Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • man82

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

In 2-3 luni doresc sa achizitionez una din modelele de mai sus. Doresc sa va cer parerile in legatura cu modelele enumerate in legatura cu costurile de intretinere, service, piese, motor, problemele des intalnite la fiecare producator etc.
Motorizarile care ma intereseaza sunt 1.6, atat benzina cat si motorina (doar cele de 105 cp, respectiv 110 cp), si cea de 1.7 de la Astra H.
Pretul care vreau sa-l dau este de maxim 7000 euro.

Va multumesc anticipat si va astept cu sugestii.

OBS : Sugestiile le prefer doar de la cei care au sau avut vreunul din modelele cerute de mine. Carti, reviste, review-uri am citit si pot sa citesc in continuare.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pentru mine e destul de limpede treaba... Citroenu' e... citroen. Batalia se da intre astra si focus, iar 1.6 de pe ford e imprumutat de la peugeot. Rolling Eyes
French car's suck. Embarassed
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Oricare numai frantuzeasca sa nu fie
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Pentru mine e destul de limpede treaba... Citroenu' e... citroen. Batalia se da intre astra si focus, iar 1.6 de pe ford e imprumutat de la peugeot. Rolling Eyes
French car's suck. Embarassed

Eu nu cred ca e asa de limpede treaba. Intr-adevar Citroen-ul e Citroen. Deci cade. Dar 1.6 TDCi(110 CP) de la Focus desi provine de la PSA bate oriunde si oricand CDTi-ul nostru de 1.7. E o clasa(daca nu mai multe) peste al nostru. E silentios, e elastic etc. Desi nu credeam mi-a aratat ca se descurca onorabil si pe 407 cu 4 persoane si bagaje. Pe Focus e perfect, imbina corect puterea si economia. Cat despre fiabilitate am vazut Focus 2 cu acest motor care avea facuti 280.000 de km. Si mergea brici. Asa ca la diesel Focus 1.6 TDCi indiscutabil.
La benzina iar Focus. Incearca sa iei 1.6 VCT-i-ul(de 115CP). Nu 1.6 simplu de 100 de cai. E senzational motorul asta pe Focus pentru un motor de 1.6 benzina. Per ansamblu Focus-ul e mult peste Astra H. Ca si tinuta de drum nici nu se pune problema.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am condus 1.6 tdci si intradevar e silentios, dar cam atat... Si eu am 310.000 km cu astra din semnatura, de fapt multi au ~300.000 km cu masinile lor dar inca cred in bisnitari care aduc masini bune. Francezii nu stiu face nimic in afara de omleta .
Tu ai habar unde e produs fordul ala care il tot lauzi pe tot forumul? Iti dau eu un indiciu: acolo unde se fabrica piesele contrafacute de opel. Wink
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nici nu ma intereseaza unde e produs. Si ce daca e produs si in Rusia? Toti constructorii isi muta productia in est. La fel de bine e produs si la Saarlouis in Germania si in Valencia. Si Mercedes are fabrica in Turcia. Asta inseamna ca e o masina proasta din start?
Iar cu masinile frantuzesti am vazut si cazute si care n-au avut probleme. La fel am vazut Mercedes, BMW. Trebuie sa iti iei masina pe care ti-o poti permite s-o intretii.
Eu nu suport compactele. Deci nu ma intereseaza care e mai buna dar inafara de motorul de 1.9 CDTi de la Astra si varianta GTC eu nu vad nici un motiv pentru care e mai bun Astra H decat Focus II. Iar omul voia o parere despre motoarele benzina si diesel de 1.6. Si presupun ca voia 5 usi.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mie 19 Aug, 2009 7:48 pm
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
man82 a scris:
Motorizarile care ma intereseaza sunt 1.6, atat benzina cat si motorina

Citeste cu atentie ce se scrie. Astra e mai buna decat focus pt. ca nu e produsa de ford. Wink
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate. Ford produce numai masini proaste si noi numai masini bune. Laughing .Chiar nu mai vreau sa continuu polemica. Eu zic ca cel mai bine se urca si le conduce pe toate 4 si alege ce ii place.
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cand iti vei alege masina, tine cont te rog de service-ul unde vei merge cu ea pentru intretinere. Trebuie sa tii cont de echiparea fiecarei masini in parte, de aspect, de stare tehnica etc, .Trebuie sa depasesti prejudecatile ca masina frantuzeasca este proasta iar cea germana este beton. Nu mai este valabil de mult.Din punctul meu de vedere si nu numai, motoarele HDI ale grupului PSA ( Peugeot-Citroen) sunt cele mai fiabile. Problema este ca nu multi sunt cei care vor putea sa isi bage nasul in ea si sa iti faca revizia etc. Preturile pieselor de schimb este acelasi ca si la marcile nemtesti daca mergi in service autorizat, daca vrei sa o repari la coltul strazii, normal ca piesele pentru opel sunt mai mici, ca doar de, sunt o gramada de garaje care fabrica piese pentru opel si nu numai. Piesele la ford sunt destul de scumpe, si slabe calitativ.
Ca posesor de Opel astra H de 3 ani in care am facut aproape 150 k km, iti pot spune ca motorul CDTI 1.7 100 CP este cu mult sub cel 1.6 hdi de la citroen. Avantajele unui opel este ca motorul este mai simplu, iar piese sunt peste tot, desi 1.7 cdti-ul este destul de pretentios.
Alegerea iti apartine, bafta la cumparare.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daniel, nu are rost sa te contrezi cu domnul Elegance. Are o problema in a asculta parerile celorlalti.
Daca putem da sfaturi celui care are nevoie si care le-a cerut bine, daca nu sa ne abtinem. Pareri de genul ca a mea este cea mai tare iar a ta este varza am mai auzit, iar problema pe forumuri este ca majoritatea din cei care dau sfaturi habar nu au despre ce vorbesc.
Pana una alta colegul man82 trebuie sa inteleaga ca masina sh o iei in functie de pret, stare, dotari, si service-ul in care va fi intretinuta. Parerea mea este ca motorul 1.7 dti de la opel este mult mai ok decat cdti-ul, dezavantaj fiind puterea.
Las si pe alti colegi care se pricep sa dea sfaturi.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ne cunoastem de undeva domnule RaduAL? Rolling Eyes Imi pare foarte rau ca am uitat o persoana care ma cunoaste atat de bine incat isi permite sa emita pareri legate de caracterul meu.
Eu zic sa mai cititi cateva clasamente de fiabilitate si preturi de intretinere din revistele de specialitate. Si apoi sa imi aratati si mie statistica aia in care masinile frantuzesti nu sunt la coada. Mai rasfoiti putin si regulamentul sa vedeti cum e cu postarile alea consecutive.
Auzi acolo... ford si pejo masini bune.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Un lucru vad ca nu intelegi tu. Pe unii oameni poate nu ii intereseaza cat de fiabila e o masina pentru ca isi iau exact masina pe care o pot duce in service sa o repare. Si daca ii tot dai cat de citit esti tu si cat de fraieri suntem noi uite aici clasament de fiabilitate. Clasament fiabilitate. Parca il vad pe Focus pe locul 5 si nici urma de Astra.
Eu as alege Focus doar pentru ca desi imi place mult mai mult Astra la exterior si interior de fiecare data cand as vedea pe cineva cu un Focus as ofta:"Mama,ce bine se conducea si ce bun era motorul ala". Atat. Poate ca e mai buna Astra H cum sustin altii.
Cat despre colegul care ne-a cerut sfatul tu alege ce iti place. Condu-le pe toate 4 si dupa ce te hotaresti ce iti place du-te in Germania si ia-o. Si sa te bucuri de ea multi kilometri fara incidente.
Cu mult respect.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mie 19 Aug, 2009 9:49 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Ai dreptate. Ford produce numai masini proaste si noi numai masini bune. Laughing .Chiar nu mai vreau sa continuu polemica. Eu zic ca cel mai bine se urca si le conduce pe toate 4 si alege ce ii place.


nu tre sa ne contrazicem care masina e mai buna si care nu.la momentul actual cam toate casele auto incearca sa produca masini cit mai bune asta din cauza concurentei,daca nu dau faliment.eu am un astra h de un an jumate,dar am 4 prieteni buni care au ford focus si2 mondeo(unu 2004 si unu 2008 adica noul model).
cu mondeo 2008 nu am curajul sa compar astra h a mea.si e prea devreme sa dau un verdict la noul model de ford,dar ce se vede acum e superior lui astra H,desi sunt sigur ca ,la cit de computerizata e o sa dea kiks ca si mondeul antecedent de mondeo.
cit priveste focus 2005 si mondeo(2004),cind te duci sa o cumperi si probezi ford focus sau mondeo si apoi astra H,cu siguranta o sa alegi fordul datorita faptului cum se aude,interiorul linia audio sony,butonase peste tot, n frumusel pe dinafara,mai usurel etc,etc.
dar te asigur ca diferenta fata de focus2005(modeo 2004)si astra se simte in timp.adica,eu de exemplu o am cam din aceeasi perioada ca fordurile lor cu o diferenyta de 2-3 luni +/- si nu am bagat decit consumabile la ea,pe cind ei au inceput(ambii cu AC-probleme),lumini bord probleme,focus skimbat disc ambreaj,doua injectoare,alternator(ambii),instalatie incalzire scaune defecta(mondeo),mondeo ,avut accident spart doar farul dreapta si din cauza unui senzor care nu l-au putu depista nici cu computerul askimbat aproape jumate de instalatie si senzori(mentionez ca toate aceste reparatii le-au facut la ford in italia ca erau obligati,datorita garantiei) si mai sunt si altele care nu m-i le amintesc.norocul lor ca au avut garantie un an si au skimbat aia cam tot.acu trage tu concluziile.mult noroc.
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
[quote="pirvu_daniel"]Un lucru vad ca nu intelegi tu. Pe unii oameni poate nu ii intereseaza cat de fiabila e o masina pentru ca isi iau exact masina pe care o pot duce in service sa o repare. Si daca ii tot dai cat de citit esti tu si cat de fraieri suntem noi uite aici clasament de fiabilitate. Clasament fiabilitate. Parca il vad pe Focus pe locul 5 si nici urma de Astra.
Eu as alege Focus doar pentru ca desi imi place mult mai mult Astra la exterior si interior de fiecare data cand as vedea pe cineva cu un Focus as ofta:"Mama,ce bine se conducea si ce bun era motorul ala". Atat. Poate ca e mai buna Astra H cum sustin altii


cit priveste acest clasament DEKRA care nu prea il i-a nimeni in seama(face reclama la cine da mai mult),ei au facut deja clasamentul pe 2009,cind noi suntem deabia la jumatatea anului si cred ca le-a fugit peisajul de au uitat complet de insignia.
toate masinile sunt bune daca le dai ce trebuie si la timp.mult noroc.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca vedem un pic istoria motoarelor vedem ca motoarele HDI ale grupului PSA ( Peugeot-Citroen) sunt cu mult mai bune decat cele ale opel-ului.Dar opelul este o masina mai usor de intretinut,costuri mai mici la intretinere .Am opel dar tb sa recunosc ca si marca este cu mult sub nivelul ford sau citroen-peugeot.Acum pt colegul nostru masina cea mai buna este aceea pe care consideri ca o poti intretine.
Fors si acum echipeaza masinile sale cu acest tip de motoare PSA.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din umilele mele cunostiinte DEKRA e autoritatea germanã responsabilã cu verificarea calitãþii autovehiculelor înmatriculate în Germania (alaturi de TUV si GTU). Cu siguranta face reclama cui da mai mult. Trebuiau si nemtii sa adopte din obiceiurile noastre Laughing .
Studiul a fost facut pe ultimii 2 ani si a constat in evaluarea masinilor care au venit la inspectia tehnica periodica. Deci nici urma de subiectivism nefiind vorba de satisfactia posesorilor.
Multi km fara probleme tuturor.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sa ne mai uitam si la alt clasament din Germania:




Si in Anglia:

Car model-Average repair cost-Rate of failure
Ford Focus-£199.38-17.86%
Vauxhall Corsa Mk1-£158.72-17.09%
Peugeot 206-£205.35-26.52%
Renault Clio-£211.31-23.77%
Ford Fiesta-£182.52-22.92%
Ford Mondeo-£210.76-8.11%
Vauxhall Vectra-£315.28-22.77%
Vauxhall Astra-£225.70-20.78%
Renault Megane-£246.03-33.18%
Ford Ka-£143.50-16.72%
Sursa


Tot din Anglia, whatcar:
LINK


Si sa nu uitam ca vorbim de SH, deci topurile din 2009 nu se pun.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu e cazul sa ne contram pe marginea subiectului care marca e mai buna si care nu. Toti suntem in acest club deoarece iubim Opel-ul cu bune si rele, dar nu e normal sa aruncam cu noroi in alte marci. Parerile subiective nu cred ca isi au rostul aici.
Haideti sa raspundem daca ne bazam pe ceva concret, date statistice etc, si nu pe ceea ce simte fiecare sau ce a citit in diverse reviste unde articolele se scriu in functie de cum se plateste pentru publicitate.

Discutia a degenerat putin, asa ca va rog sa va intoarceti la subiectul initial.
Multumesc
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Corect. Si clasamentele astea au o limita. Pana la urma o masina poti sa o nimeresti buna sau proasta indiferent de marca. Si eu iubesc Opel-ul dar stiu sa respect BMW sau mai stiu eu ce marca. Si respect si Ford pentru suspensia, directia si placerea de a conduce a lui Mondeo, Focus, pentru motorul 1,6 TDCi, 1.6 VCT-i, pentru forta lui 2.2 TDCi etc. Si ca sa il scandalizez de tot pe colegul Elegance ii respect si pe cei de la Peugeot pentru 407,pentru silentiozitate, pentru ca sta bine pe curbe si ar mai fii motive etc etc.
Cat despre alegerea colegului nostru cea mai buna masina e cea care ii place lui. Astra H, Focus II si pana la urma si Citroen C4 important e sa ai noroc sa nimeresti o masina buna.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:daca vedem un pic istoria motoarelor vedem ca motoarele HDI ale grupului PSA ( Peugeot-Citroen) sunt cu mult mai bune decat cele ale opel-ului...

*
HDI-urile au EXTREM de mari probleme cu calitatea motorinei, asta in FR, in RO probabil e si mai rau...
O pompa de la Carrefour cu ceva urme de apa in cuva = peste 50 de HDI-uri "moarte" Evil or Very Mad (si, probabil, 50 de procese, in afara cazului in care proprietarii au fost "cumparati" de Pejo')
Astfel ca, in ciuda oricarui alt considerent, nu sunt motoare adaptate pietei locale...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR