Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • obscuru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea.

In maxim 2 zile trebuie sa ma decid pt. cumpararea unei masini din clasa compacta. Dupa multe vizite, drive-test, comparatii si documentari am ajuns sa aleg intre 2 modele. Am avut in vedere, vizionat si facut drive test cu: Megan III, Ford Focus, Opel Astra H, Citroen C4, Toyota Auris, Mitsubishi Lancer, Octavia II.
Din diverse considerente care tin de pret, fiabilitate, documentare etc ... au ramas in cursa 2 finaliste (dupa parerea unora, destul de ciudate): Toyota Auris 1.6 - benzina - VVTI (124 CP) echipare Luna Plus si Opel Astra H (5 usi) disel 1.7 CDTI (100 CP) echipare Enjoy plus ceva optionale.
Eu fac maxim 12.000 km pe an. Stiu - aici multi o sa-mi spuna clar Toyota atunci. Dar nu va grabiti cu aceasta decizie. Pana acum am avut doar masini cu motor pe benzina si sincer ... ma dispera consumul vizavii de disel. Poate ca daca as avea disel as si face mult mai multi km ... cine stie. Pe de alta parte se aude ca intretinerea si fiabilitatea la benzina sunt mai ok decat la disel ...
Nu conduc deloc sportiv - ba din contra - dar imi place cuplul de la disel si motorul suficient de puternic de la Toyota - in cazurile acestea.

Ce caut eu la o masina ? In primul rand sa fie cat mai tzapana/zdravana/rezistenta (pt. drumurile din tara asta) facuta/construita (scuze dar nu gasesc alt cuvant mai potrivit). Aici, din punctul meu de vedere, Opelul are un mic avantaj fata de Toyota (specific: din punctul meu de vedere). Si pentru ca in momentul asta nu am banii decat de clasa compacta si dupa ce am facut drive test si cititit si documentat despre toate masinile de mai sus ... au ramas cele 2 in cursa. Mi s-au parut cel mai bine (tzapan / zdravan) construite - la acest capitol avand (din punctul meu de vedere) un oarecare avantaj Opelul - mi se pare putin mai zdravan construit si cu materiale mai rezistenete (nu zic calitativ mai bune) dar parca nu asa "fine" ca cele de la Toyota. Toyota in schimb, are materiale mai calitative, dotari mai multe, fiabilitatea (din cele citite) mai buna - in schimb este pe benzina (consum mai mare) iar plasticele din interior sunt foarte "sensibile" - oricum mult mai sensibile decat la Opel - la zgarieturi, urme etc.

Ok ... deci cred ca v-am cam ametit pana acum ... dar mai bine de atat nu prea va pot descrie situatia in care ma gasesc.
Acum am sa va dau si specificatiile si pretul la fiecare varianta din cele 2 gasite:

Opel:
COD DENUMIRE Pret Euro cu TVA
OPEL ASTRA ENJOY 5 USI 16.320
1.7 CDTI / 100 CP
manuala cu 5 viteze/DIESEL
DOTARI OPTIONALE
VM Vopsea metalizata * 395 ?
XZDE Pachet Enjoy Plus 535 ?
Volan multifunctional imbracat in piele
Climatronic
Recirculare automata
XXVQ Scaune Sport 200 ?
UCH Radio CD 30 MP3 130 ?
XL4 Scut motor 40 ?
U68 Computer de bord 165 ?
DDH Oglinzi electrice incalzite - pliabile electric 30 ?
T61 Faruri functionale pe timp de zi 10 ?
DOTARI STANDARD

Servodirectie elecro-hidraulica progresiva; Jante 16? otel, anvelope 205/55;
Scaun sofer reglabil pe inaltime; Aer conditionat + incalzire spate;
Display multiinfo (ora, data, temperatura); Ornamente acoperis si manere exterioare usi in
Indicator interval service; culoarea caroseriei;
Masca fata cu ornament cromat; Oglinzi exterioare in culoarea caroseriei;
Inchidere centralizata cu telecomanda ; Oglinzi actionate electric si incalzite;
Geamuri fata cu actionare electrica; Volan cu ornamente cromate;
Airbag-uri frontale si laterale; Indicatoare de bord cu inele cromate;
ABS (sistem anti-blocare roti); Radio CD30, 6 difuzoare;
Coloana volanului reglabila pe doua directii; Ornamente laterale de protectie in culoarea
Cheie contact pliabila. caroseriei;


PRET DE LISTA 17.825
REDUCERE 3.525
PRET DE VANZARE : 14.300 euro cu toate taxele

Garantie : 2 ani , fara limita de KM Garantie anticoroziune : 12 ani



Toyota:

Benzina 1.6 VVT-i 5 trepte manuala Pret de lista : ? 17.945,00
Aer conditionat Dual Zone cu reglare automata
Bancheta spate rabatabila fractionat 60:40
Computer de bord
Cruise Control
Geamuri electrice fata
Geamuri electrice spate
Indicatoare de bord tip Optitron
Limitator de viteza
Oglinda electrocromata
Radio CD & MP3 cu 6 boxe
Scaun sofer reglabil pe inaltime
Volan reglabil in adancime
Volan reglabil in inaltime
Volan si schimbator de viteze imbracate in piele
Carcasa oglinzi exterioare si manere de culoarea caroseriei
Jante din aliaj 16"
Oglinzi exterioare reglabile electric si incalzite
Pneuri 205/55R16
Vopsea metalizata
ABS & EBD+BA
Airbag sofer + pasager
Airbaguri cortina + airbag pentru genunchii soferului
Airbag-uri laterale
Directie asistata electric
Inchidere centralizata cu telecomanda
Roata de rezerva de uz temporar

Pret dupa un discount generos oferit de dealer: 15.000 euro cu toate taxele
Garantie : 3 ani , limita de KM 100.000 km Garantie anticoroziune : 12 ani


Diferenta de pret dintre ele nu conteaza pentru mine. Ambele au suficiente dotari din punctul meu de vedere, chiar daca Toyota e mai dotata - deci nici acest aspect nu conteaza.
Poate ma mai ajutati in luarea acestei decizii ... eu sunt fix la 50% in momentul asta.
Daca se poate: va rog frumos dati-mi si mie un link catre o poza cu "scaunele sport" despre care se vorbeste in oferta Opel.

(Textul de mai sus am cautat sa fie unul cat se poate de "nepartinitor" si este un copy/paste deoarece am cerut acest sfat si pe alte forumuri / precum si pe cele 2 forumuri mono-marca ... deci scuze pentru eventualele inadvertente / discrepante / scame de exprimare / neconcordante).
Skip ads

  • obscuru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Inca o intrebare: stiti cumva ce repercursiuni / implicatii poate avea faptul ca ambele masini prezentate mai sus sunt "pe stoc- fabricatie 2008" ? (precizez ca nu sunt masini de drive-test, democar, masini din showroom etc ... doar ca sunt pe stoc - fabricatie 2008).
  • serum

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca faci 12000 km/an atunci mergi pe benzina si mai iei ceva dotari. Nu se merita sa dai bani in plus pentru diesel daca faci km astia
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa te incurc mai mult. Pune in balanta si Cruze de la Chevrolet. Pur si simplu arata foarte bine. Motoare bune, testate de opel, o suspensie mai intreptata catre drumurile noastre. Ca minusuri ar fa ca are o platforma noua, care poate avea hibe.
De asemenea as prefera astra H care acum e la final de cariera, o masina matura, ce mai. Insa ca aspect, parca nu mai e in trend.
Ambele se vor vinde acceptabil dupa o perioada de timp, insa pentru Toyota...........

La cele fabricate in 2008 si inmatriculate in 2009, va aparea ca an de fabricatie 2009.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Toyota . N-are rost sa-ti mai dau argumente . Astra H e .... fragila si in timp se va vedea asta

Sugestie : Daca poti sa ti-o iei de noua de la un dealer dintr-o tara cu apa calda membra UE , cum ar fi Germania , obtii garantie de 5 ani si un pret mai bun .
LC120 luat din Germania 0 km 5 ani garantie internationala fara limita de km , luat din Romania numai 3 ani
  • obscuru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Datorita motivelor finaciare (pana la urma) am ales varianta Opel. Diferenta de pret era prea mare pana la alte oferte concurente. Oferta de la Opel am prins-o si la curs BNR ceea ce reprezinta un alt mare avantaj fata de restul ofertelor (BNR + 0.5% ; BNR + 1% sau chiar mai mult).
Sincer ... am ales cu capul. Daca as fi ales cu inima - as fi ales Toyota. Sper sa nu trezesc nici un fel de polemici pentru ca nu le voi da raspuns.

Va multumesc tuturor pentru pareri, opinii, sfaturi Smile

Soo ... bine v-am gasit Wink
Ce imi puteti sugera despre rodaj, verificari in momentul achizitiei sau alte "detalii" ? (evident ca am sa ma apuc si am sa mai citesc si eu forumul dar ... fiind masina de ceva ani buni pe piata, poate ca exista topicuri mai vechi cu informatii utile - la care voi ajunge mai greu pana maine ... cand ridic masina).
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mda, proasta idee. Acum ce sa mai spun, iti doresc sa ai bafta de un service bun care sa fie capabil sa-ti identifice si sa-ti remedieze problemele in timp util. Eu am experiente foarte proaste, am avut intotdeauna probleme rezolvate foarte greu.
  • obscuru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Mda, proasta idee. Acum ce sa mai spun, iti doresc sa ai bafta de un service bun care sa fie capabil sa-ti identifice si sa-ti remedieze problemele in timp util. Eu am experiente foarte proaste, am avut intotdeauna probleme rezolvate foarte greu.

Smile) Frumoasa primire
Stai linistit ... prefer sa fiu optimist Wink
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
obscuru a scris:Salutare,

Datorita motivelor finaciare (pana la urma) am ales varianta Opel. Diferenta de pret era prea mare pana la alte oferte concurente. Oferta de la Opel am prins-o si la curs BNR ceea ce reprezinta un alt mare avantaj fata de restul ofertelor (BNR + 0.5% ; BNR + 1% sau chiar mai mult).
Sincer ... am ales cu capul. Daca as fi ales cu inima - as fi ales Toyota. Sper sa nu trezesc nici un fel de polemici pentru ca nu le voi da raspuns.

Va multumesc tuturor pentru pareri, opinii, sfaturi Smile

Soo ... bine v-am gasit Wink
Ce imi puteti sugera despre rodaj, verificari in momentul achizitiei sau alte "detalii" ? (evident ca am sa ma apuc si am sa mai citesc si eu forumul dar ... fiind masina de ceva ani buni pe piata, poate ca exista topicuri mai vechi cu informatii utile - la care voi ajunge mai greu pana maine ... cand ridic masina).


Stii ce e misto ? Ca o sa se devalorizeze la marele greu pt ca o sa apara noul Astra .... in sfarsit

In primul rand , verifica daca ai roata de rezerva Laughing ... La altele cum ar fi triunghi , extinctor ,trusasau lucruri care se dau la predarea masinii in tarile cu apa calda sau nu speri pt ca la noi alea le poti cumpara ulterior . Deci in afara de roata de rezerva si chei n-o sa-ti dea nimic . Nici macar covorase .... Daca vrei le cumperi tu cu 400 de lei , niste jeguri inscriptionate cu numele delaerului , in rest la fel ca alea din Vitan , cica cu prindere in podea ( cu arici nu cu dopuri stai linistit )
In rest sa nu te sperii de bataia cdti-ului la rece , nu e stricat , asa face el . Noroc ca consuma putin
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR