Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
stai linistit ca ti le fac eu de pe dreapta pe stanga!
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mult succes
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ai schimbat toata fata usii sau doar manerele? ca eu am fost sa intreb daca manerul e parte separata si nu au stiut sa-mi spuna
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
toata fata usii..cu tot cu butoane..cabluri..tot
Skip ads

  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
si cam cat te-a ajuns? de unde le-ai luat?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
acum 3 ani..5 milioane toate astea...din Arges de la un coleg de pe forum care dezmembra o corsa c
  • l3go

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut ,,departe'' ma poti ajuata si pe mine cu cateva informatii, eu m-am utiat prin Tis dar nu imi dau seama vreau montez Modulul de ridicat geamurile din telecomanda pe o corsa C si nu gasesc pinii unde trebuie sa il leg ADICA:
-IN(impuls pozitiv)-la a doua apasare a butonului de incuiere a masini de pe telecomanda am un impuls pozitiv catre motorase
-Out(firul ce ridica geamuriele cand tii cheia rasucita in butucull usii mai precis in iala)
Multumesc anticipat
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Daca citesti cap coada tutorialul,sau ceea ce am postat eu aici vei observa ca nu exista nici un modul ptr geamuri electrice pe Corsa C.
Eu nu am functiile care le vrei tu, in schimb daca vei cauta pe forum,e un domn care cu ajutorul unei diode de sens,a reusit sa faca ,in asa fel incat,atunci cand inchizi din telecomanda usa,sa iti ridice si geamul.E o intreaga dezbatere de pro si contra acestui mod,de a realiza comanda,daca vrei ajutor mai aproape,il poti ruga pe colegul Mishu de pe forum,e din Prahova,pe mine m-a ajutat foarte mult,l-am sacait de multe ori( multumesc colegu,inca nu ai venit prin Tecuci sa facem grataru ala...),e super de treaba,plus ca el realizeaza module pentru ridicat geamurile,asta in cazul in care vrei sa folosesti un modul si nu dioda de sens..

Asignare pini motor windowlifter
Pin1 +12V fara contact cheie
Pin2,3 comanda switch motor sus/jos
Pin4 GND
Pin6 cand dormim pe noi si uitam geamul deschis (sau o facem la impresie) si inchidem masina, BCM-ul citeste comanda central door locking si iti inchide geamul.
Va puteti lipsi de pinul 6 asta in caz ca vreti sa nu aveti aceasta obtiune
Mai este un fir de +12V care vine direct in pinul 9 in sw-uri dar de data asta este pe contact cheie pt. protectie baterie.
In TIS explica clar cum se face, dar de lene multi nu fac asta si sar repede cu intrebari, ca cineva are timp sa raspunda ora de ora special pt. fiecare cu pb. lui.
Aici ar trebui sa se puna intrebari de genul...am terminat instalarea si nu coboara geamul...nu cum sa lipesc un fir sau e mai bine daca fac legaturile "wireless"
La partea electrica max 1 ora si partea mecanica (desurubat,insurubat "dat gauri", nituit si alte chestii) 2-3 ore cu toate sculele la indemana (


PS:Am citat un coleg....



Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

11/19/2011 12:08:58 AM
Skip ads

  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
l3go Zi unde ai ramas ca rezolvam repede.
  • l3go

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2011

  • Mesaj Privat
scanx a scris:l3go Zi unde ai ramas ca rezolvam repede.


Am stagnat
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ti-ai cumparat vreun modul separat de ridicat geamurile sau ce pot eu intelege de mai sus?
  • l3go

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2011

  • Mesaj Privat
scanx a scris:Ti-ai cumparat vreun modul separat de ridicat geamurile sau ce pot eu intelege de mai sus?



Nu l-am cumparat l-am facut eu din schema lui ron , de fapt am facut 2 si le-am montat pe 2 astre si un prieten vrea pt o corsa C.
Skip ads

  • NT-26-LEX

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004 z10Xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut, am intalnit problema mea pe topicul asta dar n am gasit rezolvarea.
Geamul stanga urca 3/4 apoi coboara pana la jumate si'l urc apoi greu cu impulsuri scurte si repetate, pateam asa cand o spalam sau cand ploua afara ,da acum imi face figura asta mereu.geamul dreapta functineaza ok. vre'un sfat?
merci
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Hm..motorasul cedeaza...incearca sa desfaci fata de usa sa vezi exact ce e ste acolo..posibil sa fie rupta o bucatica de plastic care ghideaza geamul la ridicare..trebuie desfacut si realizata comanda si vazut exact ce si cum.poate ai un fir fisurat..siguranta e ok?
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
NT-26-LEX Trebuie data jos fata de la portiera si inspectat tot ce tine de macara in special ghidajele si eventual verifica daca chederul din jurul geamului sta bine in "rama" lui.
In caz ca nu-i dai de cap, ne putem intalni si rezolvam problema.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am pus macarele electrice de la o Corsa de Anglia pe masina. Geamurile electrice functioneaza brici dar m-am trezit ca nu mai merge inchiderea centralizata. Ori mufele n-au fost bine puse, ori exista diferente intre instalatia electrica pt. UK vs. restul Europei ori ... !?!?!
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat problema ?Very Happy Care era solutia ?
  • Khrysty@n

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema care o am de mult, insa nu i-am dat prea mare importanta pana acum (a inceput deja sa ma enerveze la culmea).

Anul trecut, dupa o altercatie cu un gunoi (nu ma pot exprima altfel), m-am ales cu geamul dreapta spart si cu un spray cu piper in ochi (nu l-am gasit, ca i facem probleme serioase). Am fost la Gimarom in Arad, si mi-am schimbat geamul cu unul nou (Pilkington).

Cand am ajuns acasa, am ajuns ca concluzia ca geamul nu se inchide complet (mai are pana sus vreo 5-10cm si se declanseaza protectia ca si cand bagi mana). Daca il iau cu impulsuri scurte, geamul pocneste si scartie, urcand foarte greu sus (se aude ca lucreaza fortat).

L-am lasat asa multa vreme (din lipsa de timp), si sapt. trecuta am trecut pe la ei, si mi-au zis ca geamul n-are nimic d.p.d.v fizic (necesita doar o recalibrare !?). Greu de crezut...

Va intreb cei ce ati mai facut, exista asa ceva la Corsa C, 2 usi, model din 2004?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ca idee,geamul cand e montat,are 2 ghidaje din plastic..e posibil ca la montaj sa le fi rupt..sau sa nu le fi pus inapoi..ceea ce face ca geamul sa nu urmeze o cursa precisa la urcare,zic asta ptr ca si la mine pe partea st,il urca pana sus..dar nu il baga perfect in locasul lui,tot tre sa il ghidez putin cu mana.Ca idee,cand urca incearca sa vezi daca nu are joc..mai spre stalp!
Dar..poti sa verifici simplu,cu un amic/prieten,dai jos fata de usa...si te uti atent!ce si cum e pe acolo!
  • Taz23

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut am scos firele de la baterie pentru a o schimba , nu am reusit le am pus inapoi si acum geamurile care inaite se ridicau singure daca tineam un pic mai mult apasat pe buton nu mai merg ,adica acum trebuie tinut apasat pe buton pana la capat ca sa coboare sau urce, cum pot remedia asta ? Multumesc Corsa c 1.2
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR