Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • remusdedu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cine poate sa-mi dea un raspuns urgent va multumesc.
problema consta in faptul ca de cand a dat caldura de vreo 1lun asi jumatate can dalung undeva la o turatie de 2200 - 2500 rot/min are loc o inecare , sau strangulare a motorului pentru 2 secunde dupa care motorul trage in continuare bine.
Am fost la reprezentanta la Iasi si am pus-o pe tester dar nu a indicat nici o eroare Am fost la altcineva si mi-a spus sa verific senzor de presiune turbo.
Altcineva dupa ce a pus-o pe tester mi-a spus ca intimp ce rulam cu testerul pus indica faptul ca imi baga aer putin mai mult decat normal.
NU stiu ce ar putea fi . In rest va spun merge super sunt foarte incantat de masina.
Astept un raspun de la cineva
Va multumesc!
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca spui si ce motor ai pe ea poate primesti si niste raspunsuri ! nu doar ca ai 120 cp . benzina / diesel ?
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu banui ca e 1,9 cdti , numai motorul asta are 120 cp.
Pana la urma ce e asa de urgent in toata chestia asta? Ai ramas cu masina in drum? Smile
Te rugam sa citesti nitel Regulamentul, te va ajuta sa te descurci cu brio pe forum, si te va scuti de alte apostrofari. Very Happy
Schimba si tu filtrele de aer si motorina, purjeaza de apa carcasa filtrului, astea pentru inceput. In a doua etapa scoate-o la drum intins si tine-o nitel in 3000 - 3500 ture pentru cateva minute sa o mai dezmortesti. Motorul asta are nevoie de nitica talpa pentru a functiona in parametri. Ai geometrie variabila la turbina, asa ca nu ar strica sa inveti sa conduci masina asa cum cere aceasta turbina.
Mare atentie si la combustibil, ai injectie common rail care este foarte pretentioasa la carburant.
Pentru restul, foloseste cu incredere functia " Cautare".
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
senzor arbore cotit astea sint simptomele cind se incalzeste mot si sta si in soare eu am patit la y17di la peste 120 la ora incepea
trebuia sa opresc 5 min sasi revina
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca era senzorul aparea eroarea imediat pe tester ca nu se sterge imediat.
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am pus testerul de vreo 5 ori pe ea chiar si cind avea rontaiala aia si nu indica eroare iar la dibas ploiesti mia zis de senzor fara sa puna testerul si au avut dreptate asta a fost anul trecut in iulie deci aproape un an merge fara probleme
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu faci distinctie intre motorul tau si cel al omului? Tot patitul e priceput, dar exista o mica mare diferenta intre y17dt si z19dt. Motorul omului este common rail spre deosebire de al tau.
@remusdedu - Pentru lagul la demaraj poti sa incerci sa cureti si EGR-ul, si acesta poate fi un factor determinant in astfel de comportament. Si nu e musai sa apara ca si cod eroare.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tot intre 2200 si 2500rpm apare si la mine aceasta "gatuiala", ca sa-i spun asa, banuiesc egr murdar. Nu ma deranjeaza insa foarte tare, deoarece simptomul se manifesta decat la acceleratie foarte usoara. Parca dupa remapare s-a mai diminuat, dar e inca acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR