Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Va rog ajutati-ma cu ceva.Am fost la magazin cu gandul de a cumpara un nou filtru de polen (imi cam abureste geamurile cand e pe recirculare).Aia de la magazin au zis ca in programul lor nu figureaza filtru de polen pe tipul de masina din semnatura mea.Ajutati-ma cu un cod,cu niste parametri ai acestui filtru de polen.Daca nu gasesc raspunsuri nici la voi il dau jos si ma duc cu el la magazin,sau poate gasesc pe el ceva coduri.E vorba de masina din semnatura.
Skip ads

  • stk
  • **
  • 56 mesaje
  • din 07 Nov 2005
  • Astra 2006 Y19DT
  • Ploiesti
  • stk

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2006 Y19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La Astra exista doar 2 modele din cate stiu eu, m-as mira sa fie mai multe in cazul tau. Dc demontarea lui e cat de cat similara atunci l-ai fi scos intr-un timp mai scurt decat ai scris postul tau Very Happy Eu cred ca e mult mai usor si mai sigur sa-l scoti si sa fugi la magazin....dc vrei sa-l schimbi tot o sa-l scoti, nu?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ai incercat si pe cuza voda la auto premier?stiam ca aia sunt cei mai bine pregatiti (cunostinte+piese) Question
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Himmm, din cate stiam, e normal ca pe recirculare sa se abureasca geamurile, cu atat mai mult pe timp rece.
Ma interesez si eu prin oras, poate aflu ceva si te tin la curent. Very Happy
PS Vorba lui "stk", il demontezi, il iei cu tine pana la magazinul respctiv si acolo rezolvi mai multe; nu cred ca demontatul iti ia mai mult de 15 minute (desi...pe frigul asta...Smile
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asta o sa fac.Da,la autopremiere am fost.Ii si cunosc pe tipii de acolo,sunt de treaba.De acolo am luat termostatul.O sa-l demontez,dar sa se mai incalzeasca un pic.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si vezi ca avea dreptate DyS, pe recirculare e normal sa ti se abureasca daca nu ai dat drumu la aerul cond care are dezumidificator
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
La vectra A exista filtru de polen?????????????????
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am intrebat si eu la intalnire pe baieti si mi-au zis ca se pune dar nu m-am mai uitat unde si cum (e frig rau)
Skip ads

  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu nu am AC, deci nici recirculare, dar tot mi se aburesc geamurile... groaznic... daca nu exista filtru de polen pe A trebuie sa fie macar un filtru pt. aerul bagat in habitaclu... daca shtie undeva unde... dau o bere Wink
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca are buton de recirculare are si filtru de polen.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da,pe masina mea exista.Trebuie sa desfac 2 suruburi din torpedou...acolo este.O sa va anunt in curand ce tip e.E f frig,nu am chef sa il dau jos acum.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu, si din cate vad ca au spus deja si altii mai sus, filtrul de polen nu are nici o treaba cu aburirea geamurilor pe recirculare!
Mie mi se aburesc geamurile in 40-50 de secunde dupa trecerea pe recirculare pe vremea asta (-6 grade).
Ar avea de a face daca s-ar aburi pe aer fresh, ca ar insemna ca nu trage destul aer de afara.
Asha ca s-ar putea sa schimbi degeaba filtrul.
Ceva pareri contrarii?
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Daca filtrul de polen este foarte murdat sau imbibat cu apa se aburesc geamurile pe interior daca dai drumul la aeroterma inainte de a ajunge motorul la temperatura optima. Pe recirculare este normal sa se abureasca chiar cu motorul cald,daca afara ploua sau e multa umezeala in atmosfera...sau multi pasageri.Mai este un topic pe tema asta,da-i cu "cautare" si o sa-l gasesti. Si intr-adevar,filtrul de polen nu are legatura cu aburirea pe recirculare.
Eu am cumparat filtru de polen marca MAN din targ(Vitan)...nu mai tin minte pretul dar stiu ca era mai convenabil decat la alte magazine din oras la care am intrebat.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asa este, precum spune "eduard33", mai ales daca sunt pasageri pe bancheta din spate (geamurile din partea-spate sunt total aburite la mine in aceste conditii si din ce am mai citit, se pare ca este normal)
Si ca idee, un filtru de aer cat poate costa, 2-300.000 lei? La modelul meu asta era pretul. La mine este la acelasi pret cu cel de aer.
PS: Eu tin fantele de la "aerisitoarele" din stanga-dreapta bordului indreptate spre geam si nu am probleme cu aburirea geamurilor Smile
To "styx" - Stiu ca parbrizul se abureste si din cauza caloriferului fisurat....
  • dan stoia

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu am umblat la asa ceva, nu stiu unde este montat, dar problema la mine (Opel Astra Caravan) este ca parbrizul abureste in toate pozitiile comutatorului de dirijare a aerului (cu sau fara recircuitare), mai putin in pozitia "pe parbriz". Cu cinci persoane in masina, geamurile laterale sunt si ramân de regula aburite. Daca o fi din filtrul de polen si cineva a l-a schimbat, problemele rezolvându-se, sa spuna!!
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
dan stoia a scris:Nu am umblat la asa ceva, nu stiu unde este montat, dar problema la mine (Opel Astra Caravan) este ca parbrizul abureste in toate pozitiile comutatorului de dirijare a aerului (cu sau fara recircuitare), mai putin in pozitia "pe parbriz". Cu cinci persoane in masina, geamurile laterale sunt si ramân de regula aburite. Daca o fi din filtrul de polen si cineva a l-a schimbat, problemele rezolvându-se, sa spuna!!


Exista un topic pe tema asta, baga tare cu search...
Daca se abureste si fara recirculare e sigur filtrul de polen, sau caloriferul fisurat si curge antigel...urmareste antigelul din vasul de expansiune daca scade.
Vis-a-vis de filtrul de polen, stiu ca atunci cand e foarte murdar si infundat sau umed,aeroterma isi trage automat aer prin recirculare si e normal sa se abureasca geamurile.
La partea cu multi pasageri,banuiesc ca toata lumea are problema asta,pana se face cald in masina.

Filtrul de polen se afla sub plasticul(deflectorul de apa) de la stergatoare,si este pozitionat mijloc-putin stanga.
Ridici capota,dai chederul de la deflector jos si scoti usor deflectorul tragand inspre tine(fata masinii)din ambele capete.La un moment dat o sa se propteasca in laterale,care sunt putin arcuite...forteaza usor si o sa iasa.Vezi cand il bagi inapoi, ca are un cant pe grila de aerisire.
Bafta
P.S. Baga si tu la semnatura masina,motor...bla,bla,bla...cum au majoritatea forumistilor Wink
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
la astra g filtrul de polen se scoate prin torpedou, totul se face din interiorul masinii.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:la astra g filtrul de polen se scoate prin torpedou, totul se face din interiorul masinii.


E bine ca stai la cald Very Happy

Si apropo de aburire cand sunt multe pers in masina se rezolva cu un geam un pic deschis Idea . E romaneasca solutia dar traim in Romanica nu?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
intr-adevar la astra g se scoate prin torpedou, dar la f este cum a spus daniel.dar nu stim ce masina are dan stoia Very Happy
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Daca toata lumea zice sa schimbi filtrul nu mai sta pe ginduri.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR