Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sincer cred ca tine de bunul simt, adica si eu folosesc stopurile de ceata dar cand e ceata si la drum lung nu in oras decat daca e grav si la drum cand vine unu in spate le inchid ca sa nu il deranjez
Skip ads

  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
"Sincer cred ca tine de bunul simt....cand vine unu in spate le inchid ca sa nu il deranjez"


din pacate nu sunt multi cei care fac asta.
multe probleme s-ar rezolva daca mai multi conducatori auto s-ar gandi si la restul...
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Treaba e ca trebuie avut doar un pic de bun simt si multi km pentru a putea intelege unele lucruri
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Tot in categoria celor injurati ma inscriu si eu ca si la a mea pozitia de ceata sta aprinsa si deja vad eu ca e deranjanta dar apoi cel care e in spatele meu. Dar nu am ce sa-i fac butonul de comutare nu are nici o functie chiar daca il actionez am incercat sa le fac cumva sa mearga normal si nu mai merg de loc abia am putut sa le fac asa. Asa am luat-o si nu stiu ce are am incercat sa desfiletez si becurile si tot pe pozitia mai puternica merge am incercat sa pun becuri pe o singura faza si nu merg deloc. Pana la urma am renunta si din comoditatea de a merge la un electrician si din cauza dezmembrarii masinii. Si nu vad acum ce strica daca sunt si eu un pic injurat poate char merit.
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pe de alta parte ca sa se evite neintelegerile cu "a pus" sau nu frana sau dupa cum ati vazut pe masinile americane mai sunt tot pe stopul rosu si semnalizarea spate stanga-dreapta eu as fii de acord ca atunci cand se pune frana stopurile pe spate sa fie intermintente ca la semanalizare, ptr ca asa chiar vezi ca tipul pune frana chiar daca nu esti atent. Am vazut asta pe cateva masini dar nu pare chestie de fabrica ci mai degraba mesterita. Oricum mie ideea mi s-a parut foarte buna.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
alt semnal , care l-am vazut mai des in`afara si mai ales la soferii de tir Smile si in cazul in care nu au statie Smile . Daca eu vreau sa il intreb pe cel din spatele meu ceva , bag avariile apoi imediat semnalizez dreapta si astept blitz , daca primesc blitzu in urmatoarea parcare am tras pe dreapta , la fel si cel din spatele meu. Chestia asta am vazut-o si la cei cu masini mici (mai ales romani) care se rataceau pe autostrada Smile
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Folositi semnalizarea stanga ori de cate ori depasiti, indiferent in oras sau in afara. E indicat mai ales noaptea pt. ca e f. usor observabila si cel de pe contrasens poate sa se retraga putin in dreapta (valabil pe drumurile cu 2 benzi pe sex). Very Happy
  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
semnalizare de la tiristi:
semnalizare dreapta - semnalizare stanga x2 = multumesc.
Skip ads

  • Sergiu25

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
"Avarii pe timp de ceata - ce mai mare aberatie posibila"

Ai dreptate! Cea mai mare aberatie! Am observat in aceasta iarna multi soferi care mergeau in conditii de vizibilitate redusa (ceata, ninsoare) cu avariile aprinse - e foarte derutant mai ales cand nu iti dai seama in timp util daca intr-adevar au patit ceva si sunt opriti pe marginea drumului sau sunt in mers. Mai ales la noi pe DN1 unde marcajele sunt cum sunt si pe timp de ploaie si noaptea sunt ca si inexistente s-a intamplat sa nu imi mai dau seama ce se intampla in fata si sa fiu nevoit sa reduc foarte mult viteza!
Cat despre flash-uri, nu vi sa intamplat ca unii "colegi de trafic grabiti" sa va de-a falsh pentru a le face loc dupa care in urmatoarea secunda sa depaseasca pe dreapta, fara sa aiba rabdare 5 secunde pana schimbati banda?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
In afara localitatilor nu depasesc niciodata pe interior, este f periculos, am vazut ceva de genul asta si cel care croseta pe interior a fost nevoit sa traga dreapta pana pe bada de stationare de urgenta a autostrazii, pentru ca cel flasuit, normal, reactionase si se baga pe bada 1...
In oras in schimb mai depasesc pe interior, mai ales pe cate unii pe care ii uita dumnezeu pe banda a 2-a....cu 50-60...chiar daca pe 1-a nu este nimeni....
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca s-a mai scris dar noi, trupa ClubOpel, cand mergem in coloana, avem niste semnale ale noastre.
De obicei, in fruntea coloanei merge o masina mai puternica (ii zicem M1).

Situatie: Mergem in coloana pe drum cu o singura banda pe sens. M1 depaseste alt(i) participant(i) la trafic. Se departeaza sa vada mai departe, dar cat sa ramana in aria de vizibilitate a lui M2.
- va depasi un pic axul drumului si va semnaliza Stanga daca M2 se poate angaja in depasire (M1 vede mai departe, nu vine nici o masina de pe contrasens);
- va trece pe banda lui si va semnaliza Dreapta (chiar daca uneori semnalul nu va fi vazut), daca M2 NU se poate angaja in depasire (vine masina de pe contrasens, sau M1 nu are suficienta vizibilitate).
La fel pana toata coloana efectueaza depasirea.

Bineinteles, cand M1 vrea sa fie depasit de M2 (adica intre ei nu se afla alta masina), M1 semnalizeaza scurt dreapta.

Poate nu am fost suficient de clar, iar cei ce nu au participat la coloanele noastre nu au inteles foarte bine. Intrebati.
  • crazyopelgirls

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2023

  • Mesaj Privat
La multi ani 2023! fie ca noul an sa va aduca numai bucurie si drumuri line 🤠😌
sa va povestim ceva… eram pe un drum national (in Bulgaria, ne intorceam din Grecia pe drumul de Sofia) si la un mom dat in fata nostra apare un TIR rosu. Am stat ce am stat in spatele lui, in timp ce alte masini ne au depasit (1, 2, 3,…6…) Ne am gandit ca poate si noi ar trebui sã l depasim. Chiar atunci, soferul ne a dat niste semnale bizare. Prima oara ne a dat semnal de stanga, ceea ce noi am crezut ca inseamna ca putem sa l depasim, dar de pe contrasens venea un alt autotorism cu viteza. Ne am redresat, dupa ce am tras o sperietura serioasa. Atunci, soferul TIR-ului ne a dat semnal dreapta. Noi nu am stiut ce sa credem, avand in vedere experienta relatata mai sus. Am incercat din nou sa depasim, de data asta chiar si mai precaute, dar surpriza, de pe contrasens venea un Renault Megane. Situatia devenise tensionata. Vazand toate acestea, soferul tirului ne a dat din nou semnal stanga. Noi am intrat in depasire cu sufletul strans…o masina venea de pe contrasens, dar am reusit sa ne strecuram. Ne am calmat, dar am ramas cu o nedumerire: ce au insemnat toate aceste semnale din partea tirului? Sper ca, cu toate ca au trecut 16 ani de la ultimul comentariu, se va gasi cineva sa ne raspunda la intrebare! 🚘
Stay safe on the road, guys!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De obicei, un sofer profesionist, cu un mastodont (ie TIR, blocheaza vizibilitatea) daca vrea sa te ajute sa il depasesti (ca pricepe ca tu ai merge mai repejor) iti va da:
- semnal stanga daca NU POTI sa il depasesti. Asta o poti interpreta fara multa scoala, semnal stanga inseamna "eu depasesc sau virez la stanga", in ambele situatii tu nu te bagi in depasire (ca e risc de accident)
- semnal dreapta daca POTI sa depasesti.

Probabil omul a vrut sa va ajute, da' v-ati incurcat.
Mai intai v-a dat semnal stanga (NU POTI depasi) voi, in loc sa stati cuminti, ati intrat in depasire.
Apoi s-o fi gandit ca sunteti suciti - daca la semnal stanga te bagi, poate la semnal dreapta stai, asa ca a dat semnal dreapta. Voi iar ati sarit la depasire
A treia oara s-o fi gandit ca prima data nu ati vazut semnalul - asa ca a dat din nou semnal stanga. Si voi iar ati sarit la depasire.

Nu vreau sa ma gandesc ce o fi gandit tiristul ala despre voi...

Ca side note: ultimele cuvine ale lui Bula au fost dreapta liber!. Deci chiar daca aveti sentimentul ca ala din fata vrea sa va ajute, verificati si voi. Am vazut multe situatii in care tiristul a dat semnal dreapta, cel din spatele lui a vrut sa sara in depasire, si venea masina din fata. Tiristul nu incerca sa il ajute, el doar semnaliza ca vireaza la dreapta, pe o straduta etc...
  • crazyopelgirls

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2023

  • Mesaj Privat
Mulțumim mult de rãspuns. Asa e, e mai greu cu tiristii… am avut noroc! Mersi mult pentru pontul cu semnalizarea pe stanga, chiar ne am intrebat de multe ori ce inseamna. Am observat ca chiar si masina noastra are semnalizare pe stanga 😂😂. Poate o sa incepem sa o folosesim mai judicios de acum incolo 😉😉. Iti dorim o dupa masa placuta si iti multumim pentru raspunsul detaliat, jE!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cu drag
Condu cu grija
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aoooleu!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR