Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Sall

Rog frumos un coleg posesor de ''suport ochelari''

sa imi spuna si mie cum il prind de stalpul masini

pentru ca eu nu am Clipsuri' Dibluri sau ce este necesar pentru o prindere solida
Mentionez ca suportul pe care il detin este SH si nu am la el livrat clipsuri agrafe ..etc pentru prindere.
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cel mai simplu
se da cate o gaura in fiecare suport de maner (asta dupa ce s-a facut semn si s-a masurat ca sa fie centrat cat mai bine
gaurile astfel date trebuie sa treaca putin si prin tabla ,apoi cu cate un autofilentant(holsurub) se fixeaza suportul de ochelari. https://www.clubopel.com/vie...asc&start=560
aici gasesti cum am montat eu suportul ,montajul a fost facut personal ,asa ca nu vad de ce sa nu reusesti si tu.
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Mersi frumos!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Astazi mi-am montat si eu suportul de ochelari.Costuri 10 lei suportul(de dacia logan,caci de opel e 40 de lei) si cam 30 de minute de munca.Rezultatul :




Exclamation Ce trebuie stiut este ca nu merge montat in locul manerului ca si cel de opel,deoarece cel de logan este mai mare Exclamation


Ultima modificare facuta de vallyyy la Vin 11 Nov, 2011 7:03 pm
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este ok si asa gusturile nu se discuta ,eu prefer pe cel original de Opel,costa 40 de ron dar .......e Opel. Razz
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Fa o poza si cu prinderea...cum, cu ce...? M-ar interesa pt al doilea suport. Am vazut la un Santa fe , avea 2 perechi..si pt sofer si pt pasager...si ar cam fi nevoie. Smile
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pe langa faptul ca cel original costa 40 de lei e ceva mai mic ala Wink .
Prinderile arata asa :
.
Eu am polizat aceste prinderi,am facut suprafata plana cum a facut si colegul de mai sus cu prinderile suportului de opel

De fel si de drept suportul se prinde intr-un suport special care si el mai costa 10 lei


Dar eu am preferat ceva mai ieftin ,un plastic/lemn taiat pe dimensiune si gaurit


Am gaurit plafonul cu un cui pentru suruburile aferente,am dat plafoniera jos si am bagat plasticul/lemnul facut,dupa care am pus suportul de ochelari si l-am prins in suruburi cu piulita(putin migalos-avand in vedere ca lucrezi prin spatiul plafonierei pentru a infileta piulita-dar merge super ok)


Ultima modificare facuta de vallyyy la Vin 11 Nov, 2011 7:02 pm, modificat de 2 ori in total
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si nu ai facut tutorial ! Evil or Very Mad
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Initial ma gandeam,dar a fost greu sa prind(de unul singur) si piuletele pe sub plafon,daramite sa fac si poze.In principal se intelege destul de bine ideea din pozele de mai sus.Sper sa foloseasca si altora
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
vallyyy super modalitate de a prinde acel suport ..dar asa cum si alti colegi au zis..rugam mai multe detalii..!

Felicitari.!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa explic pe pasi :
1 Cumparam 1 bucata suport ochelari pentru dacia logan cod - 8200826850
2 Polizam prinderile:

in asa fel incat sa obtinem o suprafata plana
3 Confectionam un suport de prindere,eu am folosit o bucata de lemn/plastic ,i-am dat doua gauri cu bormasina fix unde vin gaurile suportului de ochelari:

4 Gasim 2 suruburi cu piulitele aferente Am folosit acest tip de piulita pentru ca are aripioare si faciliteaza strangerea
5 Mergem la masina,punem suportul de ochelari fix in zona in care vrem sa-l fixam si notam gaurile cu un marker,apoi cu un cui /negresa strapungem plafonul(buretele)
6 Dam jos plafoniera masinii( in cazul meu plafoniera fiind de cielo se da ceva mai greu jos,cea originala de opel se da jos prin simpla tragere)
7 Prin locasul plafonierei introducem suportul de prindere(plasticul/lemnul) confectionat la punctul 3
8 Cu mana bagata prin locasul plafonierei tinem suportul de prindere si cu cealalta fixam surubul suportului de ochelari,il prindem pe partea cealalta cu o piulita,treaba valabila pentru ambele suruburi
Si cam atat,spor la lucru !
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
vallyyy ..eu unul apreciez enorm mnca ta.

Dar LOGAN=CURCAN

Noi dorim doar o prindere pe laterala !

Discutam aici despre o masina cu Renume''__OPEL ____ eu personal iti multumesc...dar numai la auzul acelei masini
Logan=Curcan..Ma apuca nervi..pentru ca astea sunt masinii trecute la capitolul..POMANA...!
Figuranti,cu masini noi!=FIGURI=Si Mari Jeguri pe Sosele..! Sory pentru Nervi.
Nu ma supar daca primesc demote pe clubopel..dar nu o sa accept pe veci 'LOGANUL=Masina!
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este opinia dumneavoastra si o respectam,este foarte important sa va calmati si sa vedeti si partea utila a lucrurilor expuse de colegul Valentin,nu fiti asa suparat pe viata si pe Logan este singurul lucru care tine PIB-ul Romaniei in viata,hai sa nu o dam in offtopic, utilitatea adaptabilitati acestui suport de ochelari si pe Opel este ok si nu este obligatoriu de urmat,este doar o idee expusa comunitatii Opel .


  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cristichd a scris:vallyyy ..eu unul apreciez enorm mnca ta.

Dar LOGAN=CURCAN

Noi dorim doar o prindere pe laterala !

Discutam aici despre o masina cu Renume''__OPEL ____ eu personal iti multumesc...dar numai la auzul acelei masini
Logan=Curcan..Ma apuca nervi..pentru ca astea sunt masinii trecute la capitolul..POMANA...!
Figuranti,cu masini noi!=FIGURI=Si Mari Jeguri pe Sosele..! Sory pentru Nervi.
Nu ma supar daca primesc demote pe clubopel..dar nu o sa accept pe veci 'LOGANUL=Masina!


Daca se doreste o prindere pe laterala costa 40 de lei(atat costa suportul de ochelari opel).Eu am expus totul aici exclusiv din considerente financiare,ca utilitate isi merita si ultimul leut pana la cei 10 lei,de restul 30 am bagat benzina Very Happy.
Nu trebuie blamat nimic in legatura cu celelalte marci,sa fim realisti sunt multi care isi pun sonde lambda de logan pe opel si merg destul de ok,am un tovaras care pentru moment pana a ajuns acasa si-a pus la vectra C (motor 2.2 diesel)sonda de ulei de dacia 1300 si a mers destul de ok si eu mi-am pus plafoniera de cielo(pentru ca are buton) si protectiile de cauciuc de la pedale tot de cielo(cele de opel se tocesc relativ repede)
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pe aceasta cale imi cer scuze in fata comunitati OPEL.si nu doresc ca cele afirmate mai sus\
sa reprezinte un 'obstacol' pentru mine in incercarea de a afla ''minunatia'' acestui Tracker numit ClubOPEL''

Sincer imi prezint scuzele acelor persoane care eu in 'Nebunia mea am avut nesimtirea sa i jignesc''.Procedez asa cu speranta ca nu sunt declarat ';Diless'''

O persoana foarte Iubita de mine[e pe bune,,nu spun glume]...a dorit sa re''aminteasca nu lucru privitor la marca ...OPEL...

Am sa spun mai departe acel lucru dar doar daca...am permisiunea celor din staff OPEL>>> Rolling Eyes

vallyyy

Ai tot respectul meu pentru efortul tau..!
Nu esti tu cu nimic de vina.
.Eu iubesc OPEL'' .asta este..~~!

Personal multumesc enorm pentru acest Minunat Tutorial..!



Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

11.11.2011 21:46:28
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Intrebare: in EPC apare acest suport de ochelari dar numai pentru masini FARA airbag cortina. Sa fie adevarat?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am airbag cortina si suport ochelari din fabrica (erau si in decodarea VIN)..deci se poate si cu airbag si cu ochelari
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Scuze, nu am precizat masina, corsa c. Poate din cauza asta. Mai astept colegi cu corsa daca au motat si pentru airbag cortina, poate nu se mai extinde suficient, nu stiu. Desi e ciudat, manerul de suport tot acolo e montat, sa fie diferite suruburile?
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Va salut! Cum se desfac mînerele de viraj la astra g ? Unde sunt șuruburile?
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Care este adancimea acestui suport, sa stiu daca imi incap ochelarii in el.
Ms.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR