Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:pe astra g z17dtl am inteles ca nu are buson de scurgere a uleiului cutia de viteze (nu stiu ce model de cutie este). Din cauza asta nu s-a grabit nici un mecanic sa se apuce sa schimbe uleiul, desi imi intra tot mai rau in viteze, mai ales a 1a pe loc si a 3a in mers, parca ar intra pe uscat. Stiti pe cineva care sa-mi faca si mie schimbul de ulei la cutie, daca nu din ploiesti macar pe o raza de 100 km. Multumesc!


Ai incercat pe la Motormania?

Si treaba cu intratu din ce in ce mai greu in treptele de viteza nu e de la ulei ci din cauza rulmentului de presiune sau a discului de ambreiaj
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O sa sun pe cineva care lucreaza la motormania sa vad ce imi recomanda, multumesc pentru idee.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca ati incurcat cutiile automate cu cele manuale. Despre care cutii vorbim? La cele automate se schimba sigur si nu ptr ca "nu le face rau" ci ptr ca asa trebuie. E clar ca acel ulei isi va pierde proprietatile. Si in bidon, sigilat, are un termen de garantie...cand il bagi in cutie e pe viata? Sa fim seriosi.
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni la astra H 1.7 dizel pe unde se completeaza/verifica uleiul din cutie?
Skip ads

  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si daca trebuie sa completez ce ulei trebuie sa bag?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut .eu am astrag an 2002 --2.0dti(motor y20dth) si ieri am schimbat si eu uleiul din cutie.Nu era nevoie de schimbul de ulei dar pt linistea mea l-am facut,am vrut sa stiu ce cantitate de ulei imi iese din cutie si starea uleiului---pot spune ca uleiul pe care l-am scos era intact fara reziduri sau depuneri de pilitura,am scos ca si cantitate 1,8 litri
Am pus ulei GM-COD producator GM-OP1940182 -----1,9 LITRI
  • sebyboy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la opel astra g 17dti cum pot sa schimb uleiul din cutie?unde se afla busonul de golire?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sebyboy a scris:la opel astra g 17dti cum pot sa schimb uleiul din cutie?unde se afla busonul de golire?

Eu cred ca nu ai CAUTAT si nu ai CITIT, deci mura-in gura nu vei primi, iar discutiile chat nu sunt permise.
Skip ads

  • serum

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Aveti idee ce tip de cutie de viteza este pe un astra G `01, z16se. Stiam ca f17wr sau f13wr. Ce semnifica wr?
  • neroseu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La cutiile manuale uleiul nu se schimba niciodata, se completeaza daca este cazul. Se schimba doar in situatia in care se lucreaza la cutia de viteze. Intrebati un mecanic profesionist Exclamation
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bine ca ai venit sa ne luminezi domnule "mecanic profesionist". Daca ai vedea cum arata un ulei la cutie dupa ce a masina a fost folosita cel putin 150-200000km de catre mai multi, nu ai mai fi asa de categoric. Cei care au scris pe aici pe forum au dat informatii din propria experienta, nu din carti. In carti se scriu multe chestii, dar realitatea ne omoara.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
serum a scris:Aveti idee ce tip de cutie de viteza este pe un astra G `01, z16se. Stiam ca f17wr sau f13wr. Ce semnifica wr?

*
Din amintire, cutie cu rapoarte scurte...
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E invers Sorine.

cr- close ratio - rapoarte scurte
wr - wide ration - rapoarte lungi
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
la un Vectra B X16XEL unde se afla busonul de completare?
  • Raul Paltineanu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2007 z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:pe astra g z17dtl am inteles ca nu are buson de scurgere a uleiului cutia de viteze (nu stiu ce model de cutie este). Din cauza asta nu s-a grabit nici un mecanic sa se apuce sa schimbe uleiul, desi imi intra tot mai rau in viteze, mai ales a 1a pe loc si a 3a in mers, parca ar intra pe uscat. Stiti pe cineva care sa-mi faca si mie schimbul de ulei la cutie, daca nu din ploiesti macar pe o raza de 100 km. Multumesc!


Salut. Ai rezolvat problema ca parca si la mine intra un pic mai greu in treapta 1 si 3 mai ales dimineata cand e rece?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
neroseu a scris:La cutiile manuale uleiul nu se schimba niciodata, se completeaza daca este cazul. Se schimba doar in situatia in care se lucreaza la cutia de viteze. Intrebati un mecanic profesionist Exclamation


FOARTE ADEVARAT [valabil exclusiv pentru cutia manuala]

n-am auzit in viata mea sa schimbi uleiul din cutie in speranta ca se va repara cutia sau va intra mai bine in viteze.

ma intreb oare de ce neamtul nu are prevazuta, [pe carnetele de service al masinii], in vedere schimbarea uleiului din cutie la un anumit interval de timp si kilometri.
exemplu : la 310.000 cand am umblat la ambreiaj ,inevitabil s-a scurs 200-300g ulei din cutie.
ei bine ,uleiul care se scurgea era ca nou.
regret baloane de astea la mine nu tin.
p.s.masina la 352.000 intra perfect in viteze.
este doar parerea mea si nu vreau sa zica cineva ca am capul prealuminat .
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Raul am schimbat uleiul, din 1.6l cati trebuiau sa fie am scurs decat 400ml. Deci am facut bine ca l-am schimbat. Din pacate surubul de nivel era ros si a trebuit scos capacul cutiei ca sa dau afara uleiul vechi.
Treaba cu nu se schimba uleiul niciodata... sa fim seriosi. Era negru uleiul scos din cutia mea. Daca nu credeti intrati pe topicul unde imi prezint masina si vedeti poze.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca folosesti un ulei de calitate eu chiar nu inteleg care ar fii problema sa schimbi uleiul din cutie. Poate ma lumineaza si pe mine unul din cei care sunt atat de categoric impotriva.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
E bine sa folosesti acelasi ulei care e deja in cutie, 1l e 22 lei. Eu am pus mobil hd si sunt multumit, singura prostie pe care am facut-o e ca am pus 80w90 in loc de 75w90 si dimineata pe frig primele 2 schimbari de viteze sunt cam urate, in sensul ca parca e turnat in beton schimbatorul.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Raul am schimbat uleiul, din 1.6l cati trebuiau sa fie am scurs decat 400ml. Deci am facut bine ca l-am schimbat. Din pacate surubul de nivel era ros si a trebuit scos capacul cutiei ca sa dau afara uleiul vechi.
Treaba cu nu se schimba uleiul niciodata... sa fim seriosi. Era negru uleiul scos din cutia mea. Daca nu credeti intrati pe topicul unde imi prezint masina si vedeti poze.


La tine s-a umblat la cutie mai mult ca sigur.

Si eu am umblat in destule cutii si concluzia finala e ca nu se schimba uleiul ci doar se completeaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR