Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da este adevarat nu le tinem partea dar consideram ca a opri in mod discretionar autovehicule pur si simplu ca asa vrea muschii lor e normal asa cum e normal sa intocmeasca la misto si in total dispret fata de lege documente de constatare a unei incalcari a legii,asa cum pot pretinde o atentie sa se uite in alta parte cand se comite o ilegalitate ,la fel cum nu se implica deloc in a combate salbaticia pe soselele patriei....frumos argument sant platiti cu 25%mai putin pentru o treaba 100% nefacuta intreb cine este in castig?.Daca nu se stia nimeni nu este obligat sa presteze o munca pe care o considera sub demnitatea lui ori prost platita ,militienii stau acolo pentru ca sectorul privat nu este pentru cei care muncesc in doru lelii cand vor ,cum vor,si pentru cine vor ..... de multe ori crima organizata este o activitate mai profitabila pentru ei decat combaterea ei pe bani platiti de la buget,un buget care apasa din ce in ce mai mult fiecare roman.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca tot s-a adus vorba de intocmitul la misto a actelor de constatare:sanctionat contraventional pentru ca are "mecla de fraier"
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ok, am 2 intrebari:
1- pe net mai multa lume zice ca, conform legislatiei, agentul care te amendeaza pentru depasirea vitezei trebuie sa fie agentul care opereaza radar-ul. Adica figura cu "radarul aici, si cel care te amendeaza mai incolo, cu alta masina" nu ar fi legala. Stie cineva daca chestia asta e intr-adevar valabila, si daca da, legea si articolul?
2- o contestatie pentru un PV de contraventie pe rutiera se depune la tribunalul pe raza caruia s-a intamplat contraventia. Aceasta trebuie depusa personal? Poate fi depusa prin terti? dar prin posta? care e procedura exacta?

Substrat: Am luat un Radar azi, intre Ghimbav si Brasov. Limitare de 70, pe mine m-au luat cu 83. Lumea a semnalizat radarul, insa nu am observat ca e limitare de 70. Asta este, ca nu am vazut indicatorul de limitare e greseala mea. Insa ce ma deranjeaza e ca capetele de creta stateau clar la vanatoare. Radarul (de asta nou, pe MCV) bagat intr-o benzinarie, intre niste tiruri, baietii, la vreo 1.5 km mai jos, la scris pv-uri. Si mai era un cuplu asa la iesirea din Rasnov spre Bv, lunetistul baga dupa un gard, la ultima casa din Rasnov (pe stanga cum mergi spre Bv), scriitorul, la intrarea in fosta unitate militara. Adica na... vanatoare pe fata.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1. Nu exista o prevedere expresa despre corespondenta dintre cel ce intocmeste procesul verbal si cel ce constata savarsirea faptei dar intrucat depasirea vitezei constituie contraventie doar daca a fost constatata cu ajutorul aparaturii verificata si certificata, nu este posibil sa constati daca nu si operezi aparatul. Cu toate astea, daca nu ai facut mentiunea in pv ca agentul nu era dotat corespunzator, putine sanse de castig.
2. Contestatia se depune la judecatoria pe raza careia s-a savarsit contraventia, si poate fi facuta si prin interpusi sau prin posta/curierat.
Atentie la:
- instanta - judecatorie nu tribunal
- termen in 15 zile calendaristice trebuie sa fie inregistrata la judecatorie sau data postei
- daca propui probatoriul in contestatie si ceri judecarea in lipsa, poti sa nu te prezinti
- nu mai este cale de atac
Skip ads

  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 762
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:Ok, am 2 intrebari:
1- pe net mai multa lume zice ca, conform legislatiei, agentul care te amendeaza pentru depasirea vitezei trebuie sa fie agentul care opereaza radar-ul. Adica figura cu "radarul aici, si cel care te amendeaza mai incolo, cu alta masina" nu ar fi legala. Stie cineva daca chestia asta e intr-adevar valabila, si daca da, legea si articolul?
2- o contestatie pentru un PV de contraventie pe rutiera se depune la tribunalul pe raza caruia s-a intamplat contraventia. Aceasta trebuie depusa personal? Poate fi depusa prin terti? dar prin posta? care e procedura exacta?

Substrat: Am luat un Radar azi, intre Ghimbav si Brasov. Limitare de 70, pe mine m-au luat cu 83. Lumea a semnalizat radarul, insa nu am observat ca e limitare de 70. Asta este, ca nu am vazut indicatorul de limitare e greseala mea. Insa ce ma deranjeaza e ca capetele de creta stateau clar la vanatoare. Radarul (de asta nou, pe MCV) bagat intr-o benzinarie, intre niste tiruri, baietii, la vreo 1.5 km mai jos, la scris pv-uri. Si mai era un cuplu asa la iesirea din Rasnov spre Bv, lunetistul baga dupa un gard, la ultima casa din Rasnov (pe stanga cum mergi spre Bv), scriitorul, la intrarea in fosta unitate militara. Adica na... vanatoare pe fata.


Je, ce ai facut pana la urma cu amenda? Ai semnat pv?
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca, ma pot duce cu masina cand ridic permisul,la implinirea zilelor de retinere,sau numai dupa ridicarea permisului pot circula cu masina? Question
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca nu poti conduce pana nu ridici permisul. Pe langa posibilitatea de a gresi la calculul termenului si de a conduce cand inca esti sub suspendare, daca te opreste un politist pe drumul spre politie, cum dovedesti ca esti posesor de permis? Exista deci posibilitatea ca sa iei macar o amenda pentru neprezentarea documentelor.
Daca totsi este imperios necesar sa mergi cu masina sa ridici permisul, poti ruga un amic sa o conduca pana acolo.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Parerea mea este ca nu poti conduce pana nu ridici permisul. Pe langa posibilitatea de a gresi la calculul termenului si de a conduce cand inca esti sub suspendare, daca te opreste un politist pe drumul spre politie, cum dovedesti ca esti posesor de permis? Exista deci posibilitatea ca sa iei macar o amenda pentru neprezentarea documentelor.
Daca totsi este imperios necesar sa mergi cu masina sa ridici permisul, poti ruga un amic sa o conduca pana acolo.
Nu ma risc sa merg neaparat cu masina,.........gandindu-ma ca sunt calculele facute foarte bine si s-au sfarsit zilele de retinere,exista dovada de retinere ,plus instiintarea care iti vine acasa ca nu mai ai dreptul de a conduce pe o perioada de..../....din data de ..../.....Multumesc pt parerea ta.
Skip ads

  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ca o completare :

contestatia se depune la ce judecatorie vreti voi.

dau un exemplu : eu din focsani iau amenda pentru viteza in galati, sa ziceam 110 in localitate , militia imi ia carnetul pe drept , m-au filmat...bla bla bla. eu avand nevoie de permis cat mai mult timp depun contestia la judecatoria focsani , ca la primul termen sa se decline competenta catre judecatoria galati (toata procedura asta mai putin de 3 luni nu dureaza...) , imediat cum o depun la focsani , scot certificat de grefa , ma duc la politie ,tot la focsani , ciumpalacii aia imi aduc permisul de la galati la focsani si asa stau eu cu permisul in buzunar fara sa trec prin galati.

caz exceptional - judecatorul din focsani nu vede ca am dat in judecata ipj galati si judeca in continuare (declinarea se face la primul termen) (caz real) , il las sa judece toata treaba , iar cand devine definitiva fac contestatie in anulare fiindca nu s-a pronuntat pe cererea mea instanta competenta... si daca o faci cum trebuie e o sansa sa se "dizolve" contraventia...

contestatia se depune in maxim 15 zile de la COMUNICARE , am primit procesul verbal pe 15 martie (sa zicem) prima zi este 16 martie (din data de 16 incepi sa numeri 15 zile ) , iar in ultima zi o pui la posta ca sa o lungesti cat poti de mult....


cdaca vi se pune pata pe militian ,solicitati : delegatia de serviciu a organului de politie precum si oricare alt act care sa dovedeasca ca agentul de politie se afla in acel loc si in acel moment , in interes de serviciu , buletinul de verificare metrologic al aparatului radar , atestatul de operator radar....ei o sa zica ca nu sunt obligati sa vi le arate ca sunt agenti constatori...si apoi le cereti articolul din lege si legea bineinteles (sa-i vedeti cum se blocheaza...)

sunt multe lucruri care le puteti invoca intr-o contestatie si pe care militia nu le respecta , gen :
-cel care va inregistreaza (care foloseste radarul si care trebuie musai sa aiba certificat de operator )trebuie sa va si intocmeasca procesul verbal
-in situatia in care fapta a fost constatata cu un mijloc tehnic certificat sau a unui mijloc tehnic omologat si verificat metrologic , politistul rutier incheie un process verbal de constatare a contraventie , potrivit modelului prevazut de anexa 1D si nu cum fac ei ...completeaza pe 1A...
-plus ca trebuie sa-ti trimita cd-ul in instanta sau cel putin plansa fotografica care trebuie sa aiba continuitate si nu cum fac ei 3 poze la intervale diferite de timp (cum au reusit ei sa dea print screen..)
- in ideea in care refuzati sa semnati procesul verbal (aveti tot dreptul) si daca incheie procesul verbal pe anexa 1A sunt obligati sa puna martor asistent...urmand ca voi sa primiti p-v prin posta...

SFANT este sa aveti un martor intotdeuna....asta daca treceti pe la judecata...iar daca va judecati in lipsa concluzii scrise si cereti tot ce se poate de la militie (in scris) (buletine , certificate... atestate... )
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Azi se implinesc 30 zile de retinere a permisului (nu am pus si perioada dovezii de 15 zile) ,maine normal as putea sa imi recuperez permisul,aseara am venit cu un taxi acasa si vorbind cu soferul de ridicarea permisului zicea ca lui ia retinut permisul pe 30 de zile lucratoare...ma bagat in ceata ...nicaieri nu scrie ca sunt lucratoare sau calendaristice...am citit in legislatia rutiera si scrie 30 zile...voi ce spuneti? Question
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu cand l-am avut suspendat m-am dus in a 31 zi cu masina sa-mi ridic permisul si a fost ok. Este vorba de zile calendaristice nu lucratoare. Probabil era obosit taximetristul Laughing
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Luci Sefu a scris:Eu cand l-am avut suspendat m-am dus in a 31 zi cu masina sa-mi ridic permisul si a fost ok. Este vorba de zile calendaristice nu lucratoare. Probabil era obosit taximetristul Laughing
Da ,cred ca era obosit, era ora 2 noaptea cand am venit acasa,ma duc maine sa vad ce fac...mersi de raspuns!
Skip ads

  • tony17cool

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1 7 di
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti super am gasit informatii aici de peste tot am o povestioara:
Intorcandu-ma din moxa la 3 dimineata de pe calea victoriei intrand pe lascar catargiu vazand ca pe victoriei un echipaj statea la semafor iar m-au urmarit sa zic asa si la semaforul de pe lascar catargiu m-a oprit .imi cere actele ,intreb pt ce motiv m-a oprit -motiv pozitie spate nu functioneste-i-am zis nu aveam cum sa stiu asta mai ales ca e 3 dimineata ca nu verific cand ma sui in masina o fi sarit de la gropi sau una alta.Ma intreaba daca am baut ...imi aduce fiola ...suflu repejor in fiola dupa care domn politist se intoarce si ma intreba Fumati? eu da...Pot sa vad si eu pachetul de tigari?si eu da ...in pachet mai avem o tigare si black stone chery inca o tigare .Domn ofiter Luand pachetul mirosidu-l foarte suspect intreaba pe un ton dur Domule va dorgati? si eu NU sunt black stone chery .Iar apoi imi zice sa cobor din masina stand in frig eu dezbracat deoarece nu eram prevazut sa stau in fata masinii...in continuare domn ofiter cauta fiecare plasuta din masina servetel cd uri sub scaune toate compartimentele de sus si de jos (plase de al maicamii cd cu costel busuioc a lu taicamiu) Masina e speciala de familie fara geamuri fumurii toba muzica tare sau altceva ce poate atrage atentia decat pretul de vanzare in geam.Cat timp eram cautat la sange de domn oficer celalat politst vine cu amenda eu explicandu-i ca masina a fost in service are toate schimbate si poate mi-au pus aia becuri de cacat sau eu stiu ideea ca masina daca e pusa la vanzare a trecut prin service de curand....si chiar daca gaseam asta la 3 dimineata de unde gaseam becuri si unde incercam sa caut sa schimb ...am stat cu ei ceva 15 20 minute controlul masinii plus incercam sa le explic ca masina nu are probleme grave si ca o fi sarit de la gropi.in fine au plecat fara sa semnez nimic dupa aceea ma mai plimb eu si cobor sa ma uit la masina la pozitii pe o strada si pozitiile erau aprinse...ii caut prin bucuresti pe organii de politie ma bag in fata lor ii trag pe dreapta:)) si le arat uite functioneaza semnez procesul verbal si scriu la mentiuni...ca functioneaza....ACUM IN CONTESTATIE ce e indicat sa scriu ? exces de zel? faza cu drogurile? adica scrie in lege doar daca pare ceva suspect are voie sa controleze masina )ce sa para suspect la o masina SPECIFICA de familie marca opel care arata ca un cozonac pusa la vanzare si pe numele lui mama adica dafuq....i-am zis daca gasiti ceva o fi al parintiilor ...cand vin ei de la munca mai ..plus ca a vazut cd uri cu muzica veche ochelarii lu tata pe sus si plase goale de paine sau alte pachetele de servetele si prostii si am si racit stand in frig ..Cum sa procedez amenda e maricica 240ron in 48 ore si 6 puncte de penalizare si am ramas si fara talon...pt niste becuri de pozitie spate care intr-un final functionau si auvazut si ei asta...

http://www.amenda.ro/amenzi...e_de_plangeri.php

eu ma icadrez la model avertisment? si unde se depune? la ce judecatorie ?si trebuie sa platesc amenda?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tony, tu ai incercat sa citesti ce ai scris? Eu am incercat. Si nu am reusit sa inteleg o iota
As pune cate 4 ore de compunere pe saptamana in clasele 1-4, si proba eliminatorie la materia asta, pentru trecerea in gimnaziu.

A, si te rog sa nu mai postezi consecutiv. Ai, in dreapta sus, la mesajele tale, un buton pe care scrie "Modifica". Foloseste-l cu incredere
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru ca e luni si inca imi revin dupa week-end hai sa va invat ceva ...

rt. 7. - (1) Avertismentul consta in atentionarea verbala sau scrisa a contravenientului asupra pericolului social al faptei savarsite, insotita de recomandarea de a respecta dispozitiile legale.
(2) Avertismentul se aplica in cazul in care fapta este de gravitate redusa.
(3) Avertismentul se poate aplica si in cazul in care actul normativ de stabilire si sanctionare a contraventiei nu prevede aceasta sanctiune.



(7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal.



Solicitati agentului constatator ( daca sanctiunea savarsita nu este de un pericol deosebit) sa fiti sanctionat cu avertisment si in cazul in care refuza solicitati ca la "Alte mentiuni " sa scrie faptul ca nu a fost de acord cu solicitarea voastra de a fi sanctionat cu avertisment . Cu articolele de mai sus din OG 2 /2001 privind regimul juridic al contraventiilor depuneti contestatie la pv si instanta de judecata nu va avea decat sa va dea castig de cauza . Toate cele bune
  • Manno

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am fost luat si eu de radar in localitate cu 81 km/h.jmecheria e ca eu sunt 100% sigur ca nu aveam atat.cand am vazut echipajul de politie din sens opus fara sa franez m-am uitat pe kilometraj si aveam in jur de 70.am intrebat daca pot sa vad filmarea si ei au zis ca da(sa imi demonstreze ca o au probabil)si se vedea si pe filmare ca nu aveam 81km/h.oricum mi-au dat amenda am facut contestatie.am si eu intrebari pentru cei care au mai trecut prin asta:imi trebuie martori?eu aveam doi martori in masina dar nu am zis nimic de ei nici la judecatorie in cererea aia nici la sectia de politie.si la judecatorie te pune sa juri pe biblie si chestii din astea.oricum o sa spun doar ce s-a intamplat dar nu prea imi vine asa usor sa fac chestia asta....faza la mine ca bajetzii cred ca vroiau bani dar chiar nu am avut nimic la mine.imi cautau tot felul de motive dar asta e vedem ce o sa iasa
  • Manno

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2012

  • Mesaj Privat
a si inca ceva.avocatul ala cam cati bani o sa ceara?....sa stiu la ce sa ma astept daca pierd
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mai bine plateai amenda! oricum ai incalcat legea! avocatul nu lucreaza pro bono in astfel de cazuri!
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:Ok, am 2 intrebari:
1- pe net mai multa lume zice ca, conform legislatiei, agentul care te amendeaza pentru depasirea vitezei trebuie sa fie agentul care opereaza radar-ul. Adica figura cu "radarul aici, si cel care te amendeaza mai incolo, cu alta masina" nu ar fi legala. Stie cineva daca chestia asta e intr-adevar valabila, si daca da, legea si articolul?
2- o contestatie pentru un PV de contraventie pe rutiera se depune la tribunalul pe raza caruia s-a intamplat contraventia. Aceasta trebuie depusa personal? Poate fi depusa prin terti? dar prin posta? care e procedura exacta?

Substrat: Am luat un Radar azi, intre Ghimbav si Brasov. Limitare de 70, pe mine m-au luat cu 83. Lumea a semnalizat radarul, insa nu am observat ca e limitare de 70. Asta este, ca nu am vazut indicatorul de limitare e greseala mea. Insa ce ma deranjeaza e ca capetele de creta stateau clar la vanatoare. Radarul (de asta nou, pe MCV) bagat intr-o benzinarie, intre niste tiruri, baietii, la vreo 1.5 km mai jos, la scris pv-uri. Si mai era un cuplu asa la iesirea din Rasnov spre Bv, lunetistul baga dupa un gard, la ultima casa din Rasnov (pe stanga cum mergi spre Bv), scriitorul, la intrarea in fosta unitate militara. Adica na... vanatoare pe fata.



La nr 1 iti spun eu care este ideea , agentul care constata fapta este cel care trebuie sa te amendeze ,

1) Contraventia se constata printr-un proces-verbal incheiat de persoanele anume prevazute in actul normativ care stabileste si sanctioneaza contraventia, denumite in mod generic agenti constatatori.

Cam aici este bataia legata de faptul ca cine te "constata " te si amendeaza .
  • zambi

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
buna ziua.am castigat procesul cu politia rutiera! am luat o amenda ptr viteza de 71 km in localitate, nu am semnat procesul verbal si am depus o contestatie la judecatoria galati dupa modelul expus de colegii de pe forum in care am cerut prezentarea in instanta de catre politie a urmatoarelor documente ordinul de serviciu a echipajului de politie,verificarea metrologica a radarului si proba video . se poate judeca procesul si fara sa te prezinti la judecata,pe baza unei cereri in care explici de ce nu poti sa te prezinti in ziua fixata. am contestat faptul ca nu aveam viteza inscria in procesul verbal.multumesc colegilor ptr. pretioasele informatii. amenda era de 250 lei.nu am avut avocat. numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR