Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • horaces1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sambata 07 ianuarie pe la ora 20.15 am fost lovit lateral stanga (in portiera soferului) de un Audi 100 care venea de pe "Cedeaza trecerea!".. In ciuda violentei impactului... eu am scapat doar cu o zgarietura la cap...
Noroc cu bara ranforsanta din usa...

Pozele cu masina.. dupa crash.. si locul accidentului.. sunt puse in "garajul meu.."
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ferice ca ai scapat "usor" (c-o zgarietura) si naspa de situatie...apropo, airbag-ul lateral nu a functionat?masina a iesit destul de sifonata....sorry Sad.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
oh man! super nasol. dar bine ca esti sanatos si ca nu ai patit nimic, insanatosire grabnica si de calitate masinutei
  • horaces1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am convenit cu asiguarile sa imi dea dauna totala, iar masina o vand celor din service pentru piese.. asa ca raman cu ceva banuti, mai multi decat am dat pe masina. Urmeaza sa caut una similara (caci mi-a placut cum s-a comportat in conditii de accident). Referitor la airbag scaun sofer si eu m-am mirat ca nu s-a deschis. Cei de la reprezentanta au spus ca nu aveam senzorul fixat pe usa. Acum as putea sa fac scandal si sa ii dau in judecata pentru ca inainte de a o cumpara au verificat-o si mi-au spus ca totul e OK. Numai ca ma bucur ca am scapat cu viata si nu cred ca merita sa mai tulbur apele. Totusi recomand tuturor celor care merg la verificare sa fie mai insistenti pe langa cei de la service, mai ales pe partea de siguranta.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sa speram la la urmatoarea masina nu mai ai "noroc" de asta...Smile
  • horaces1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca totusi o sa fie sa se intample vreodata ceva la fel... sa fie cel mult ca acum....
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nasoala intamplare... Bine ca ai scapat nevatamat si nu ai pierdut nici bani pe masina.
Oricum, motorul e in stare de functionare ? Cred ca sunt cativa (inclusiv eu) interesati de anumite piese de pe masina.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Tot raul spre bine... acum iti schimbi masina cu una mai buna/dotata (stiu, nici eu nu as vrea sa trec prin asa ceva pentru asta)

De curiozitate, cam ce viteza avea Audi si cu ce avarii s-a ales?
Skip ads

  • horaces1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pai Audi ala cica avea numa 50 km / ora... dar dupa cum m-a lovit avea vreo 80-90.
"Botul" lui praf.... capota "floare"... dar in rest e ok. Pasagerii din Audi au scapat OK... iar geamurile au ramas intregi..
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
E posibil sa fi avut doar atat... vezi in testele EuroNcap in ce hal ajung masinile dupa un impact cu 64km/h...

Zici ca dezmembrezi masina? Ca m-ar interesa si pe mine cate ceva...
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
horaces1 a scris:.... Referitor la airbag scaun sofer si eu m-am mirat ca nu s-a deschis. Cei de la reprezentanta au spus ca nu aveam senzorul fixat pe usa. Acum as putea sa fac scandal si sa ii dau in judecata pentru ca inainte de a o cumpara au verificat-o si mi-au spus ca totul e OK. Numai ca ma bucur ca am scapat cu viata si nu cred ca merita sa mai tulbur apele. Totusi recomand tuturor celor care merg la verificare sa fie mai insistenti pe langa cei de la service, mai ales pe partea de siguranta.


Ma bucur ca esti intreg si imi amintesc ce am scris intr-un topic privind siguranta in trafic a masinilor Opel.
O completare insa,daca imi permiti,vis-a-vis de citatul de mai sus.
Daca nu ne hotaram odata sa-i infruntam pe cei raspunzatori nu facem nimic.Ei vor merge bine mersi in continuare,oferind aceleasi conditii mizere clientilor care le baga bani in conturi.
ATENTIE! nu este o instigare ci o constatare proprie la ce se intampla in tara asta.
Iti recomand(dupa ce te mai linistesti si iti termini de rezolvat problemele) sa-i dai in judecata, numai daca esti convins ca nu ai nici o vina. Este inacceptabil sa spuna ca nu aveai senzorul fixat pe usa.Cum Dumnezeu sa tolerezi asa ceva?Mai ales ca au verificat masina la cumparare. Eu,sincer iti spun,i-as lua rau de cap.
Sunt ferm convins ca (repet-daca nu ai nici o vina) o sa castigi procesul,dar tre sa faci niste expertize rapid,acum cat inca nu au cum sa musamalizeze.
  • horaces1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Iti recomand(dupa ce te mai linistesti si iti termini de rezolvat problemele) sa-i dai in judecata, numai daca esti convins ca nu ai nici o vina. Este inacceptabil sa spuna ca nu aveai senzorul fixat pe usa.Cum Dumnezeu sa tolerezi asa ceva?Mai ales ca au verificat masina la cumparare. Eu,sincer iti spun,i-as lua rau de cap.
Sunt ferm convins ca (repet-daca nu ai nici o vina) o sa castigi procesul,dar tre sa faci niste expertize rapid,acum cat inca nu au cum sa musamalizeze.[/quote]

Ai perfecta dreptate. As putea sa deschid un proces contra lor caci din punctul meu de vedere nu am nici o vina. Problema e ca tipii au zis, subtil de alftel, ca "mai mult ca sigur a umblat cineva la usa aia", eu verificarea am facut-o in octombrie 2005 si acum suntem in 2006 si NU am cum sa demonstrez ca NU a umblat nimeni la usa aceea sau ca senzorul nu a "cazut ulterior verificarii"... Oricum tipii de la reprezentanta din Cluj lasa mult de dorit.. superficiali pana la loc comanda... abia abia s-au miscat sa imi faca verificarea atunci (veneau cu texte de genul.. "oricum pe computer nu se vede nimic, daca se duce ceva o sa iti indice la computerul de bord prima data, e pacat sa arunci banii pe geam ca masina e buna.. etc...etc.. etc.. "...).. apoi dupa aia a trebuit aproape sa ma rog de ei sa imi scrie constatarea, mi-au dat hartia de revizie goala, am mers la ei si eu am dictat ce sa scrie.... Iar tariful a fost de aprox. 1 milion 800 mii...
Skip ads

  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
stiu ca sunt off topic rau de tot, si nu vreau sa ma injure nimeni si nici sa ajung vreodata in asa ipostaza.dar..in ce imprejurari se ajunge la constatarea ca masina are dauna totala si asigurarea iti da suma la care a fost evaluata masina?se estimeaza o valoare a reparatiilor...sau...?
agentul constatator de la firma de asigurare tb sa faca asta..tb sa ii si dai omului ceva sa nu iti duca masina in service "la indreptat" sau..?
stiu ca mai bine ii intreb pe cei de la sigurari..dar...nah..as fi vrut sa stiu si de la "un patit"..
da,buna masina, nasol accidentul, inca un motiv pt care sa credem ca desi opelul este "una dintre cele mai slabe masini germane" , nu e chiar de lepadat .. Smile
eu asa stiam, ca nah..dupa bmw audi etc.. Smile ma refer aici la siguranta oferita pasagerilor
  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Nasol. Bine ca ai scapat cu bine.

OFF: Dezmembrezi masina ?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@pichu : in principiu, daca masina e zob in proportie de peste 80%, iti da dauna totala.dar mai sunt si exceptii, in sensul in care poate la un accident iti sar airbag-urile si daca "vorbesti cum trebuie" cu agentul de la asigurari (a se interpreta daca ii dai si lui ceva), iti poate da dauna totala.Se face o constatare si o evaluare a reparatiilor si in functie de valoarea la care se ridica, asiguratorul are la dispozitie mai multe variante : dauna totala si iti da si masina (cea mai buna varianta); dauna totala si iti iau ei masina ; iti face un deviz si iti da banii si te priveste reparatia ; iti faci masina pe banii tai si apoi ei iti dau banii...etc .apoi mai trebuie sa vorbesti si cu cei de la service - asta in cazul in care vrei s-o repari (le mai dai si lor ceva si mai te ajuta si ei cum pot ).oricum, cel mai mult depinde de societatea de asigurari, de relatia lor cu service-urile, de agentul de la ei.oricum, nu e de dorit, dar e bine de stiut Exclamation
  • horaces1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
In sfarsit dupa luni de stres si alergare am reusit sa rezolv topicul accident. Dar hai sa le luam pe rand:
1. Dupa accident asiguratorul RCA al vinovatului imi evalueaza masina si imi acorda daune totale de aprox. 315 milioane lei vechi (aprox. 8700 E la vremea aceea). Totul parea OK mai ales ca cei de la services erau dispusi sa cumpere masina pentru ei la un pret de vreo 3500-4000 E. In concluzie puteam spune ca totul e Ok.
2. Trece o luna de la depunerii cererii de despagubire si.. nimik.. sun la asigurari... raspunsul este ca dosarul e finalizat si e spre aprobare undeva pe la financiar/economic/contabilitate... in cel mult 2 saptamani am banii..
3. Trec cele 2 saptamani... mai astept inca una si.. bancomatul se incapataneaza sa nu imi tipareasca nimic in cont.. Shocked
4. Sun la baietii de la asigurari si aflu o veste ciudata.... cum ca exista o anume neconcordanta in dosar... in ala finalizat cu cateva saptamani in urma....ca masina are urme de vopsea rosie.. in timp ce masina "vinovata" era alba... trimit poze de le locul accidentului (ca noroc ca aveam facute...!! Wink ) cu explicatii suplimentare.. culoare stalpilor loviti.. modul in care am ajuns pe trotuar etc.... dupa care mi se spune ca acum totule OK..
5. Mai trec vreo 2 saptamani in care.... bancomantul zice.. pas... Mad drept pentru care sunt la asigurari (N.B. o convorbire dura minim 5 minute... si erau initiate aproape intotdeauna de pe telefonul MEU... dar asta nu le mai pun in calcul.... cu un drum am sponsorizat si compania de telefonie mobila.....).. iar de la firma mi se spune cu mirare ca ei stiu ca dosarul e inchis si ca banii au intrat in cont... eram prin martie deja..... vor verifica si ma vor suna...
6. In sfarsit sunt si eu sunat de asiguratori dupa vreo 2 zile si... surprize... Mad Mad ... Mad ... trebuie sa sun EU la sediul central sa vorbesc cu nu stiu ce domn director de pe acolo.. pentru ca... se pare ca...dosarul a fost reevaluat.. iar suma despagubita va fi de 298 milioane.. deci cu vreo 15 milioane mai putin (sa nu punem in calcul ca intre timp euro a mai crescut.. deci am ajuns la vreo 8200E...)
7. Sun la individul in cauza.. care ma blocheaza cu o replica de nota 10.. tipic comunisto-ceausista.. Mad Shocked Crying or Very sad .."Domle.. te manca si pe dumneata in c..r sa iti cumperi piese noi.. de la producator.. ca daca ti-o loveai tu iti cumparai piese din dezmembrari sau de la second.. nu aveai pretentii de-astea...".... sau... Evil or Very Mad "hai domle ca pana la urma dauna nu e asa de mare cu pretinzi... (parca eu as fi facut dosarul de evaluare)... " Evil or Very Mad Sunt presat ca in situatia in care accept noul contract am banii in 7 zile...
8. Contactez niste avocati.. imi dau seama ca un proces is time waste... auzind ca sunt cazuri in care se judeca de mai mult de 2 ani... asa ca decid urmatoarele: in situatia in care in maxim 14 zile nu imi intra banii in cont... (ultima suma)... ii voi actiona in judecata prin notificare.. pentru DAUNE MORALE... in valoare de 1500 E pentru fiecare luna pierduta (inclusiv retroactiv din februarie)...
9. tipii imi promit ca .. pana joi banii sunt in cont.. vine ziua de joi.. cyu-cyu... sun again.. mi se spune ca luni sigur intra banii... ca nu stiu ce directoare nu e la firma... alea alea...
10. Luni dimineatza.. banii vax... Evil or Very Mad .. sun iar la baietii.. si mi se spune ca ordinul de plata e facut.. dar ca de dimineata nu au fost destui bani in cont.. si ca urmeaza sa fie efectuata plata cu tranzactia de la ora 14.. Razz
11. In sfarsit la ora 18.. bancomatul confirma tranzactia... era prin luna aprilie.... deci dupa aproximativ 4 luni de la accident...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
De ce cred ca traim in Ro si asta ne mananca tot timpul?
In mod normal de banii tai s-au folosit aceste luni si daca nu trageai de iei nici acum nu vedeai masina.
Chiar sunt curios cum se putea rezolva normal omeneste fara hotie?
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Parere personala:
director-bagat bani in buzunar 15 mil-textul lui doar sa te faca sa te multumesti si cu (-15mil)-298mil.
oricum nu stiu daca poate cineva sa afle(fara a fi organ de control)daca asigurarea a platit suma care ti-a datorat-o tie(sau+15mil).
Oricum traim in romania-tara tuturor posibilitatilor
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
despre ce asigurator e vorba...? asa sa stim si noi cum se mai comporta unii dintre ei...
  • horaces1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Deci pe bune.... pentru toti cei care aveti masini.. solutia cea mai sigura e CASCO... pentru ca in situatii similare... as fi recuperat banii de pe CASCO si ulterior s-ar fi batut intre ei cei de la CASCO cu asigurarea vinovatului.. nici nu vreau sa ma gandesc ca vinovatul ar fi putu fi sub influenta alcoolului... ca atunci ar fi trebuit sa il cam port prin tribunale sa pot recupera banii........
Eu unul am invatat lectia...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR