Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • nick09

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
stie cineva cu ce pot curata si eu jantele?o sulutie buna?va multumesc
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sampon si multa apa calda? Smile
  • flaviusflo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 17DR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sa le cureti in ce sens? de mizerie? de vopsea?
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut colega! eu le-am curatat cu acel produs comunist numit "detratant" si il gasesti in supermarketuri, costa in jur de 7 lei si e un bidon de 1 litru si are si moaca asa comunista, bidonul Smile
produse pentru curatare jante:
1. Apa multa
2. periuta de dinti
3. detratant (care il poti pune intr-un recipient de spalat geamuri pentru a folosi fas - fas)
4. x beri - daca e cald afara
Dai roata jos, o inmoi cu apa, dai cu pulverizatorul cu detratant, freci bine cu periuta de dinti pana te iau transpiratiile, mai bagi un gat de bere, apoi clatesti cu multa apa si daca e nevoie mai clatesti odata! Shocked
Atentie, sa nu confundati sticla de bere cu detratantul, este foarte toxic! si jantele cu bere nu se curata! Smile

P.S. periuta de dinti o arunci, pentru ca daca o mai folosesti o sa ai dintii prea albi!
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si manusi trebuie la detartrant ... ataca pielea destul de urat ...
  • flaviusflo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 17DR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:si manusi trebuie la detartrant ... ataca pielea destul de urat ...

ma eu acum nu vorbeam de protectia mainilor a ochilor sau a mediului, ci doar strict de operatiile de vopsire si curatire. omul daca vrea poate sa-si puna si o masca la gura sa nu inhaleze vapori de diluanti si vopseluri, ochelari de protectie sa zicem. asta ramane la alegerea fiecaruia.
  • nick09

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ele sunt murdare si nu mai au luciul ala de la inceput...cat de cat.oricum va multumesc mult de tot pt raspunsuri.si ink ceva conteaza din ce material este janta ?o poate ataca in vreun fel dertantrantul?
  • flaviusflo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 17DR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
indiferent ca sunt din magneziu sau aliaj nu e asa puternic ala incat sa atace materialul jantei, cel mult daca ar ataca vechea vopsea. ca doar nu e acid azotic sau sulfuric la urma urmei.
Skip ads

  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ba chiar e acid sulfuric. Citeste pe eticheta.
  • laurica

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am dat odata cu lac deala la spray , pentru vopsele . cu el pe jenti cu gandu ca vor fi mai lucrioase, dar s-a cam scurs si a ramas urat , stie cineva cu ce s-ar putea curata acel lac fara sa afecteze janta ?
  • flaviusflo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 17DR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
trebuia sa dai in strat subtire pulverizat de la aprox. 30 cm. 1-2 straturi dar cum trebuie. acu sincer nu stiu cu ce ai putea indeparta doar lacul fara sa se ia si vopseaua. intreaba si tu pe astia de la chimice si vopseluri de unde ai luat spray-ul poate stiu ei vreo solutie ceva. ei ar fi cel mai in masura sa-ti zica.
  • alinb

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu am curatat jantele de aluminiu cu o solutie de la mafra, uita-te pe site-ul lor. Se pulverizeaza pe janta si imediat se freaca, am folosit burete de curatat vasele. Neaparat si manusi ca ataca pielea. Au iesit foarte bine, parca sunt noi.
Skip ads

  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ca tot e vorba de curatat jante ....cu ce se pot curata depunerile de la placutele de frana?
  • flaviusflo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 17DR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cu smirghel e aproape in posibil, nu ajungi in zonele greu accesibile. eu tocmai azi mi-am vopsit etrierii si tamburii de la franele de pe spate. le-am curatat rugina, depunerile vechea vopsea cu o bormasina si cu perie de sarma. am avut 2 feluri de perii. cu flexul sa nu te bagi ca ala are in jur de 11000 rpm, o bormasina are in jur de 3-4 mii, si e si reglabila de la buton, flexul nu. eu am dat jos aproape 100% depunerile de pe placute si etrieri, apoi am degresat totul cu alcool etilic de 90 grade, am aplicat grund la spray, apoi vreo 3 straturi de vopsea. preferabil ar fi sa dai jos placutele si etrierii. insa nemaifiind montate le vei tine mai greu in mana sa le cureti. la etrieri ai 2 suruburi in spatele lor cu imbus. mult succes!
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Le-am facut noi.....cu cif actifizz...o solutie rapida
  • cristisonu

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
e bun si cif,si axion,si ajax,dar si solutie de tapiterie.iese brici.succes
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare
am niste jenti de 15 si as dori sa le reconditionez..dar caut un kit ,daca exista si daca stie cineva ceva link rog sa posteze!
  • The_maX20

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Calibra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
89dam a scris:Salut colega! eu le-am curatat cu acel produs comunist numit "detratant" si il gasesti in supermarketuri, costa in jur de 7 lei si e un bidon de 1 litru si are si moaca asa comunista, bidonul Smile
produse pentru curatare jante:
1. Apa multa
2. periuta de dinti
3. detratant (care il poti pune intr-un recipient de spalat geamuri pentru a folosi fas - fas)
4. x beri - daca e cald afara
Dai roata jos, o inmoi cu apa, dai cu pulverizatorul cu detratant, freci bine cu periuta de dinti pana te iau transpiratiile, mai bagi un gat de bere, apoi clatesti cu multa apa si daca e nevoie mai clatesti odata! Shocked
Atentie, sa nu confundati sticla de bere cu detratantul, este foarte toxic! si jantele cu bere nu se curata! Smile

P.S. periuta de dinti o arunci, pentru ca daca o mai folosesti o sa ai dintii prea albi!


f tare pasajul cu "dintii prea albi" =))))))
  • ady_vasiloiu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu le-am curatat cu apa si axion si dupa aceea am dat 2 straturi de ceara lichida pe ele si arata super.Recomand ceara TurtleWax.
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am luat de la piese auto o solutie, foarte buna, se numeste BELDET, se gaseste in recipiente de 1 litru - 20 ron, si 5 litrii- 70 ron. se dilueaza cu apa, 1 l solutie la 3 l apa. se pulverizeaza pe jante, motor, sau orice altceva, si se sterge cu o carpa. curata impecabil. am curatat inclusiv busonul la ulei, care acum arata ca nou. si nu trebuie sa freci cu perii, doar stergi cu o carpa
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR