Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tot bantuind pe site-urile de profil vanzari auto, mi-a sarit in ochi un anunt de vanzare, o masina avariata, la care vanzatorul ofera si solutia de reparatie, deci atentie ce va cumparati de prin targurile auto.
aici e masina: http://www2.autovit.ro/vsde...8.php?IDM=1412601

PS: in poza cu interiorul masinii, se observa si nr de inmatriculare. Very Happy
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
La cum arata dupa ce a facut buba...mergea mai bine nr. WCE Smile
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Aia se poate repara,dar daca chiar ar fi as face-o daca nu ar avea sasiul stramb...cu alte cuvinte cati de aici cunosc in totalitate istoricul masinilor pe care le-au condus sau le conduc?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Corecta observatie, dar cand ceri un pret de 15mii de euro pe o masina de 40mii km care ai luat-o acum un an jumate cu 21mii iti rad toti in nas spunand ca's mai ieftine in targ. Asta e, noi am creat piata, cumparand cele mai ieftine masini fara sa ne intrebam de unde sunt preturile alea asa mici.
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ceea ce ai cumparat tu acu 1.5 ani cu 21 mii,un neamtz o cumpara cu 18 mii.intre timp o alerga,acu avea 100000, venea romanu o lua de la autohus cu 7000 si o vindea cu 10000.am omis ceva!?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da.

Fa o cautare pe mobile.de dupa Astra din 2008 diesel cu cel putin 110kW si sub 200mii km si ai sa vezi ca prima e la 15mii de euro si nici nu se compara in dotari cu a mea. Daca tu spui ca o iei de la autohaus cu 7000EUR, atunci asa o fi.

Sau incearca din 2007, cu climatronic si scaune din piele, si vezi cat costa prima (~15mii EUR). Si permite-mi sa ma indoiesc de kilometrii facuti in 2 ani.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Fara suparare, dar o prefer pe cea din Germania cu 150.000 km decat pe cea din Ro (cumparata si rulata in Ro) cu 40.000 de km. Motivele sunt multiple si nu are rost sa fie enumerate aici.

Se gasesc si multe chilipiruri in Germania, dar mai rar pe site-urile de vanzari masini.

O depreciere de 30% intr-un an cred ca este una normala pt vanzator si acceptabila pt cumparator dar majoritatea romanilor nu ar da pe o masina la mana a doua mai mult de 50% din pretul de nou (inclusiv eu). O singura remarca am aici: deprecierea se va calcula tot timpul (de catre cumparator) la pretul actual de pe piata, nu la pretul pe care l-ai dat in urma cu x ani cand ai cumparat masina
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Treaba cu km reali este relativa, cu km facuti prin sau printre craterele de pe drumurile patriei noastre este alta discutie in sensul ca masina are de suferit mult mai mult si aici nu e vorba doar de directie suspensie, insa initiatorul topicului a pus un link cu o masina din 2005 cu 125000 km inmatriculata in romania si lovita in spate cu solutia pentru reparatie in penultima poza si multi romani s-ar spanzura la gandul ca au cumparat o masina care a fost lovita asa de rau; eu unul as cumpara-o sa o fac pentru mine repet daca sasiul nu ar fi avariat...asta este doar parerea mea personala in ideea in care as repara-o eu pentru mine(nu fac asta in mod curent, am facut tinichigerie si stiu cum se face si nu ma ocup cu vanzarea de masini)
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Imbucurator este ca sunt citez " erbegurile" ok Laughing

Am mai zis acu cateva zile , nu va mai mirati ca e plin la Probleme tehnice de Astra H cu posesori care citez : M-am saturat sa bag bani in masina asta , Opelul face masini de kko !
La cate Opeluri din 2006 se vand pe autovit cu 7.500 de euro si 80.000 de km cu carte service (!) , nu ma mira nimic
Iar din proprie experienta Opelul e o masina buna , daca o cumperi de noua !
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Orice masina e buna daca o cumperi de noua. Nici macar la posesorii de logan nu am auzit sa aiba prea multe probleme in primii 50000 km
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Problema nu e ca o iei de afara cu 15mii in loc sa o iei de la mine cu 15mii. Problema e ca nu mi se pare corect sa fiu luat in ras ca cer 15mii cand se stie ca cele de 10mii is facute din doua masini, nu au airbaguri, sau is strambe de la dat peste cap.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Da. ......

nu am scris ca masina ta nu ar face 15mii,departe de gandul asta,ci am scris referitor la zambetul ironic al potentialilor tai cumparatori!
o masina este buna indiferent de unde o iei!atat timp cat a fost bine intretinuta si cu reviziile facute cu cap!
am mai scris pe aici referitor la o masina de fite adusa din DE care la venerabila varsta de 2 ani si 100000 km(da 100mii)NU AVEA FILTRUL DE AER SCHIMBAT de cand o facuse banda!AUDI A4 S-line 2.0 tdi!
no comment fata de intretinerea MADE IN DE!
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Problema e ca nu mi se pare corect sa fiu luat in ras ca cer 15mii cand se stie ca cele de 10mii is facute din doua masini, nu au airbaguri, sau is strambe de la dat peste cap.

Ai dreptate, dar traiesti in romania si dupa principiul strugurilor acrii, romanul abia asteapta sa ii dea peste nas celui care isi ia masina noua, la noi la moda e sa iti cumperi SH din germania cu cat mai multe optiuni care nu le folosesti niciodata. Intotdeauna, in loc de o astra intretinuta, romanul o sa prefere o vectra prapadita. Masini cu km putini si nelovite pur si simplu nu au cerere la noi, se cauta gunoaie nealcose si cat mai ieftine. Am vazut astra facuta din vreo 5 masini cu 400.000 km vanduta mai usor decat o canistra de motorina.
Ar fi de mentionat ca bisnitarii nu au absolut nici o vina pt. situatia de fata, ei pur si simplu au adus ce cauta lumea: daune totale rulate 4-500.000 km in germania cu cat mai multe dotari, aranjate si "intinerite" la nr. magic 130.000.
@octav13 nu inteleg care e nedumerirea ta la acel audi. Daca o sa te uiti intr'o carte service o sa observi ca nemtii au cateva planuri de intretinere, iar pt. masinile cu "high milleage" intervalul schimbului de ulei incepe de la 40.000 in sus.
Voi credeti ca neamtul isi cumpara masina noua, face 100.000 km pe an, o vinde dupa 3-4 ani cu jumate pretul dar ii face reviziile la 10.000 km? Laughing Asta ar insemna sa piarda bani, ori neamtul nu pierde bani intr'o masina. Wink Masina isi indeplineste sarcina pt. care a fost achizitionata, dupa care ia drumul romaniei, unde cineva o sa piarda bani multi in ea.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Romanul are masinile care le merita , presedintele care-l merita si exemplele pot continua Smile
Pur si simplu suntem balcanici ... Preferam in loc de un Signum V6 un BMW cabrio ALBBBBB cu motor in 4 cilindri ...
Iar BMW-ul in 4 cilindri e orice altceva dar nu e un BMW Smile
Si asta n-am spus-o eu
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ai mare dreptate aici, s-a umplut tara de BMW318 de 1.8d sau 2.0D (~120 CP), si eu am doi colegi cu exemplare de genul si cand mi-am luat masina m-au intrebat cum de am decis sa iau Vectra cu Z22SE cand la aprox acelasi pret puteam sa imi iau ceva similar cu ei.
Raspunsul meu a fost ca prefer sa imi iau o masina cu motorizare mai puternica si din gama de top de la un producator (fie el si Opel) decat sa accept un compromis facut de BMW ca sa mai poata acoperi o nisa de piata (adica cei care vor BMW dar nu isi permit sa cumpere/intretina/alimenteze unul adevarat)
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Problema nu e ca o iei de afara cu 15mii in loc sa o iei de la mine cu 15mii. Problema e ca nu mi se pare corect sa fiu luat in ras ca cer 15mii cand se stie ca cele de 10mii is facute din doua masini, nu au airbaguri, sau is strambe de la dat peste cap.

o vandut colegul nostru stas tot din iasi astra h mi se pare din 2007 cu 48mii km ne rasturnata ne ciufulita km reali cu 7500,nu stiu daca se compara sau nu la dotari cu a ta dar acum se mai vand doar masini sub 2500 de euro mai noute sau noi si dotate bine la pret "de criza" ,cine o dat un sac de banii pe o masina si vrea sa o vanda acu sa isi recupereze investitia poate sa isi ia gandul.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
elegance a scris:@octav13 nu inteleg care e nedumerirea ta la acel audi. Daca o sa te uiti intr'o carte service o sa observi ca nemtii au cateva planuri de intretinere, iar pt. masinile cu "high milleage" intervalul schimbului de ulei incepe de la 40.000 in sus.
Voi credeti ca neamtul isi cumpara masina noua, face 100.000 km pe an, o vinde dupa 3-4 ani cu jumate pretul dar ii face reviziile la 10.000 km? Laughing Asta ar insemna sa piarda bani, ori neamtul nu pierde bani intr'o masina. Wink Masina isi indeplineste sarcina pt. care a fost achizitionata, dupa care ia drumul romaniei, unde cineva o sa piarda bani multi in ea.

nu e vorba de nedumerire.e vorba ca nemtii nu respecta intervalul de service,cel putin nu la toate.
interesant ca asta vine de la un roman care a cumparat din germania o masina cu 200000 in bord!
esti multumit ca neamtu tau a facut doar 4 schimburi de ulei si filtre?!sau a ta are carte din 10 in 10? Wink
nici neamtu nu vinde o masina ieftin daca are o intretinere corespunzatoare,am vazut 2 masini identice la dotari , an,motorizare dar cea care avea km-tri mai multi era mai scumpa ?!
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nemtii merg cu masina la revizie cand le apare pe bord mesajul de inspectie. Nimeni nu isi tine evidenta ca si noi la ce, cum si cand trebuie sa faca la masina!
Din pacate noi suntem nevoiti sa devenim cunoscatori in domeniul intretinerii masinilor pt ca nu avem service-uri performante, iar reprezentantele te jecmanesc.
Si mai avem si obisnuinta de la vechile dacii sa deschidem capota din cand in cand, daca nu pt altceva atunci macar pt a verifica uleiul.

Permite-mi sa nu cred faza cu Audi-ul cu 100.000 de KM cu filtru de aer original. Acest lucru ar fi fost in defavoarea tuturor (proprietar de masina, service, etc)
  • kid_alex

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2000 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am auzit o povestioara de la un prieten ca cineva si-ar fi cumparat o masina. arata foarte bine masina. avea un singur defect: macaraua de la geamul electric de pe spate. s-a dus omul la service sa o schimbe si a gasit in usa un plic cu poze cu masina pe care a cumparato facuta praf. masina era facuta din doua bucati Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
titro> BMW 318 nu mi se pare (neaparat) o masina de compromis... Rolling Eyes
120 de cai (din aia "Diesel") sunt (relativ) suficienti pentru 99% din utilizatorii "nepericulosi" de pe sosea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR