Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema la un corsa D CDTI, prblema se manifeste sub felul urmator: la inceput intra destul de greu in viteza a 2a si a 3 a am crezut ca datorita faptului ca masina e noua este posibil sa se mai lase. Acum de curand a inceput insa in viteza a 3a sa se miste schibatorul cand e in viteza. Problema asta am mai avut-o la o dacie dar aia facea in toate vitezele din cauza suportului de cutie si a tamburilor care erau distruse. Atunci cand accelerez schimbatorul se misca putin in fata iar cand pun frana de motor se misca in spate. Datorita faptului ca merg in gereral cu mana pe schimbator (nu ca as fi smecher dar eram obisnuit sa am cotiera) am observat aceasta trepidatie. Am incercat si in vitezele 1,2 si 4 si nu face. Nu stiu ce sa zic ....... cand am fost la service ca sa le zic ca in vit 2 si 3 intra greu aia zic ca e normal bla bla...... iar pe testar nu iese nimic. Vreau sa stiu si eu daca e ceva grav si daca problema asta iese la tester.
Skip ads

  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E normal sa se miste in fata si in spate nu e problema. De intratul greu nu stiu , poate nu esti tu obisnuit
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Voi chiar credeti ca testerul rezolva totul?! NU apare nimic pe tester (la cutia de viteze manuala,cel putin) . Si daca ti-ar fura cineva cutia de viteze si nu ar aparea pe tester.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mai eu imi dau seama ca nu are ce sa apara pe tester, dar asta e gogoasa care o dau cei de la service unde am garantie. Ideea e ca face numai in vit a 3-a si chestia e ca nu a mai facut pana acum. Am mers ieri si am incercat de la 1 la 6 si in afara de a 3-a nu facea nici o alta viteza.
Skip ads

  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deplasarea schimbatorului fata/spate la accelerari/decelerari este perfect normala pentru o masina cu motrul montat transversal.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai....pana acum nu facea.... de aceea mi se pare anormal. Eu ma gandeam sa nu fie ceva la sincroane sa imi sara din viteza Sad
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu au nimic sincroanele ,stai linistit. (si oricum, sincroanele sunt responsabile de cuplarea lina a treptelor de viteza, nu au nici o legatura cu mentinerea intr-o treapta de viteza ).
  • eul_liric

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si a mea corsa C cdti face la fel (miscare fata -spate) E normal.
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bun, dupa plimbare prin service si sesizarea de miscare a celor din service am ajuns la concluzia ca nici aia nu stiu daca e normal sa faca asa sau nu, ideea lor de rezolvare a fost " -Asteptam sa vina un corsa ca al tau si vedem daca face si ala". Dar eu am impresia ca acum a inceput sa se agraveze mai ales ca a inceput sa apara si o vibratie la accelerare peste 2000 ture. Deci daca se gaseste cineva si isi face mila de mine si care sa aibe un Corsa d Z13DTH sa imi zica si mie daca e normal sa faca aceasta vibratie doar in vit 3 sau sa faca si efortu sa vina la o intalnire cu o corsa D de 90 cai sa pot face si eu comparatia as fi recunoscator cu o bere.


Ultima modificare facuta de ceribros la Lun 19 Oct, 2009 12:44 pm
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca corsa D are probleme la timonerie dar eu la corsa C am avut aceiasi problema cu intratul greu in viteze si era timoneria de vina.Verifica si uleiul din cutie mai ales ca vine iarna.O zi buna!
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In fine dupa n sesizari la sevice am rezolvat si eu problema cu , cutia de viteze. Au schimbat cablu de la ambreaj si s-a rezolvat. Deci se poate inchide.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stai nu inchide Laughing ! Ce avea cablul ala de influenta anumite trepte de viteza a cutiei, miscarea manetei schimbatorului, tremuratul la peste 2000 de ture? Ce ti-au eplicat aia ce ti-au rezolvat-o ?
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mai din ce stiu eu, de fapt din ce au zis ei era un cablu de la timonerie, nu stiu sigur, o sa ma uit pe cartea de service ce au scris care l-au inlocuit (eu presupun ca doar l-au strans). Din cauza cablului ala in viteza a 3-a imi vibra maneta cand acceleram peste 2000 de ture si cand puneam frana de motor. Probabil, dupa cum am zis nu era bine prins. Nu mi-au zis nimic, decat ca e gata masina si sa vin sa o iau. Abia, abia am tras eu 2 -3 explicatii de la baiatul de la garantii, ca ar fi un cablu de la timonerie, aia care m-a sunat pentru programare zicea ca e de ambreaj. Dar prsupun ca de la timonerie e cablu care l-au schimbat/reglat. Ideea e ca nu mai face si e ok masina.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai pana la urma e de la timoniera cred, nu prea vad legatura cu ambreiajul, ala cupleaza sau nu. Oricum ar fi interesant sa spui ce ti-au scris in carte.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ovidiu.SB a scris:Pai pana la urma e de la timoniera cred, nu prea vad legatura cu ambreiajul, ala cupleaza sau nu. Oricum ar fi interesant sa spui ce ti-au scris in carte.

In carte de service scrie:
Inlocuire cablu selector control + cablu schimbator viteze
Deci ambele au fost schimbate.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mersi de raspuns, e clar nu avea treaba cu ambreiajul.
  • ikebaana

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Am si eu urmatoarea problema :
-am un Corsa D 1,2 benzina 85cp 5 trepte easytronic , cumparata acum 1 luna , 700 Km, = la plecarea de pe loc, dupa ce ridic piciorul de pe frana ma bruscheaza; iar la trecerea din treapta 1 in treapta 2 se aude un zgomot foarte ciudat la cutia de viteze mai exact "un clanc" de parca ar cadea cutia jos
-acelasi lucru se intampla si in marsalier
Sunt normale aceste simptome sau ar trebui sa merg cu ea la doctor ; orice sfat este binevenit ! Idea
Multumesc


Salutare,
va recomand sa cititi acest topic pentru evitarea neplacerilor supuse de regulamentul forumului.
Multumesc frumos pentru colaborare si intelegere,StefanTolos.

  • robert77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut,am o nelamurire si rog posesorii de corsa D sa ma ajute cu un raspuns.precizez ca am dat cu ``search`` si am citit 15 min degeaba ,nu am gasit mare lucru.


am fost azi la OPEL GTT sa vada si sotia,masina pt care am dat avans,si anume un corsa 1.2 85 cp.in showroom exista un corsa expus ,asa ca sotia a urcat in masina sa vada si ea interiorul etc.
a incercat sa schimbe vitezele doar treapta 1 si 2,1 a intrat un pic greu dar in limite rezonabile,insa treapta 2-a practic nu intra .m-am suit si eu la volan ca zic ...deh woman...si am facut aceeasi operatiune de mare anvergura.
uimire maxima :a intrat din a 3-a incercare.apoi am incercat din nou si a intrat din prima (treapta 2) insa am tras cu simt de raspundere.

eu nu am facut drive-test cand am comandat masina,in schimb voi cei care aveti imi puteti spune daca asa s-a comportat si la voi cutia la inceput si daca da, s-a schimbat ulterior dupa 1-2000 km ? a inceput sa intre mai usor cum e normal?


Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General


Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

2011-06-08 19:30:50
  • robert77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
am fost din nou la GTT si am cerut sa fac un drive test ,sa vad daca masina de drive-test se comporta altfel.am remarcat ca nu avea la bord decat 900 km ,insa teptele de viteza se schimbau ok..doar a 3-a intra o idee mai greu,insa nu deranjant.
  • robert77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu e normal sa bruscheze cand iei picorul de pe pedala de frana,normal trebuie daca atingi foarte usor pedala de acceleratie sa plece lin.insa daca apesi mai tare pedala de acc.e normal sa bruscheze nitel

oricum am impresia ca ,desi nu foarte multi posesori de corsa intra pe site ,sunt destui cei care sunt nemultumiti de cutia de viteze.am reclamat acest lucru la reprez unde am dat si eu comanda de corsa (nu vor respecta nici termenul de livrare din cate se pare).
mi s-a spus ca sunt bazaconii,ca nu are nimeni niciun fel de probleme cu cutiile de corsa.dar cea din show room intra exact cum intra la dacia 1310.

p.s. am un focus 2007 non facelift...cutia intra incredibil de bine,ferm,dar fara sa opuna rezistenta deloc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR