Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • nelu tudorache

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Amper a scris:Salutare colegi forumisti

Pentru astra h 1.3 CDTI cutie M20 o sa trebuiasca sa schimb simeringurile de la planetare-cutie pt ca au mici scapari.
Cu ocazia asta ma gandesc sa schimb si uleiul de la cutie.
Tot ce am gasit pana acum este ca trebuie sa fie 75w90 preferabil de la GM spune lumea pe net.
Nu ma dumirec cu codul de cateva cifre de la GM, am gasit mai multe variante.
Ma poate ajuta cineva cu codul exact pentru uleiul GM ?
Cineva care a schimbat imi poate recomanda un ulei de la alta firma (daca e mai bun ca GM) care a fost testat si este ok pe Astra ?



salutare

eu am schimbat de curand la astra mea din 2001 (la mine de 4ani) , un ulei + tratament special pentru cutia de viteza de la METABONT
In cutie am mai gasit 0,5l din 2l cat este normal . acum cutia este ok si pare ceva mai bine
va recomand produsele de la metabont
bafta
Skip ads

  • nelu tudorache

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
marius.marius.2013 a scris:GM 19 40 182

Asta e codul uleiului gm.
Si nu este deloc recomandat sa pui alt ulei , decat GM.



salutare
eu am pus de curand un alt ulei (ceva mai bun decat gm) masina merge destul de bine .
cerezi oare ca daca folosesti un alt ulei se strica masina?!
bafta
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu se strica nimic. Eu folosesc la a mea Mobil1 75W90 ,il schimb la fiecare 50.000km si merge ceas, intra in viteze usor iarna la -20 grade, cind l-am schimbat uleiul isi schimbase doar putin culoarea.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
buna tuturor,

ma apropiu si eu de revizia de 90.000km si as vrea sa fac un schimb al uleiului din cutia de viteze (masina din semnatura).
asa ca am cautat ceva mai "bun" decat GM...sau cel putin cu "reclama mai buna" si anume am intrat pe site-ul Castrol Romania, unde-ti poti configura partea de uleiuri si lichid de frana, functie de modelul auto dorit.
in concluzie la mine scrie: CASTROL Syntrans Multivehicle 75W-90....stie cineva ceva de acest ulei, merita diferenta de pret?
se mai spune ca la uleiurile mai speciale Castrol nu se joaca cu fabricantul Question
astept un sfat pertinent.

mersi,
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pentru opel nu exista mai bun decat GM, cu ala merge cutia de viteze cel mai bine. Costa 40lei/l.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da asa am auzit si eu, cica restul ar avea ceva probleme de vascozitate la rece (iarna)
lucru care nu mi-ar place deloc
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Eu am pus Motul Motylgear 75w90. Si la -20 de grade, n-am avut probleme cu schimbarea vitezelor.

Adi G.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut probleme cu GM iarna, era prea vascos, de aceea am optat pentru 75W90 de la Mobil1. Din 2007 merg cu asemenea ulei in cutie, il dau jos la 50.000 km si nu am nici o problema iarna (am prins frig la munte in N Moldovei -30 grade, si a intrat in viteze perfect).
Am mai spus-o, nu imi inchipui cum GM face niste uleiuri proaste pentru motor si extraordinare pentru cutie, mai ales ca nu stim unde-s produse si de cine. Cum nu inteleg pe cei care spun ca nu se schimba uleiul in cutie, doar se completeaza.
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, mi-am spus parea din experinta cu masinile avute , dar fiecare e liber sa isi aleaga uleiul care crede ca e mai bun pentru el.
Skip ads

  • Doru Motoras

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1,4 twinport caravan, 85000km, nu a fost schimbat uleiul de la cutie niciodata, cand sa il schimb si daca merita uleiul de transmisie gm de la autoa, aprox 40ron
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da este f. bun este ulei opel este rosu mie unul nu mi-a facut probleme iarna
  • BulgaruC

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2013 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am inteles de la cineva ca uleiul GM ar fi de fapt ulei Wolf. Nu stiu daca este adevarat. Daca sunt cunoscatori sa confirme.
  • kazuya_mishima

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Am si eu un Opel Asta H, (an 2006) 1.9 TDI 120 cp, cutie automata!

Eu a luat-o in oct 2012 si ma apropii de 10.000 km!
Vreau sa ii chimb uleiul la motor + cutie de viteze si sunt curios ce tip de ulei imi trebuie la motor si la cutie + preturile lor + pret manopera!


Ca de catela zile, se incinge f tare (adica mereu cand opresc aud un pacanit (care a devenit mai accentuat)' si miros' de metal cald) .. si nu stiu ce este, dar banuiesc ca e cutia de viteze!
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cu uleiul de motor alegi ce doresti dar la cutie trebuie sa fii mai atent ce bagi obligatoriu ATF. rosu sau verde vezi ce recomanda opel si ce culoare ai in cutie , vezi ca cutia trebuie sa aiba si un filru se schimba si acela, mirosul si zgomotul pe care le ai simtit s-ar putea sa fie de la esapament si este normal
  • hrencsart

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira Tourer 2013 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Oameni buni... la mine (zafira 1.6 cutie manuala) cam zaraie cutia si cel putin cand bag in marsarier se aude clar a trancanit de roti dintate ..un sunet metalic de parca am cutia de viteze in volan...oare trebuie complectat uleiul ca mecanicul(cofetarul sau macelarul ca numai mecanic nu cred ca e) zice ca nu are nimica ca asa trebuie sa se auda...eu m-am gandit ca ar trebuii sa il schimb sa pun unul nou da nici nu am habar ce model sau producator.Incerc sa o tin cat pot de ingrijita masina ca ma folosesc de ea zilnic si ar fi naspa sa ma lase tocmai cand am nevoie.si cand schimb din a 1-a in a 2-a cam agata si troncane ceva in ea ca la caruta . nu am carte tehnica asa ca nu ma prea pricep...va rog putin ajutor..o indrumare sau un sfat e bine venit. va multumesc.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Schimba uleiul. Eu l am schimbat ca asa am vrut cu totul ca multii zic ca nu trebuie.PAune doar original . La mine a fost rosu. Trebuie sa vezi la tine cum e rosu sau verde. Nu te lua dupa nimeni, Ce ii schimbat de tine e bun schimbat. O sa vezi cum e ala din cutie si cum e ala nou dupa ce il schimbi. Sigur e si sub nivel de ti se aude asa ciudat. Trebuie pus peste nivel un pic. Eu o sa astept sa scrii aici. Mai vezi la semeringul de la cautator viteze ca tot ce e posibil sa pierzi ulei. Poti sa vezi asta deasupra la motor te uiti si vezi daca e umed la cautatorul de viteze. Cauta aici si gasesti SEMERING CAUTATOR VITEZE.
  • cosminnn01

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Am schimbat uleiul acum vreo câþiva ani aprox 5 ani cu ulei original la repr opel iar dr vreo 2 ani, chiar 3 , intrã cam greu la rece, ce sa fie, trebuie sa îl schimb iarãºi?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Desi producatorul spune ca uleiul de la cutia AF-40 e long-life, eu recomand sa se schimbe la 60k km. Am facut acesta operatiune la masina din semnatura, schimbat aprx. 8l (inclusiv cel din radiatorul de racire). Cat despre ce ulei, desi am avut alte variante, am preferat sa nu risc si sa merg pe ulei original GM.
Bafta.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Pentru opel nu exista mai bun decat GM, cu ala merge cutia de viteze cel mai bine. Costa 40lei/l.

Marketing.Fals.Daca am merge pe acest rationament cel mai bun ulei pentru motor este cel de la GM.Iarasi fals.Dupa ce am folosit timp de 2 ani ulei de motor GM am trecut pe Mobil 1 Turbo Diesel iar de anul trecut pe New Life pt ca Turbo Diesel nu se mai fabrica.Mobil 1, la acelasi nivel de vascozitate, este calitativ, peste uleiul GM.Se simte si cum toarce motorul.Sunt convins ca asa stau lucrurile si la cutia de viteza.Minusul uleiului Mobil New Life este pretul de achizitie insa cine isi respecta autoturismul si ii place sa aiba o masina foarte bine intretinuta nu se uita la niste bani in plus odata pe an.
Nu vreau sa fac reclama unor produse ci doar sa prezint o stare de fapt reala.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
borsy a scris:Desi producatorul spune ca uleiul de la cutia AF-40 e long-life, eu recomand sa se schimbe la 60k km. Am facut acesta operatiune la masina din semnatura, schimbat aprx. 8l (inclusiv cel din radiatorul de racire). Cat despre ce ulei, desi am avut alte variante, am preferat sa nu risc si sa merg pe ulei original GM.
Bafta.

Nu risti absolut nimic daca respecti parametrii tehnici indicati de producator.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Florin, fals! De ce? Pentru ca eu simt ca merge cutia mai bine cu ulei GM. Cum suna asta fara argumentare? Ca nuca..
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR