Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Gepetto

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2004

  • Mesaj Privat
are careva idee cam ce as putea face sa nu mai huruie catalizatorul (zbiara rau de tot, si chiar devine enervant, parca mi-e mila sa-i dau peste 4000rpm)...ori sa-l dau jos, ori sa-l scimb (daca stie careva cat costa unul...)
Skip ads

  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
un catalizator de DACIA costa 8-10 milioane, deci cam de acolo in sus costa si la tine
poti scoate de tot catalizatorul tau si in loc sa pui o toba care sa atenueze doar zgomotul, va trebui sa dai spaga al verif tehnica, dar oricum tre sa dai ca ti-e dus catalizatorul daca face asa,
+daca scoti catalizatorul castigi un pic de putere. ce masina ai?
  • Gepetto

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2004

  • Mesaj Privat
calibra...2.0xe
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
du-te la ceva atelier de tobe, zi sa iti scoate catalizatorul si sa puna in loc o toba care numai sa atenueze putin zgomotul. stiu aia despre ce e vorba, eventual pui o tzeava in loc, doar ca atunci va face galagie, frumoasa galagie, dar totusi galagie. sonda lambda e inaintea catalizatorului deci nu vei avea probleme daca il scoti.
numai bine
Skip ads

  • Gepetto

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ai zis "daca scot catalizatorul"...da' ce-nseamna asta?!...il inlocuiesc cu o teava sau c o toba?!...ca daca-i pun teva, mi-e ca-i fut toba intermediara, care-i REMUS si-mi cam pare rau de ea (catalizatorul ala are si rol de spargator de gaze, in el se destind gazele evacuate)...varianta cealalta ar fi sa-i pun toba totusi, dar de care, cum o fac, ce-i bag in ea?!?!?!?...ca n-as vrea nici sa pierd prea multi cai acolo...tu ce zici?
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
n-as vrea sa zic ceva gresit dar am inteles ca daca vrei sa iti scoti de tot catalizatorul cei de al tobe stiu sa iti puna la loc o toba care itia ia putin din viteza gazelor si din sunet si nu iti strica intermediara, mai multe nu stiu ca eu nu am scos catalizatorul deci nu m-a interesat, intr-adevar cam orice faci iti strica intermediara (daca e dus catalizatorul a inceput sa ti-o strice de mult).
cel mai bine e sa mergi la profesionisti (depinde cat de profi is) si sa intrebi cum sa faci sa nu strici intermediara.
numai bine
  • Gepetto

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2004

  • Mesaj Privat
merci
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
se numeste detenta...o toba intermediara directa care absoare un procent din gaze. e cat o sticla de 2 L de cola. si e directa, vezi prin ea, numa ca are niste pereti cu filtre. du-te la borla, pantelimon 264. au baietzii.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR