa nu pui vreun Zippo sau alte nebunii din-astea de fier, ca daca iti cade de-acolo.... Shocked ...glumesc.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mi'am montat etuiul pentru ochelari pe Astra G din dotare, "complicata" operatiune ... Laughing

Initial am incercat prinderea lui cu ancore in gaurile deja existente si nu mi'a placut ca venea cam jos, nu se deschidea cum trebuie din cauza chederului de la usa si nici nu se inchidea complet ... Apoi am observat ca pozitia optima este mai sus, cu prinderile balamalelor exact la limita superioara a decupajelor din capitonaj.
Asa ca am marcat locurile unde urma sa dau gauri in tabla, am kerneruit si dupa ce am dat gaurile de 2mm am filetat cele doua autofiletante cu cap floare ca sa nu mai folosesc saibe. Gaurile date sint aproximativ pe mijlocul celor ovale deja existente dar la 3-4mm mai spre habitaclu.
Am montat etuiul, se aseza frumos dar era "loc si de mai bine" Laughing , asa ca am mai tras un pic cu un patent de zona gaurilor pentru ca partea superioara a etuiului sa se lipeasca mai bine de capitonaj. Acum totul este ok, se deschide/inchide complet, arata ca de fabrica . Wink
Spor la treaba !
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Azi mi-a venit si mie suportu de ochelari, si la fel ca elegance am taiat ,,bradutii" cu un cutit, am lasat suporturile alea 2 care mascau gaurile innainte si am bagat un holsurub prin sistemul de prindere al suportului in ,,piulitele" ce mascau gaura. Este fixat exact ca cel original
Foarte simplu fara dibluri si gauri Razz



Bafta multa!
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cine mai doreste suport de ochelari gasiti la ToniStorm, 35 de lei + transport. daca nu are pe stoc aduce pe comanda, e original GM

Sper ca na-m facut reclama, dar mau intrebat mai multi de unde la-m luat Razz
Skip ads

  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai in orice oras se poate face c-da la magazin de piese, tu ai dat 35 + 10(probabil) transport adica pret de reprezentanta opel.


Ultima modificare facuta de ovidiu.SB la Mar 02 Mar, 2010 12:05 am
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
A da? nu stiu cat costa la reprezentantza si nici na-m incercat, da astea de la reprezentantza niciodata nu le vine comanda la timp (sau cel putin la timisoara) si atunci mai comod am comandat pe net.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La mine in oras am gasit la un mag la 38 lei , c-da in max 2 zile iar la reprezentanta 45 c-da onorata in cel mult 3 zile cf celui cu care am vorbit. Oricum n-am luat nici de la unu nici de altu o sa iau cu 5-10 lei de la dezmembrari (de astra h sau corsa d) cand oi gasi. Very Happy
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Off topic Smile tu poate ai rabdare eu nu prea, cand vad ceva imi iau atunci daca nu nu pot sa dorm Razz plus ca vreau sa am totu nou nu sh ca doar si masina e noua Cool plus ca e foarte practic si mie chiar mi se pare ieftin fatza de ce vreau sa-mi mai pun pe ea pufff, nu ma laud da am dat 150 de euro pe ochelari si fostii ia-m zgaraiat foarte rau din cauza ca iam tinut prin cotiera prin use am avut si suport de pus la palasolar da tot dadeam cu capu in ei cand coboram din masina.

Numai bine!
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
toco a scris:Off topic Smile nu ma laud da am dat 150 de euro pe ochelari

deja te-ai laudat. cand nu ai ce face cu banii faci asa cum spui tu, suportii astia nu sunt piese de uzura asa ca nu vad diferenta intre unul sh ingrijit si unul nou.
azi am vazut acest suport la un prieten pe corsa si vreau sa mi-l montez pe vectra b, oare se potriveste? este diferenta intre cel de corsa si cel de astra?
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Radovan_eu nu ma-m laudat ceea ce am vrut sa zic e ca am dat o gramada de bani pe ei, nu pentru ca as fi vr-un bogatan dar pentru ca nu vreau sa-mi stic ochii, si e diferentza intre unu sh si nou, eu deja la-m demontat si ia-m schimbat imitatia aia din interior, cand am taiat acei ,,braduti" au picat bucatele mici de plastic si am decis sa`l sterg cu servetelu umed, bad ideea, ca sa luat tot pufu ala din `nauntru... Dar daca arata bine, ia`l. Cat despre potrivire nu stiu, masoara distantza dintre gauri si ai sa vezi...
Bafta !
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
azi am comandat si eu 2 bucati la un magazin din iasi. pretul este de 37 ron bucata.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma rog prea slavite sa ajuti un nemernic mic sa vada cum sta la tigaia de Agila, sarumina la boier Laughing
Daca e comanda la Autoblue spune ca ma duc eu sa fac o proba, nu scot din punga! La timpita asta e alta distanta la gauri si ... caroserie de Suzuki ata ete.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR