Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pe scurt: Tata a fost luat de radar in localitate cu 75km/h. A facut contestatie, a cerut atestatul de operator radar al agentului de circulatie ( avea atestat) si buletinul de verificare metrologic al aparatului radar (expirat in martie 2012, tata fiind sanctionat in mai). Cu toate acestea plangerea a fost respinsa. De ce?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Citeste motivarea, sau decizia, sau cum naiba s-o fi numind.
Din cate stiu eu judecatorii trebuie sa justifice fiecare decizie printr-o compunere...
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
"Agentul constatator a incheiat procesul verbal in urma constatarii personale a savarsirii contraventiei.Asadar nu era necesara administrarea unor probe suplimentare in vederea dovedirii vinovatiei petentului ci revenea acestuia din urma obligatia de a proba o situatie de fapt diferita fata de cea constatata personal de ag const si mentionata in cuprinsul pv.
Ori inscrisurile aflate la dosarul cauzei nu fac dovada ca petentul ar fi circulat cu o viteza mai mica decat cea mentionata de ag const in cuprinsul pv.
Astfel verificand plansele foto atasate la dosar ,instanta constata ca intradevar ,petentul a circulat cu viteza de... retinuta de ag const in cuprinsul pv,depasind viteza maxima admisa pe sect de drum respectiv.
Pe de alta parte verificand buletinul de verificare metrologic nr...../15.03.2011,instanta constata ca aparatul radar este valabil din punct de vedere metrologic.
Constata legalitatea si temeinicia pv de contraventie ,instanta va respinge plangera ca neintemeiata."

Este normal? Buletinul este valabil doar un an si scria valabil pana pe 15.03.2012
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Mergi mai departe, la tribunal, nu eprima data cand o instanta bate campii.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
A facut recurs.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca din octombrie 2011 nu se mai poate face recurs la plangerile contraventionale privind regimul circulatiei pe drumurile publice.
  • razvan.c.l

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut . Am depus si eu o contestatie si maine am termenul ."! si nu stiu daca "-
- trebuie sa ma duc si cu martorii din contestatie sau doar eu singur ?
se poate rezolva din prima sau trebuie sa ma intelnesc de mai multe ori cu judecatorul ?
Desi maine se judeca martorii nu au primit citatii !
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Astazi m-am ales si eu cu piermisul retinut pentru 30 de zile si dovada 15 zile+300ron amenda pentru neacordare de prioritate la un pieton pe o trecere de pietoni , drum cu doua benzi pe sens si eu circuland pe banda a doua cu cca 15 km pe ora la 1 metru de trecere a calcat un pieton pe trecere si eu nu am mai franat desi vazusem MCV-ul la cca 100m in fata. Credeti ca daca fac contestatie pot scapa mai usor sau se poate mari pedeapsa in cazul in care nu castig?
Cu multa stima,
Florin B.
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Florin + 1.

Dupa ce am facut 10 ani de cand am permis, am avut 1 amenda luata in bucuresti, pentru viteza astronomica de 62km/h ! acum o saptamana mergand in Alexandria in spatele unui coleg de pe Club ( Opel Zafira ). Dupa X nr. de km, am depasit pe colegu' si m-am dus in fata cu 120-130km/h. Si am decis sa depasesc ultima masina din coloana era un logan care mergea cu ~ 100 fix ( + se apropia semnul de depasire interzisa) . Am accelerat am depasit masina si aveam 135-138 maxim. Hop si politzaiu care mergea pe contrasens si mi-a facut semn sa opresc. Am oprit unde imi permite , si cand a venit mi-a zis ca am depasit viteza legala de 100km/h mergand cu 136km/h ( exact in depasire ). Am zis ca e vine mea, si ca aia e ! Pe urma sa gandit si adauga + depasire pe banda continue ... O-o ! De unde pana cand ? Ca m-am bagat la timp si nu am calcat-o deloc!
A urmat un circ de aprox. 2:h m-am uitat la inregistrare si nu se vedea nimica... + de draci am refuzat sa ii dau permisul in mana , l-am injurat bine si pe el si pe colegu' lui. Si am plecat mai departe cu treaba mea ! Eu il inteleg pe vagabond ca foamea e mare in tara, dar cand nu vede o linie si nici dovada nu are, sa aiba tupeu sa spuna ca am incalcat ceva ?

Am luat asa: Amenda de viteza 136km/h + Depasire in zona interzisa + Lipsa documente ( carnetu de conducere + Buletin ). Am platit frumusel 600RON + trebuie sa predau permisul. Si acum urmeaza sa ii fac si eu un cadou din Bucuresti... Twisted Evil
  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
o intrebare : am o contestatie saptamana viitoare [ vineri 27 ] in instanta , daca noul cod rutier se voteaza inainte de 27 si in instanta pierd voi fi sanctionat dupa noul sau vechiul cod rutier ?
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Evident vechiul cod rutier Smile Conteaza data in care ai facut "buba" , nu cand se judeca fapta....
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
trecut pe rosu ,si vrei sa pacalesti cu martori ca nu ai trecut! pai singur spui ca ai trecut pe rosu! rusine! asumati fapta si pedeapsa savarsirii ei! fii barbat! puteai nenorocii pe cineva intrand pe rosu! indiferent de ce spui tu ,pe rosu nu intri decat daca iti face semn politia! soferi de 2 lei!
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Ma "lipesc" si eu aici...mi-am luat azi o amenda pentru...cica... neacordare prioritate pietonului angajat in traversare prin loc marcat cu indicator si marcaj, cu filmare, ...tot tacamul.
Problema, din punctul meu de vedere, este cam asa: circulam pe un drum care-l frecventez zilnic de cel putin 2 ori de mai bine de 8 ani, sub viteza legala, apropiindu-ma de trecerea cu pricina. In dreapta mea, vad un tanar mergand pe trotuar cu fata spre mine, cumva el a "virat" dreapta ca sa traverseze. Nici nu a oprit sa se asigure. Nu am insistat mult asupra lui. L-am observat si mi-am vazut de drum. Si eram foarte aproape de trecere. M-am gandit ca am timp sa trec fara probleme, eram chiar pe banda a 2a. Am trecut mai departe. Dupa multe sute de metri vad girofaruri in retrovizoare...pentru mine adresate... adica.
A urmat dialogul cu politistul. Intai mi-a cerut actele la control, apoi mi-a adus la cunostinta fapta. Am incercat sa ma apar, am zis ca eram foarte aproape de trecere si ca pietonul n-a oprit sa se asigure. Eu le zic pietoni-kamikaze..numai cine conduce stie! S-a intocmit pv...dovada, amenda, etc.
Ma gandesc sa fac contestatie, dar ce argumente sa aduc? Nu am martori, pv l-am semnat...
Nu e cine stie ce mare suma amenda, dar, parca prea degeaba mi-am luat-o. Am observat ca sunt anumite treceri de pietoni unde actioneaza ..la sigur. Adica...esti aproape de trecere, pietonul a pus piciorul jos si gata flagrantul.
Altfel...pieton o luna si amortizarea amenzii prin economia de combustibil facuta din necircularea cu auto in luna respectiva.
Ma gandesc si la varianta pierderii contestatiei.
Nu sunt lamurit :
- daca trebuie platita amenda chiar daca faci contestatie
- daca am platit-o si castig contestatia ce se intampla cu banii
Personal , cand sunt pieton si trebuie sa traversez pe la o trecere fara semafor, ma opresc pe trotuar, casc bine ochii in stanga si dreapta, astept sa treaca "cardul" de masini...chiar si 1-2 minute sau cat e necesar(...dar nu apuc sa stau prea mult ca vin alti pietoni si trec), apoi trec vioi, nu martalog. Asa imi educ si copiii.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Amenda nu trebuie platita inainte de contestatie. Daca ai platit inseamna ca ti-ai recunoscut vina. Trebuia sa mentionezi in pv ca nu esti de acord cu cu cele mentionate intru-cat nu a fost nici un pieton pe trecere. Totusi cred ca ai putea sa faci contestatie, pui un martor, nu conteaza cine si castigi.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am specificat in pv: " Nu recunosc fapta comisa", dar am si semnat. Martor nu am. Si nu ma complic sa pun pe cineva care nu a fost acolo. Totusi la contestatie trebuie puse niste motive. Ma gandesc sa specific ca pietonul nu s-a oprit sa se asigure, eu eram pe a 2 a banda de circulatie...nu puteam opri instantaneu.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Foarte bine ca ai semnat pv. Daca iti pui martor care sa confirme ca nu a fost pieton pe trecere castigi garantat. In rest ai toate sansele sa pierzi daca vrei sa procedezi cum zici tu.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da, dar nu stiu cum apare tarasenia pe filmarea din MCV...
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca te-au filmat neaparat. Oricum la primul termen de judecata poti sa te uiti in dosar sa vezi daca au dovezi. Daca nu au,vii cu martor si ai rezolvat problema.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Din ceea ce m-am documentat pana acum:
- amenda trebuie platita daca am semnat procesul verbal (1/2 in 48 ore)
- contestarea amenzii se face la politie, prin plangere catre judecatorie (15 zile termen)
- dosarul trebuie sa contina (doua exemplare): plangerea, copii dupa CI, PV, dovada circulatie, copie chitanta amenda
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Dosarul nu trebuie sa contina copie dupa dovada de circulatie si nici dupa chitanta. Cea mai mare greseala este sa platesti amenda. Practic iti recunosti vina.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR