Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
hai ca readuc topicul la viata

Tocmai ce mi s-a intamplat si mie aceeasi zona, intamplator tot la pasajul lujerului, numai ca eu veneam dinspre Crangasi si am facut stanga la intersectia de la Plaza pe Bd Timisoara.
Eu zic ca a trecut pe galben, nenea politistu' cu solenta a zis ca am trecut pe rosu si mi-a luat carnetu.
Am semnat PV si am scris ca mentiune ca am trecut pe culoarea galbena a semaforului.
Merita deposa contestatia sau ma agit degeaba si doar intarzii cele 30 de zile de stat pe bara?
Si am cum sa ma asigur ca sunt doar 30 zile si nu mai multe? Agentu' mi-a zis pe gura ca sunt 30, dar nu gasesc scris nimic despre asta in PV.
Fapta savarsita a fost incadrata la art 52/1 RAOUG 195/2002 sanctionata de art 100/3 OUG 195/2002. Am cautat art respective si nici acolo nu se specifica perioada...

pony
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Art.100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
d) nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului;

daca tu crezi ca nu ai gresit poti sa faci contestatie, iti pui si un martor care a "vazut" ce s-a intamplat si ai sanse sa castigi...depinde daca te-au filmat militienii sau nu.
bafta!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Agentul constatator propune perioada de suspendare. Seful politiei decide cat se suspenda. Daca nu are "o justificare" adecvata, in 99% din cazuri, va stabili perioada maxima. Acest lucru are avantajul ca, daca vrei permisul mai repede, trebuie sa dai examen, ceea ce inseamna bani pentru ei. Dupa aceea, vei fi mai atent 3 ani pentru ca nu vei mai putea sa beneficiezi de reducerea perioadei chiar daca dai examen.
Daca ai nervi si timp si ai si un prieten care sa sustina ca ai trecut fix cand s-a aprins galbenul, contesta pv-ul.

L.E. Dupa ce am postat, am vazut ca suspendarea este de 30 zile.
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Merci de raspunsuri
Am cautat si eu, dar nu am gasit perioada la art 100. Poate nu m-am uitat unde trebuie.
Un martor in masina am ca am trecut pe galben, dar inteleg ca sunt sansele destul de mici sa castig chiar si asa.
Mai am o intrebare: perioada de 30 de zile de suspendare incepe sa curga de la expirarea dovezii sau de la data contraventiei?

pony
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De la expirarea dovezii.
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pony iti recomand sa nu te agiti sa deschizi un dosar. Nu are rost, deoarece judecatoriile din Bucuresti nu isi fac deloc treaba. Cand am avut eu procesul mai erau inca vreo 15 cazuri de contestatii. Bineinteles, toti au pierdut sub motivul: "Plangere netemeinica".
Mai multe plangeri impotriva politiei pierdute = mai multi bani la buget. Simplu nu? Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ullise, io cred ca te inseli! Ii recomand lui pony_burn sa faca o contestatie, dar sa o pregateasca temeinic! Multi merg in instanta cu contestatii facute de dragul contestatiilor si e normal ca acele conetstatii sa fie respinse ca netemeinice. Nu darami un proces verbal facut la misto cu o contestatie facuta tot la misto, pentru ca rolul acesteia este sa demonstreze tocmai faptul ca P.V.-ul e prost facut. Cand conestatia e facuta pe genunchi la biroul de copiat acte cu siguranta ca nu va demonstra nimic completului de judecata.

Succes, pony_burn!
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
am depus contestatia.
nu eu direct, ci un avocat.
va anunt verdictul final.
Skip ads

  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ar trebui ca POLITIA RUTIERA sa/si schimbe titulatua si anume sa se cheme PANDARII DIN BOSCHETI .Eu circuland mult am vazut situatii jenante pentru ei ..Stau ascunsi si urmaresc intresectii. linii continuii si multe altele .Jenant mai ales ca ei ar trebui sa stea la vedere sa dirijeze circulatia cu/m scrie in lege..
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am promis ca revin cu verdictul final:

TERMENE DE JUDECATÃ:
Data Soluþie Detalii
05/03/2010 Constatând cã probele propuse de petent sunt pertinente, concludente ºi utile, în temeiul art. 167 C.proc.civ., va încuviinþa contestatorului proba cu înscrisuri ºi proba testimonialã, în cadrul cãreia sã fie audiat un martor, apreciind cã nu este utilã soluþionãrii cauzei audierea a doi martori cu privire la aceleaºi aspecte, iar pentru administrarea probelor încuviinþate Amânat
19/03/2010 Admite plângerea contravenþionalã. Anuleazã procesul-verbal contestat. Cu drept de recurs, în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunþatã în ºedinþã publicã, astãzi, 19.03.2010. Soluþionare
Am incheiat citatul.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari si fii mai precaut.Vin vacantele si concediile si nu te avantajeaza statutul de pieton!
  • kNf

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mures
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
OK, deci te prinde radarul , si faci plangere penala la judecatorie , iti da o fituica si mergi cu ea sa - ti scoti carnetul de la Politie . Te programeaza la proces (in 6 luni ) in urma caruia primesti sentinta de a plati amenda si de a sta acasa fara carnet timp de 3 luni . Faci RECURS , iar stai 6 luni si dupa care se da sentinta ca trebuie sa platesti si sa dai permisul INSA :
- Politia nu e obligata sa mearga dupa sentinta
- Judecatoria nu e obligata sa anunte sau sa inmaneze sentinta niciuneia dintre parti
- DUPA 2 ani de la data sanctionarii toate incidentele rutiere fara victime se RESCRIU Smile
Bafta mie Smile)
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
kNf, dupa 2 ani de la data sanctionarii... pai tu daca faci proces cu ei, sanctiunea se suspenda, de cic intra in perioada de pauza sa zicem asa. Laughing SI stai linistit ca si daca dureaza procesul 2 ani, tot se aplica sanctiunea. Au grija incompetentii, mai ales cand e vorba de luat bani sau/si permise..
  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut !
Saptamana trecuta am fost la mare un grup de 4 masini, eu cap de afis.
Pe la Tandarei, [b]inainte de a apare o linie continua , am intrat in depasirea[/b] unui tir cu aprx. 10-15 metri.
In fata , pe contrasens venea un echipaj de politie la o distanta de vreo 500 metri, care m-a vazut facand depasirea si m-a oprit.
Ei spun ca au vazut ca eu am intrat pe linia contiunua si ca este si un indicator, fapt pe care l-au scris si in p.v., eu am semnat , am platit juma din amenda pe loc 120 ron.
S-a intocmit p.v. , am primit dovada 15 zile, si verbal de la ei 30 zile suspendat permisul.
Spuneti-mi va rog , stiindu-se faptul ca tribunalele ( avocati, judecatori) intra in C.O. de la 1 AUGUST, unde pot depune plangerea si cat de repede pot recupera permisul.
Va multumesc!

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Scuze ca poluez topicul colegului,dar am doar o intrebare sa va adresez :
Un prieten a venit la mine in Piatra-Neamt si a luat-o pe un drum secundar impecabil,facut recent (prin satul Doina,pt.cei din zona).Tot acolo,perpendicular pe drum statea Loganul MCV cu radarul.Era pe un drum de tara,se vedeau doar farurile.L-a oprit cu 81Km/h.Comic a fost ca politistul din dreapta a sarit brusc in fata masinii cu mana intinsa.Ma gandeam ca daca era vreun cretin cu 160Km/h...il facea afis.Deci aceiasi masina l-a prins si tot aceiasi l-a sanctionat.
Intrebarea mea este:
Daca la intrarea in localitate nu este indicator...poti contesta PV-ul cu sanse reale?Si intr-adevar,nu este,am trecut si eu pe acolo.La pozitia lor ''de japca''...nu stiu ce sa zic.De unde era sa stie omul cand intri in localitate,daca nu esti de-al casei.Nici la iesire nu este indicator,se turna asfalt si reparau si trotuarele.Nu este vina lui,nu?81Km/h este viteza legala in afara localitatii...Dar el a semnat PV-ul fara nicio obiectie.
Este corect?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca nu e indicator e cam discutabila treaba.dar pana se ajunge la proces apare si indicatorul.
corect nu este , nenea militianul e invatat sa stea la panda.si asta face el cel mai bine.
eu nu prea vad sanse sa castige, doar daca e ceva greseala in PV
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
zilele trecute , mai exact sambata , am reusit si eu ''sa dau in radar''
eram in afara localitatii , intre Pielesti si Craiova pe E574 .
viteza 82kmh .
in urma cu cateva sute de metri avusesem un indicator cu limita de viteza de 70kmh inscriptionat pe asfalt .
apoi urmand o vale destul de inclinata am zis ca nah sa las masina sa mearga liber , la relanti , sa nu o tin in viteza si sa debraieze .
in acest fel am reusit sa obtin uimitoarea viteza de cca 90kmh .
apoi la poalele vaii alt indicator cu alta restrictie de viteza (50kmh) pe care insa l-am vazut prea tarziu .
iar la cca 20-30 metri de indicator bineinteles Politia ( la panda ).
am reusit sa reduc viteza dar era prea tarziu - 82kmh
ori din cauza oboselii (veneam din arges in craiova ) ori din cauza soarelui care imi cam batea in ochi ...


Intrebari :
A contestat cineva o amenda de radar ? - A avut castig de cauza ?
Cam cu ce argumente as putea veni in favoarea mea ?
SAU ''minciuni'' ?
As avea castig de cauza ?
amenda = 360 ron , 180 ron in 48h
parca nu as vrea sa contribui la bunastarea politiei romane .
mai sunt si bugetar cu salariul redus (-25%) Sad
  • FLO11

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1994 TC4EEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu contribui la bunastarea politiei romane, contribui la bunastarea bugetului din care, dupa cum ai zis, esti si tu platit. sfatul - plateste pana nu se face 360
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nah , asta stiam si eu .
si ei sunt tot bugetari , iar pentru ei sincer nu as contribui .
un politist debutant ( din ala de a terminat la Campina) 1 an de carte si 6 luni de vacanta are un salariu dublu fata de al meu ( dupa 6 ani de facult si 3 ani de practica - medic )
  • FLO11

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1994 TC4EEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sincer, it's ROMANIA, imi pare rau de amenda, in legatura cu eventuala contestatie nu stiu ce motiv ai putea sa ai, ei te-au filmat. mai bine urmeaza sfatul. toate cele bune.
P.S. scuza-ma ca te intreb, ca medic de ce ai ramas aici in RO.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR