Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Scoate butonul din portiera, scoti conectorul din buton, si in pinul 9 al conectorului conectezi un fir (poti folosi si o penseta) si de acolo numai cat atingi (1-2 sec) pinul 11 ulterior pinul 12 al conectorului, sa vezi daca se misca geamul.
Teoretic ar trebui sa mearga, iar daca nu merge incercam altceva, dar pana atunci incearca asta.


Skip ads

  • mihaiv

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Uite ca am reusit azi sa verific asa cum mi-ai zis si.....din pacate nici un succes. Am folosit un fir mic si am conectat intre pini dar geamul nu s-a miscat deloc..... Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Tind sa cred ca ma paste o vizita pe la un electrician auto Crying or Very sad
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Scoate conectorul care face legatura cu portiera si verifica daca pe pinul 2 ai 12V.
  • mihaiv

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturile primite numai ca acum a trebuit sa plec urgent din tara asa ca o sa ramama sa mearga sotia la un electrician sa rezolte problema...
Skip ads

  • SeRee

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cenzurat. pentru tematici comerciale avem sectiune dedicata
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daca am papucii electrici atat in cutia de sigurante cat si in panoul usilor... daca as pune sigurantele lipsa si pun cheia in contact ar trebui sa am ceva voltaje pe pinii corespunzatori in mufa din usa?
Sau ar trebui sa verific si cutia cu relee...
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu sunt relee ptr geamuri..doar sihuranta
  • aquilla

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara,

Am achizitionat recent un Opel Corsa (2002, Z10XE, 2 usi).
As vrea sa fac urmatorele modificari:
1. Geamuri electrice;
2. Inchidere centralizata (usi si haion);
3. Proiectoare + sistem aprindere cu panou comanda.

Ma intereseaza in special 1 si 2. Care ar fi costurile (daca v-ati montat sau estimativ)?
Imi puteti recomanda pe cineva priceput care sa monteze cele mentionate mai sus?
Multumesc anticipat.
O seara frumoasa! Smile
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut, te pot ajuta eu. Am facut lucrul asta la mai multe masini(astra g, astra h, vectra b , vectra c). Ai nevoie de macarale,instalatie elctrica usi st+dr, butoane geamuri. Pentru inchidere e mai complicat , teoretic ai nevoie de alt BCM ca sa nu mai zic de alt butuc hayon. BCM-ul trebuie sa fie de la o masina care a avut inchidere cent si trebuie sa-i aflam codul de securitate ca sa-l resetam, bineinteles ca trebuie si codul tau de securitate. Ar mai fi varianta cu inchidere aftermarchet dar nu recomand. [editat]
  • aquilla

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:Salut, te pot ajuta eu. Am facut lucrul asta la mai multe masini(astra g, astra h, vectra b , vectra c). Ai nevoie de macarale,instalatie elctrica usi st+dr, butoane geamuri. Pentru inchidere e mai complicat , teoretic ai nevoie de alt BCM ca sa nu mai zic de alt butuc hayon. BCM-ul trebuie sa fie de la o masina care a avut inchidere cent si trebuie sa-i aflam codul de securitate ca sa-l resetam, bineinteles ca trebuie si codul tau de securitate. Ar mai fi varianta cu inchidere aftermarchet dar nu recomand. TEL 0722657085 Catalin.


Salut, ne auzim la telefon. Trebuie sa-mi caut piesele.

// Am gasit urmatoarele piese:

Tot sistemul inchidere geamuri + fete usi - 500 lei
Tot sistemul inchidere centralizata - 100 lei
Oglinzi electrice - 200 lei

Ce parere aveti? Smile
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Iti trebuie tot sistemul de cablaraie, cu mufe & stuff. Si mult de munca pentru ca trebuie trase cablurile integral.
Unde ai gasit oglinzi electrice? Sunt originale, din dezmembrari sau aftermarket?
  • aquilla

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:Iti trebuie tot sistemul de cablaraie, cu mufe & stuff. Si mult de munca pentru ca trebuie trase cablurile integral.
Unde ai gasit oglinzi electrice? Sunt originale, din dezmembrari sau aftermarket?


Acum sun sa-mi trimita si cabluri.
Oglinzile sunt originale, le-am gasit la dezmembrari.
Am luat si fetele usilor, am inteles ca voi avea nevoie de ele. Nu sunt sigur de preturi... sunt bune sau sunt prea "piperate"?
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Preturile sunt relativ ok,dar avand in vedre cate cumperi de la ei ar trebui sa-ti faca o reducere,asa ar fi normal si civilizat,bate si tu un apropo pe acest lucru,50-100 ron ar trebui sa obtii.

Sa ai spor la treaba,poate faci si niste tutoriale,ar fi bune, nu avem asa ceva pe forum.


  • aquilla

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Preturile sunt relativ ok,dar avand in vedre cate cumperi de la ei ar trebui sa-ti faca o reducere,asa ar fi normal si civilizat,bate si tu un apropo pe acest lucru,50-100 ron ar trebui sa obtii.

Sa ai spor la treaba,poate faci si niste tutoriale,ar fi bune, nu avem asa ceva pe forum.



Preturile sunt cu reducere. Laughing
Ar fi o treaba buna cu tutorialele, sa vad cum fac cu mesterul. Mr. Green
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai bine mai banditule, daca stii ca sunt cu reducere de ce ne mai ceri opinia ? Razz

Este si mai simplu, daca ai mester, tu filmezi tot. Very Happy

Hai ca o dam in offtopic si ne cearta lumea,am inteles ideea, sa ai spor la montat si filmat.
  • aquilla

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Pai bine mai banditule, daca stii ca sunt cu reducere de ce ne mai ceri opinia ? Razz

Este si mai simplu, daca ai mester, tu filmezi tot. Very Happy

Hai ca o dam in offtopic si ne cearta lumea,am inteles ideea, sa ai spor la montat si filmat.


Mersi. Smile Ne auzim curand.
O zi frumoasa!
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tot sistemul de inchidere inseamna alte broaste(cu motorase),bcm si o telecomanda de fabrica ,instalatia e comuna cu geamurile si oglinzile si ar mai trebui si broasca hayon(la asta se poate trage instalatie separat) Preturile sunt bune.
  • aquilla

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:tot sistemul de inchidere inseamna alte broaste(cu motorase),bcm si o telecomanda de fabrica ,instalatia e comuna cu geamurile si oglinzile si ar mai trebui si broasca hayon(la asta se poate trage instalatie separat) Preturile sunt bune.



Embarassed Ce este BCM-ul? Am cautat pe goagal dar nu gasesc mai nimic legat de masini, este un acronim pt ...?
Persoana respectiva spunea ca imi va trimite tot sistemul, o sa-l intreb ce anume, mai exact.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
in cutia de plastic dreapta sus unde e stergatorul,cum te uiti la masina
fix pe partea cu volanul...in cutia respectiva,se gasesc,3 mufe cu multe fire,practic instalatia masinii,si acel Body Module Controler..pun si o poza..[img]https://www.clubopel.com/8080/uploads/2011-09/13188[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2011-09/13188_uilsee3zw.jpg]_orgehvgx_th.jpg[/img][/imglb]
  • aquilla

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am primit piesele, acum sa vad cum procedez pt ca sunt luate de pe o Corsa din UK.
Si eu destept... nu m-am gandit ca sunt comenzile invers. (Sa va ganditi inainte, nu procedati ca mine.) Smile)
Acum voi ruga pasagerul din dreapta sa-mi regleze oglinzile. Laughing

@catalinpav66: Nu ti-am putut raspunde la PM deoarece nu am 10 postari, te sun maine (azi Razz) sa te intreb cate ceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR