Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Azi a dat gheata peste masinile bacauanilor, nu a fost cine stie ce dar am vazut vecinii cu masini mai noute cum incercau sa-si protejeze masinile de blestemata de gheata care lovea cu putere masinile.
Acum dupa ce a trecut fiecare venea cu idei de protectie in astfel de cazuri asa ca m-am gandit sa deschid o discutie referitoare la acest subiect.
Cred ca fiecare dintre noi ar avea o idee mai buna sau mai haioasa ,cine stie poate iese ceva din asta ..
Ideile mele sunt poate simple poate complicate, depinde ce resurse ai .
Daca as avea posibilitatea as dota masina cu una bucata saltea gonflabila care sa stea frumos intrun tub de plastic in portbagajul masinii , de dimensiunile necesare pentru a acoperii buna parte din suprafata expusa,cu sitem de prindere prin corzi elastice si carlige care se pot agata de capacele rotilor sau chiar de jante dupa ce se intinde,si prevazuta cu un tub de oxigen care la o simpla descarcare sa umple respectiva saltea cu aer..... sa nu dati cu parul .. Laughing
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Si eu azi am bagat-o pe maneca, gheata cat o minge de ping-pong in diametru. Noroc ca nu a fost o gheata extrem de dura. Spun asta, ca am umblat disperat prin curte sa acopar cu ceva parbrizul si loviturile (rare ce-i drept) nu mi s-au parut dure. Am o ditamai fisura si mai trebuie un bobarnac sa se duca de tot. Am pus pe el un fel de paturica sintetica de seamana cu ceva plusat dar groasa in "carne" cam 1 cm. Amortizeaza foarte bine. Numai ca (ma gandesc) o "husa" din asemenea material ar cere doi oameni sa o ridice. Da, ceva usor, rezistent si gonflabil nu este o idee rea. Dar cine sa faca asa ceva, ca nu o folosesti, poate... o data la zece ani si atunci daca ai ghinion. Ca doar nu vom avea anual si garantat grindina. Poate ne va feri Dumnezeu.
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ar mai fi o tesatura din pp ,ceva care in stare normala sa aiba o grosime de 4 5 cm, sa fie elastica la rulare(impachetare) dar la lovituri rapide sa opuna rezistenta mai serioasa ,ar fi mai usor de intretinut si mai ieftina...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
se pare ca cei din Tg. Frumos (45km de Iasi) n-au fost asa fericiti ... a dat gheata cat oul de gasca peste ei ... le-a spart pana si termopanele de la balcon ... de masini nu mai zic ... Sad
cred ca cea mai sigura protectie pt gheata e un garaj ... sau macar un paravan peste masina ...
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu pt. ce prototip de masina ar trebui sa detin ca sa ma convinga sa ies afara cand ploua cu grindina. Laughing De casco ati auzit? Smile
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
asta asa e! ce sa faci mai intai sa-ti feresti capul sa nu ti-l sparga sau masina.............? eu prefer capul decat masina , ea se repara si e ca noua si daca e departe de casa oricum pana ajungi la ea e varza toata Smile
totusi garajul e cea mai buna solutie .........va doresc un cer fara oua de gheata!
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sub un copac mare, binenteles sa nu fie si vijelia mare Smile
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ elegance ... in orasul de care vorbeam erau masinile parcate ... si aveau geamurile ciur ... si ... casco ... da, s-a auzit ... numai ca este atunci cand se poate/se merita ... nu s-a platesc la el ca la o masina noua si cand e vorba de ceva sa ma despagubeasca deloc (calculasem odata: rata ~250Euro / suma max. la paguba totala: 2500Euro) ...
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
O prelata impermeabila iar pe partea interioara lipita folie cu bule de aer .
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:(calculasem odata: rata ~250Euro / suma max. la paguba totala: 2500Euro) ...

Is curios cum ai calculat rata aia, ca nu pusca deloc cu valorile reale. Smile Oricum raspunsul ti l'ai dat singur: la o masina ca si astra G nu se merita casco. Daca chiar o loveste grindina si imi sparge parbrizul ma duc si'l schimb ca ma costa 250 lei, dar daca primesc o grindina in freza nu stiu ce si unde mai schimb. Rolling Eyes
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Rata e cam 10% din valoarea asigurata a masinii, deci ar fi corect aproximativ 250euro.

LE: exista rachete anti-grindina, dar se pare ca se cheltuiesc banii in alta parte.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Is curios cum ai calculat rata aia, ca nu pusca deloc cu valorile reale. Smile


calculatorul de casco de la Omniasig zice asa: "Suma asigurata totala este 2320 Euro. Polita dumneavoastra CASCO costa 261.27 Euro pe an." ...
si daca te prinde grindina cum a fost la Tg. Frumos ieri si-ti termina si tabla pe langa parbriz si luneta ... ce faci ? si nu cred ca era vorba de luat grindina in freza ... ca nu stiu care`ar fi prostul sa stea afara atunci Smile
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca esti pe faza ,presupunand ca ai cu ce sa acoperi,este o idee buna treaba cu salteaua gonflabila (nu tub oxigen).Dar daca incepe din senin sau noaptea ?Am vazut prin zona Bran - Campulung pe masini ARO portbagaj lung cat plafonul +ceva consola catre fata pe care oamenii transportau fan (mai aveau si o caruta legata dupa de cca.4-5m lungime)>>acoperi acest portbagaj cu plasa fibra sticla (se foloseste la placari cu polistiren si gata.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Azi noapte as fi preferat oricare din ideile de mai sus.
La Giurgiu a fost grindina cat oul de gaina.Orasul arata mai rau ca la revolutie>>fatadele blocurilor.
Corsa mea ''a avut'' un noroc chior ,nu s-au spart geamuri dar plafonul este lovit.In aceeasi parcare -mai era o corsa din 96 si una din 2004 ,2 astra,1vectra --toate astea nu au patit nimic.
Si pe fatadele blocuriloraceeasi situatie :nivelul 4 facut varza,nivelul 3 nu are nimic,nivelele 1,2 lovite,dar asta este.
A reusit careva in decursul anilor sa repare lovituriled grindina?
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
mama soacra nevasta cu siguranta are o patura pe care o foloseste la picnic deci soluia e simpla si probata, o tii in portbagaj si daca e ceva o arunci pe masina , la grindina cat oul deja nu mai ai ce face, patura e testata de nime si se comporta foarte bine, problema este sa fie estul de mare , daca da domnu si esti ghinionist la cele cat o minge nu mace fata deca 30 cm de spuma sau ceva asemanator - uite idee saltele de spuma , le cosi pe o parte si o arunci pe masina succes
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai fi fost prezent azi noapte in furtuna cu pricina -eu am curaj sa pariez-nu cred ca te-ai fi incumetat sa iesi afara>fulgere+tunete instantanee,crengi care zburau in toate directiile , grindina colturata de pana la marimea unui ou de gaina,apa de 10 cm in scara blocului,geamuri sparte la toate apartamentele expuse.toate sitele de insecte rupte,copaci care se incovoiau pana la pamant.
Si nu cred ca poti sa acoperi masina pt.grindina in fiecare zi cum o parasesti-ce ar zice vecinii,prietenii,sa te vada zilnic ca acoperi masina cu plapuma ?Din pacate tot garajul este sigur,Nici parcarile acoperite nu au izolat masinile de accidente;unde nu a lovit grindina a lovit o bucata de acoperis-e drept nu asa multe masini.
A fost smulsa si acea ceramica ornamentala de pe fatada blocurilor,asa ca...asta e.

ps. scuze daca am transformat discutia in chat.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai eu cred ca e greu ca e greu realizabila ideea cu diverse chestii groase sa le tii dupa tine in masina..Cel mai la indemana (zic eu) ar fi un covor persan,pus invers,o vechitura ceva,taiat relativ pe masura,sa nu fie mai lat de 20-25 cm decat masina,si proptit cu 2-3 pietroaie,sa nu-l ia vantu`..Sau niste corzi elastice la capete,si agatat de bari,in fata si spate.Un covor din asta vechi gaseste oricine,daca stie ca sta intr-o zona predispusa la fenomene extreme.Cred ca mai mult de 15-20 sec nu ia `instalarea`in caz de nevoie..
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Probabil in zilele urmatoare veti vedea masini cu nr. de Gr (Giurgiu) cu urme de lovituri de gheata,si va veti face o idee despre cat de puternica a fost furtuna.
Viteza cu care au cazut bucatile de gheata era asa de mare ca majoritatea(cele mari)cand loveau asfaltul se spargeau si ramanea in locul loviturii un mic [con] de gheata (un fel de [cucui]).
Au fost perforate inclusiv acele mici acoperisuri de la balcoane iar unui vecin i-a perforat acel acoperis care deasupra avea tabla galvanizate de0,5 mm grosime. (iarna trecuta o bucata de gheata cazuta de la et.4 ii sparsese o parte si a dublat acest acoperis cu tabla)
Si...ma repet ,nu cred ca cineva ar fi iesit afara in acel moment.
Eu am coborat ,pe scara blocului,cu un vecin (are o astra de 2 ani-luata de noua),si doar ca nu plangea,dar nu s-a incumetat sa iasa.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pãrerea mea e cã exact pentru aceste momente existã Casco. Nu ieºi din casã cu persanul în spate pe furtunã cu grindinã, cã poate nu mai apuci sã întinzi covorul.
Chiar meritã? E o tablã, un geam. Dã-le naibii, stai în casã, scoate siguranþele sã nu-þi plece singure la plimbare electronicele din casã ºi stai în geam ºi respectã forþa naturii. Eventual grijeºte-te de familie, cei mici se sperie uºor.
Mai apoi evaluezi, te enervezi, te superi ºi-þi va trece.
  • Bamse_80

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2005 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:Rata e cam 10% din valoarea asigurata a masinii, deci ar fi corect aproximativ 250euro.

LE: exista rachete anti-grindina, dar se pare ca se cheltuiesc banii in alta parte.

ideea e buna, dar vreau sa vad si eu cum umbli cu Corsa plina de rachete Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR