Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am deschis acest subiect, dupa ce am cautat pe forum ceva similar si n-am gasit, in speranta ca mai sunt multe de invatat despre politetea in trafic . Din experienta mea de sofer (profesionist - da' nu asta-i prea important) am vazut o multime de semnale luminoase in trafic pe care le-am interpretat cam asa:
semnal cu farurile de la cel de pe contrasens = atentie radar Very Happy cred ca cel mai cunoscut.
semnal cu farurile de la cel din spate (nervos) = da-te la o parte Evil or Very Mad
semnalizare dreapta = poti sa ma depasesti
semnalizare cu avariile ( 1-2 ori)= multumesc
semnal cu farurile de la cel din spate(1 data scurt)=cu placere/no problem
semnalizare cu avariile de mai multe ori poate insemna si "atentie obstacol, franeaza din timp" ; in special in afara se semnalizeaza asta dar am observat ca mai nou si la noi.
Daca mai cunoasteti si alte semnalizari astept cu interes ...
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
...si vine si eu cu ceva completari, ca de', nu ma pot abtine Very Happy

-semnal cu farurile de la cel de pe contrasens = vezi baaaah ca ma orbesti Exclamation regleaza-ti farurile Exclamation Very Happy
-semnalizare cu avariile de mai multe ori = atunci cand depasesti prin dreapta...de ce ma'ta nu te-ai dat la o parte Question nesimtitule Very Happy
-semnal stanga(se intampla mai des la camioane sau auto mari,unde nu ai vizibilitate in fata lui) = ai rabdare,nu depasi,vine din fata
-semnal cu avariile continuu = atentie,probleme la masina, sau uneori se practica atunci cand e defecta semnalizarea stanga/dreapta

Cred ca mai sunt,dar nu imi vin acum in cap Rolling Eyes
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris: -semnal stanga(se intampla mai des la camioane sau auto mari,unde nu ai vizibilitate in fata lui) = ai rabdare,nu depasi,vine din fata

stiu si de asta, dar asta o evit de ceva vreme, de cand dupa semnalizare stanga un "smecher" din spate a crezut ca vreau sa depasesc si nu stiu ce-a crezut ca poate intra el in depasire ...destul ca m-am trezit cu el lateral si din fata venea un tir. Am tras dreapta cat am putut ; celalalt cu tirul si el si noroc ca "smecherul" nu s-a pierdut cu firea ca intrase intr-o "triplare" de toata frumusetea; a lasat acceleratia si s-a pus cuminte in spatele meu ,dar cred ca s-a speriat bine ca l-am vazut in oglinda ca venea mai incet.
Semnalul cu avariile continuu, e clar ce semnifica in mod normal = probleme la masina, avarie. Very Happy ( la fel semnalizare dreapta = schimbare directie la dreapta Laughing , etc...)
; dar am deschis discutia tocmai despre semnalele luminoase altele decat cele clasice ( normale) invatate la scoala de soferi.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
mda...dar tu n-ai spus ca semnalele cele bine stiute si banale sa nu se scrie Wink ...ai spus ca daca mai cunoastem si alte semnale astepti cu interes...acum ,ce vroiai sa fac Question daca le-ai spus mai pe toate pe care le stiam si eu... Razz
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"eduard" normal ca cele scrise de lege nu se pune... Razz am plecat de la premisa ca toti avem carnet de sofer ( luat pe bune Laughing ) si nu invatam acuma semnalizarea la stanga sau la dreapta. Cu toate ca mai sunt care nu stiu diferenta intre ele. Shocked
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ce-i mai greu in trafic sa fii in spatele celui care aprinde farurile de ceata in plina zi pe timp senin. Am mers cam 30-40km in spatele unuia si nu mai stiam cum sa-l mai semnalizez sa stinga farurile de ceata ca numai rosu vedeam in fata ochilor. Cum se procedeaza?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
il depasesti si le aprinzi si tu...poate se prinde Smile
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Se mai fac semnale cu farurile ad-hoc, si in alte cazuri, de exemplu cand vrei sa-l lasi pe unul intr-un loc aglomerat sa treaca (sau sa vireze) ca sa se prinda ca il lasi, etc. Soferul roman improvizeaza mereu. Sau am vazut pe la semafoare, ca sa pleci, in cazul in care nu ai vazut verdele (asta ca sa nu te claxoneze). Oricum camionagii sunt taticii semnelor.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Adaug si eu la semnale unul pe care l-am vazut des in expeditiile mele in afara orasului:
-semnal stanga in depasire lasat aprins pe perioada depasirii . Aici am aflat de 2 variante Rolling Eyes
-fie il atentionezi pe cel din fata ta ca ai intrat in depasire si eventual sa te vada
-fie ii spui celui din spate ca poate sa depaseasca odata cu tine (2 maxim )

Eu personal il aplic pe primul.. Cool ...las semnalul stanga dat pe toate perioada depasirii pentru ca cel de pe contrasens sa ma vada....asta in cazul in care doarme pe el Laughing
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Mersul cu farurile aprinse obligatoriu in afara localitatilor nu credeti ca ar fi benefica????
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Mersul cu farurile aprinse obligatoriu in afara localitatilor nu credeti ca ar fi benefica????


ce bine ar fi sa devina obligatoriu si in oras cand e ceata sau ploaie!!!!

dar de tramvaie si troleibuze care merg si noaptea doar cu pozitiile, ce ziceti?.... Evil or Very Mad
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
din 2007 o sa fie obligatoriu si loa noi in afara orasului folosirea luminilor de drum. eu le folosesc de 2 ani incoace la iesirea pe sosele, da` imi place ca am xenoane si se vad bine din contrasens Very Happy
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sa dea D-zeu...
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eu mai stiu un semn, nu stiu daca e real sau nu.
acum un an mergand in coloana pe serpentine si curbe repetate stanga dreapta, iarna, noapte, ceatza, am vazut pe multi semnalizand stanga sau dreapta inainte de curbele respective. se circula greu, era si ceva zapada amestecata cu mazga...
ati mai intalnit?
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cred ca vroiau sa zica sa nu depasesti ca vine ceva pe contrasens.Isi pazeau pielea sa nu fie depasiti de un inconstient.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Tinand cont de conditiile descrise de tine eu cred ca te avertizau ca urmeaza curba la stanga sau la dreapta
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sincer m-am gandit la asta atunci, dar nu era asa. era f clar ca nu se poate depasi, si oricum nici nu incerca nimeni.
eu/noi am tras concluzia ca semnalizau curbele.
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut oameni buni.Ma incadrez si eu in aceasta categorie
Oricum camionagii sunt taticii semnelor.
si, desi nu ma exercit meseria de ceva vreme, inca stiu semnalele folosite. Deci, pentru acest semnal
semnal stanga in depasire lasat aprins pe perioada depasirii
interpretarea este : poti intra dupa mine in depasire,ai timp. Daca cel din fata intra in depasire cu semnal stanga, dupa care da imediat dreapta, inseamna ca nu ai timp sa intri dupa el. Alt semnal mai nou folosit este pentru a multumi cuiva care a facut un gest frumos, si anume, se dau semnale scurte stanga-dreapta repetate de 3-4 ori. Mai nou, avaria se foloseste sub forma de injuratura, daca cineva te-a deranjat cu ceva. Am aceste informatii de la colegii mei, soferii de tir. Sunt in viguare Wink
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
rapiduletul a scris:Mai nou, avaria se foloseste sub forma de injuratura, daca cineva te-a deranjat cu ceva. Am aceste informatii de la colegii mei, soferii de tir. Sunt in viguare Wink


deja vad o faza de genu : depasesti un tir in scurt omu te lasa sa intri in coloana franind si ca omu civilizat ii multumesti cu avariile si omu cu tiru se pune pe tine ca de ce l-ai injurat. Shocked

Apropo de stopurile de ceata, urasc acei soferi care daca au butoane trebuie sa le apese si sa le lase apasate. Eu cand ma dispera cate unu( in special logan) merg cu lunga in spate si ca sa nu se plictiseasca il fashuiesc pana dispera Embarassed .

Semnalele eu le stiam asa:

frana + avarii = atentie frana brusca cu/fara oprire
mers normal + semnal dr = e liber, baga mare
+ semnal st = vine din fata, nu e loc
Avarii pe timp de ceata - ce mai mare aberatie posibila
avarii sau aprins stopurile de la frana intermitent = stinge faza lunga

altele nu imi mai vin in minte acum
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR