Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Peugeot 307 (2001) 1.6/2.0 HDi
Renault Megane Sedan (2003) 1.5 dCi

Nu ma intereseaza decat motoare diesel! Care este cel mai bun pe Vectra B? 2.0 DTi sau 2.2 DTi ? Sau era si un DTL ? Cum stau cu consumu motoarele astea mari? Poate ma lamureste cineva. Razz

Realizez ca tehnic Vectra apartine clasei medii , iar Megane si 307 sunt compacte insa daca le pui una langa alta pare tocmai invers. Rolling Eyes Megane Sedan pare MULT mai mare exterior/interior decat Vectra B! Ce argumente ar exista care sa-l faca pe acesta din urma "invingator" ? Ma gandesc sa fac schimbarea pana la anu , si vreau ca masina s-o tin cel putin inca 2 ani. Banuiesc ca piesele Opel sunt mai ieftine decat orice e frantuzesc , iar fiabilitatea ceva mai sus , insa ce alte avantaje exista cu Vectra B? Tin sa mentionez ca voi cauta ceva cu mai putin de 100.000km , stare perfecta si sa nu depaseasca 9500 sau maxim (prin absurd) 10.000 euro.

Cam cat e casco la Vectra B ?

Va multumesc anticipat
Skip ads

  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
in privinta pretului pieselor si a costurilor de intretinere ai nimerit-o.consumul la un vectra 2,0 dti este cam 8-9 l/100 km in oras si 5-6 in afara depinde de cum mergi cu ea daca folosesti sau nu clima. despre spatiu interior crede-ma ca vectra are suficient,de portbagaj nu mai vorbim si eu unul nu as schimba vectra cu celelate 2 tipuri de masini pe care le-ai zis. poate imi place mie prea mult vectra mea.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In primul rand daca te uiti in orice revista/forum de specialitate ai observa ca nimeni nu compara Opel Vectra cu Renault Megane. Poate cu Laguna, dar si asta rar pentru ca Renault nu prea este comparat cu masini nemtesti. Wink
Deci eu zic, mai intai, sa reduci comparatia intre Opel si Peugeot.
Intre astea 2 pot spune ca un avantaj major al Opelului este ca se tine mai bine la pret in timp decat Peugeot-ul.
Cat despre comparatia propriu-zisa, consum, confort, putere etc. eu as alege Vectra. Am mers cu 307 1.6 HDI nou-nout (4 - 5.000 km) si cu Vectra B 2.0 DTI cu vreo 200.000 km la bord (era din 2000). Nu se compara la cum se infig Smile Cu peugeot-ul abia plecam. Poate fata de ala de 2.0 sa fie mai pertinenta comparatia.
La comfort Vectra e putin mai rigida, deci un plus in oras pentru 307 si un plus extra-oras la Vectra. In plus designul interior de la Vectra e mai reusit.
Deci... scuza-ma daca am fost prea categoric dar eu consider ca nu se compara. No offence. Iar Vectra 2.2 DTI nu am condus dar m-a dus un prieten la o tura. Rupe norma Laughing
Eu as compara Vectra B cu Passat si 406. Corectati-ma daca gresesc.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nu gresesti , insa Vectra B nu poate fi comparat decat cu 406 , Laguna I , Xantia etc..adica VECHEA clasa medie. In ziua de azi compactele au ajuns din urma si chiar depasit la spatiu si confort mediile generatiei trecute. Daca pui una langa alta Vectra B , cu o medie moderna : Mondeo , Laguna II , 407 , C5 si chiar Vectra C , iti dai seama de diferenta enorma la gabarit. Compactele de azi sunt extrem de mari in interior si nu as fi deloc surprins daca in Megane Sedan , 307 si bineinteles alte compacte mari precum Golf V ai mai mult loc decat in Vectra B ..si sa nu mai vorbim de Skoda Octavia II care pusa langa un vectra B zici ca-i un Passat pe langa o Bora.
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@AND: Perfect adevarat, este clara tendinta de a se "mari clasele" (stricto senso), insa chestia e ca ultimul exemplu nu e tocmai potrivit. Eu la serviciu am Octavia 2 si am studiat-o destul de atent (nu merg chiar zilnic cu masina mea) si un lucru e clar Octavia 2 este chiar cat Vectra B la interior (bineinteles...ochiometric). La celelalte... no comment nu le cunosc atat de bine. 307 e mai mic in interior sigur.
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca vei gasi 307 SH cu motorul 1.6 HDI. Cel putin nu la banii care zici ca esti dispus sa-i dai. Asta pentru ca motorul asta este destul de recent. Daca totusi gasesti ceva, o sa fi multumit de performantele acestuia. 107 CP, 240 NM si un consum foarte mic. Se infige foarte bine. Din alte puncte de vedere, masina nu este foarte reusita. Arata binisor dar cam atat. Poti da o raita si pe forumul pejo.ro sa te lamuresti.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Meganul cu motorul acela este foarte slab in comparatie cu orice motorizare opel (2.0dti, 2.2dti ) sau cu 2.0hdi de la Peugeot. Vectra are de partea ei spatiul interior si pretul pieselor de schimb. Full casco la vectra b 860 euro( la vectra mea an 2001)
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cu motorina de la Romanika, eu asi evita HDI-ul... Wink
Skip ads

  • horaces1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu votez pentru Vectra B din 2001. Imi par rau de mashinutza mea.. chiar am tinut la ea...
Despre tinuta la drum, consum, confort spatiu interior si spatiu portbagaj nici nu mai vorbesc. Este o masina robusta, stabila si de incredere. Nu stiu daca Meganul si peugeot se pot compara cu ele. In privinta pretului pieselor... aici e de povestit. Nu sunt chiar asa de ieftine chiar cum zice toata lumea.. dar nici cat la un Audi. Oricum, ca exemplu, evaluarea pieselor pentru masinuta mea, dupa accident a ajuns la aprox. 8000E... (ex. capac cutie viteza = 32 mil lei.. )
P.S. Nu stiu daca sunt diferente mari intre motorul de 2.2 si cel de 2.0 dar la asigurare, impozite si alte taxe.. se simte binisor diferenta...(ca si la orice masina mai mare de 2.0... lojica romaneasca....)
  • salageanu adrian

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si eu vroiam sa aflu consumul la un opel vectra B caravan 2.0 DTI
si ce ulei imi recomanzi ii pun.
  • salageanu adrian

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
inca odata imi cer scuze
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am un vectra 2,0 din 2001 dar nic nu se compara cu 307 pe care am condus-o, are un coleg, dar... din pacate pt el de cand o are mai mult sta cu ea prin service-uri... eu intru pe acolo sa schimb uleiul...cu vectra mea..
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cu cat clasa este mai mare, cu atat calitatea materialelor si a asamblarii este mai buna. Chiar daca tendinta este de marire a volumelor, costul de productie trebuie sa ramana mai mic la compacte decat la medii, iar un material ieftin va fi cu siguranta mai slab.
Comparatia pe care ai propus-o scoate din start pe vectra b intrucat nu vei avea sanse sa cumperi una sub 100k desi eu, ca posesor de vectra b, o recomand cu caldura si mai ales cu motorul de 2l, chiar daca se aproprie de 200k.
  • relutrif

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
vectra B mai ales 2200 DTI 2002...raport foarte bun intre pretz/calitate,dotari .... si e foarte fiabila, chiar daca nu sunt piesele atat de ieftine ca la astra dar shi categoria e alta shi calitatea mult mai buna ..dar te costa cam 10.000 una buna cu xenon shi alea alea....ca a mea;)
  • relutrif

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salageanu adrian a scris:si eu vroiam sa aflu consumul la un opel vectra B caravan 2.0 DTI
si ce ulei imi recomanzi ii pun.




din cate stiu eu e la fel ca berlina de 2,0
oras 7-8, afara 5
  • Mbogdan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am avut Vectra B 2.0 DI 16v (82CP) si 2.2 DTI (125CP), iar acum am un 307 2.0 HDI (90CP) toate combi.
La motorizare motorul 2.2 este mult mai puternic, iar cel 2.0Di mult mai slab fata de Pejo, dar ca diferenta notabila, motorul HDI si la 125000km este foarte silentios, si nu are nici un fel de probleme (multa vreme am alimentat doar de la LukOil, ca aveam contract de la firma la ei), pot spune din proprie experienta ca 2.2DTI este mult mai sensibil la motorina (mi-a crapat pompa de injectie).

Spatiul interior mult superior la 307, cand aveam si Opel si Pejo si ma urcam din 307 in Vectra ma simteam ca inchis intr-o cutie.
Ce mi-a placut mai mult la Vectra, mai ales la cea 2.2 DTI (Edition 2000), e ca parea o masina mai bine legata la interior, nu se auzea nimic la gropi...

Probabil altfel ar fi stat situatia daca am fi comparat Vectra cu 406.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR