Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am tot cautat pe forum si n-am gasit decat solutia montarii unui comutator pe lampa, dar nu prea imi place ideea sa schimb aspectul original.
ma gandeam la a face comutatorul original (care isi face treaba doar daca nu e vreo usa deschisa) sa functioneze ca un inversor al starii luminii de interior, astfel incat daca usile sunt inchise va functiona normal, iar daca usile sunt deschise, la tragerea lui, sa stinga luminile.
singura problema ar fi la inchiderea usilor, cand lumina se va aprinde daca era stinsa, deci ar trebui ceva atentie sa nu se uite aprinsa (oricum am inteles ca ar fi o temporizare care in conditiile originale stinge becul dupa ceva timp).
daca exista si alte idei va rog sa postati.
iar daca intereseaza pe cineva ce m-am gandit eu, poate ajuta cu niste scheme ceva... la modul concret despre cum e legat becul, comutatorul manual si cele din usi, eventual acel temporizator.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am desfacut blocul de lumini si sincer nu prea vad cum poti modifica comutatorul blocului. Pentru ca spatiul acolo e inghesuit si nici nu poti adauga o noua functie printru-un microintrerupator.
Ar mai fi doua solutii (daca excludem pe cea cu butonul adaugat pe care am inteles ca nu o agreezi) :
1. O plafoniera de Cielo care are acelasi aspect ca cea de Opel insa are avantajul ca are butoanele deja instalate
2. O temporizare de doar 5-10 secunde fata de 1h cat are acum.Adica un montaj temporizator care sa inchia printr-un releu plafoniera.
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
temporizarea eu personal nu prea o vad avantajoasa, uneori poate e nevoie de lumina mai mult timp. dar nu ma refeream la modificarea blocului de lumini, ci la adaugarea unui montaj extern, in functie de cum arata schema electrica.

ca idee, daca e comutator si nu doar intrerupator simplu, s-ar putea face ceva gen intrerupatoarele "cap de scara". daca nu, montaj.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mai demult imi venise idea de a pune un montaj cu fotocelula cu prag reglabil : ziua ar functiona excelent insa noaptea ar avea ceva probleme mai ales daca ar fi parcata intr-o zona luminata.
Si mai este un aspect : cele 2 fire de la plafoniera par a fi inseriate cu ceva (probabil cu modulul temporizator) adica nu este ceva de genul un fir e plus sau masa ,,pura" . Nu stiu daca m-am facut inteles in ceea ce am vrut sa spun.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La corsa c apesi pe butonul de unde aprinzi luminile. Sa inteleg ca la astra g nu exista aceasta optiune? Cum aprinzi lumina? Question
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la astra g, din cate s-a descoperit pana acum, lumina se aprinde tragand de acel buton. problema e ca daca deschizi usa lumina ramane aprinsa.
daca ar fi o conexiune simpla de SAU cablat intre cele doua intrerupatoare (I usa SAU I bloc), ar trebui s-o transformam in XOR (I usa XOR NON I bloc).

dar poate ne lumineaza cineva cu o schema, la concret.
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pus pur si simplu un comutator in plafoniera cand am montat si led-urile. O sa pun si o poza.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai tocmai asta e problema : ca nu vrea un comutator montat .De aceea i-am si recomandat o plafoniera de Cielo. Mi se pare cea mai ieftina varianta decat sa te apuci sa faci montaje etc .
Skip ads

  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La astra g exista temporizare dar nu stiu exact cat anume 15-20 min. si cum am descoperit! Intr-o duminica am fost la un gratar si cat timp am facut gratrul am deschis usile la masina ca sa se aeriseasca masinuta mea, cand mai tarziu am fost sa schimb o melodie la cd player, becul de la plafoniera era stins, DECI EXISTA TEMPORIZATOR
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Exista temporizator.
O data am uitat plafoniera aprinsa, am incuiat masina si dimineata era stinsa.
Daca tin usile deschise mai mult timp becul se stinge singur.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La astra G exista o temporizare care opreste orice sursa de curent (lumina sau casetofon ori priza de la scrumiera) dupa o ora de functionare cu motorul oprit. Asta scrie in cartea masinii daca cauti si citesti. Restul nu stiu daca lasi usa deschisa daca iti stinge lumina mai repede de o ora
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Exista temporizare dar nu e rapida ci dupa 5-10 minute se stinge. Se poate monta un pussbuton in plafoniera acolo unde ar trebui sa existe buton pentru asa ceva si se rezolva problema mai ales daca se monteaza leduri cu 4 celule pe fiecare led.
Skip ads

  • loghinrazvan

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
daca nu vrei contacte externe/la vedere poti monta unul ascuns sub capota care iti inchide intrerupe bateria Smile
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
confirm si eu temporizarea la astra g
am lasat usa deschisa si dupa un moment sa stins plafoniera ,nu am numarat dupa cat timp se stinge dar cert e ca sa stins
este o protectie sa nu consume bateria
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
De stins se stinge dupa 30 min dar era util daca se putea stinge si din buton ... De multe ori las masina cu usile deschise sa se mai aeriseasca si ma deranjeaza ca nu pot stinge lumina.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Legat de plafonierã la astra g, pe langa firele care duc la bec eu m-ai am cateva fire care au ca terminatie o mufa si un fel de modul. ªtie cineva la ce folosesc? Sunt situate chiar lângã becul din plafon(faþã)pe interiorul lui.p.s. o sã adaug maine niºte poze
  • Nazgull

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
....am un opel vectra B din 96 si am duso de curand la o verificare si nu stiu ce mi-au facut aia pe la ea, dar mi s-a schimbat timpul de inchidere al plafonierii, inainte se stingea imediat dupa ce inchideam portiera acum trebuie sa astept aproape 15-20 min pana se stinge. Intrebare este cum pot eu sa schimb stingerea acestei plafoniere din nou cum era? Ma si deranjeaza atunci cand conduc pre timp de noapte si nu se poate stinge de nicaieri! exista vreun buton , o setare de undeva sa poata reveni la setarile de dinainte? Plsss astept un raspuns!
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca e ca la astra G probabil ca ti-au tras de butonul de lumini spre exterior. Impinge-l la loc si vezi!
  • Nazgull

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
... nu omule e vectra b Din 96 si nu am vazut nici un buton sau altceva pt. plafoniera sau m0odul de iluminare al acesteia! Alte ideii?
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
apasa pe butonul ala mare de pe care aprinzi pozitiile si farurile in interior....asa e la toate vectrele si astrele si tigrele si etc!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR