Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cherrugro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Intrebarea mea este daca dupa ce am schimbat doar pe fata pneurile cu doua de iarna, sistemul de detectare a pierderii presiunii mai este operational? In cartea masinii specifica ceva(vag) cum ca trebuie sa ai toate cele 4 pneuri identice pt a functiona.
Stie cineva cum sta situatia de fapt?
Ma gindeam sa merg la un service si sa-mi scoata ceva aer din un pneu si sa vad daca ma atentioneaza...
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
din cite stiu senzorii sint pe janta... deci daca ai schimbat doar gumele ar trebui sa functioneze normal..
atentie, am un amic cu lagunaII si daca schimbi rotile intre ele (spre ex fata stinga cu spate stinga) sistemul e nefunctional , da eroare... el stie de 4 roti, fiecare la locul ei!!!!
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu pe sistemul asta il cheama TPM (Tyre Pressure Monitor) si buna lui functionare se bazeaza pe informatiile primite de la niste senzori montati pe puntile masinii care masoara inaltimea fata de sol a rotii; in cazul in care detecteaza neregularitati mai mari de anumite marje prestabilite, presupune ca ceva nu este in regula cu respectiva roata si atentioneaza soferul (de regula e vorba de o roata mai moale - pana de cauciuc).
Normal ca rotile de pe aceeasi punte trebuie aiba aceleasi caracteristici: tip janta, cauciuc, presiune.
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca monitorizeaza presiunea cum sa fie montati senzorii afara?

Sunt montati pe janta!!!
Skip ads

  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Johnny Bravo a scris:Pai daca monitorizeaza presiunea cum sa fie montati senzorii afara?

Sunt montati pe janta!!!


Banuiesc ca asta presupune jante speciale, gen "tyre pressure monitor enable or compatible"!

Sincer, ma indoiesc.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
de ce va duceti asa departe cu gindul??
exista un catalog, il am pe acasa in care exista senzori din astia (my "noname" sa zic...) produsele din catalogul asta pot fi gasite si pe la augsburg: frigidere mici auto, huse pt scaun cu incalzire, senzori presiune roti, senzori parcare etc.
sistemul e simplu, se monteaza pe janta IN INTERIORUL cauciuculuio chestia cam cit o cutie de chibrituri care are un senzor pt presiune si un emitator radio. In masina e o "centrala" mica care primeste datele prin radio.. e ceva in neregula iti arata pe un display simplu care roata e cu buba...
la laguna sistemul e bazat pe ac. principiu numai ca e integrat in displayul masinii si e mai "fatos".
iar in plus are si chestia asta ca pe fiecare roata senzorul e de alta culoare, ca sa stii care roata unde trebuie sa stea (fata stinga sau spate dreapta...)
  • cherrugro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La asta senzorii actioneaza astfel: senzorii inregistreaza nr de rotatii efectuate de roti, iar daca o roata are un nr mai mare de rotatii decit celelalte atunci sistemul de atentioneaza... Acum ce implica acest lucru exact nu stiu sa zic...
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Deci, am mai cautat pe net si se pare ca exista mai multe tipuri de produse care verifica presiunea in pneuri, dupa cum rezulta si de aici:
http://www.thetyrepressuremonitor.com
Skip ads

  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sunt doua sisteme separate:
Unul care masoara presiunea in roti folosind senzori aflati pe fiecare roata. Se numeste TPMS si va puteti da seama daca este mergand la submeniul tyres din BC unde ar trebui sa va arate presiunea pt fiecare roata in parte. Functioneaza daca toate 4 rotile au asa ceva si sunt fiecare la locul sau. Daca nu indeplineste conditiile de functionare se opreste si preda stafeta lui DDS (Deflation Detection System) care foloseste senzorii ABS-ului pentru a vedea daca roata se dezumfla (pierdere de presiune=scadere in diametru=rotatie mai rapida). Cam asta ar fi povestea lor.
  • bimadi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z18xse
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare daca poate sa imi raspunda cineva......am o vectra c cu senzor roti, am facut pana pe partea dreapta, am schimbat rezerva.stiu ca rezerva nu are senzor presiune, insa dupa ce am facut pana si am pus roata inapoi tot nu imi indica presiunea pe computerul de bord.e o setare ceva?sau cum isi revine la starea initiala?multumesc si astept un raspuns cat mai repde....
  • Misha83

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut.Am o vectra c,2006,si astazi am observat cand am intrat in cb ca nu mai pot vedea presiunea pneurilor pe display;practic a disparut de acolo.Ma poate ajuta cineva?Multumesc!
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si totusi se pot schimba rotile echipate de iarna cu cele de vara si invers ambele cu TPMS, fara a mai merge pe la "service" ?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu la schimbarea unuia dintre senzorii tpms (sa zicem ca se strica si il schimbi) acesta trebuie reprogramat (sa stie masina sa citeasca informatia de pe acel senzor si nu de la masina de alaturi...
Deci imi inchipui ca daca se pune alt set de jante (implicit cu alt set de senzori) acestia trebuie reprogramati...
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Mulțumesc Gabi dar eu vreau sã nu mai reprogramez. Ce aparat, program îmi trebuie ca sã fac treaba eu.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
http://www.lincos.ro/diagno...bee-b-tp-1000-kit
daca tot vrei sa faci singur treaba asa ,uite cat costa aparatu
e,ce zici,mai vrei sa-ti programezi singur senzorii ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
gena09wow a scris:Mulțumesc Gabi dar eu vreau sã nu mai reprogramez. Ce aparat, program îmi trebuie ca sã fac treaba eu.
cred ca se poate si cu op-com clona chinezeasca...
Eu nu am pe masina asa ceva deci nu pot fi sigur.
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:http://www.lincos.ro/diagnoza-tpms/tester-tpms-brain-bee-b-tp-1000-kit
daca tot vrei sa faci singur treaba asa ,uite cat costa aparatu
e,ce zici,mai vrei sa-ti programezi singur senzorii ?


https://www.amazon.com/ATEQ-...net/dp/B00C6N5Y1O
Eu ma refeream la asa ceva.
Oare este acelasi lucru sau mai trebuie ceva?
Multumesc, oricum!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
asta de pe amazon pare a fi un magnet...
nu stiu exact ce principiu de functionare are dar m-as cam mira sa functioneze pe orice tip de senzor...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR