Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Buna ziua
Doresc sa achizitionez un Opel Corsa B(94...97 sa vad cum va fi bugetul) si il cumpar din Polonia, il vreau inmatricula pe numele meu aici in Polonia!
Nu am cetatenie poloneza.
Iar, cand ma intorc in tara pot sal inscriu tot pe numele meu fara sa platesc taxa de imatriculare?
am nevoie de ceva acte speciale?

Multumesc
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nu! orice inmatriculare a unui autoturism adus din afara presupune plata unei taxe de inmatriculare!
legat de acte ... nu stiu!
numai bine!
  • placere

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Exista solutie numai ca dureaza ceva si prea putini romani sunt dispusi sa astepte si sa plateasca un avocat pentru asta ca in tot acest timp esti fara numere de inmatriculare.
procedura era de durata dar reusesti
Procedura:
Se da in judecata Statul Roman si Inspectoratul de Politie din jud unde domiciliaza proprietarul masinii (la judecatorie) si se va cere urmatoarele:
Obligarea IPJ la inmatricularea definitiva a masinii fara plata taxei de prima inmatriculare:
La instanta se va ridica exceptia de neconstitutionalitate a textului de lege care obliga la plata taxei de prima inmatriculare, raportat la art ART. 20 din Constitutia Romaniei.
Tratatele internaþionale privind drepturile omului.
Dispoziþiile constituþionale privind drepturile ºi libertãþile cetãþenilor vor fi interpretate ºi aplicate în concordanþã cu Declaraþia Universalã a Drepturilor Omului, cu pactele ºi cu celelalte tratate la care România este parte.
Dacã existã neconcordanþe între pactele ºi tratatele privitoare la drepturile fundamentale ale omului, la care România este parte, ºi legile interne, au prioritate reglementãrile internaþionale, cu excepþia cazului în care Constituþia sau legile interne conþin dispoziþii mai favorabile.
Dupa ridicarea exceptiei de neconstitutionalitate se va solicita obligarea IPJ la inmatricularea provizorie pana la terminarea procesului.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@marius007zo2 dar daca ar fi inscris pe numele meu in strainatate... nu reprezinta un bun cel detin(gen repatriere de prin 90)?
de exemplu un coleg de lucru roman, dar deja locuieste de mult in Varsovia sia inmatriculat masina aici in polonia(dupa ce era inscrisa pe numele lui in romania) fara sa plateasca nici o taxa, doar cele referitor la harti.
aicea este ceva taxa de inmatriculare dar nesemnificativ fata de cel din romania(700Ron sau asa ceva nu sunt sigur).

As putea aduce chiar masina din germania si sal inmatriculez in Polonia.
@placere nu ma deranjeaza daca un timp nu l-as putea folosi....inca am masina veche si numi bat capul pt asa ceva.problema ca va fi mult de umblat si bani cheltuiti cea ce numi permit.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris: il cumpar din Polonia, il vreau inmatricula pe numele meu aici in Polonia!Nu am cetatenie poloneza.

Dar de ce nu il lasi pe polonia in continuare..?Mai scump decat prima taxa nu are cum sa fie..
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cand ma intorc in romania ce fac?nu am de gand sa stau aici!si pt parinti as vrea aceasta masina.
aici in fiecare an trebuie facut ITPul.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pune-o pe BG,daca vrei sa scapi de taxa.Tb.sa faci anual numai 60-70 km,pana la Ruse...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asta da ca nu e din Iasi... Wink
  • mertinkeler

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daca o masina e inmatriculata prima data in Romania nu ai cum sa scapi de taxa, orice ai face, decat daca dai in judecata statul roman, ceea ce e alta mancare de peste. daca o inmatrciulezi pe polonia, pe numele tau trb sa mergi acolo in fiecare an ptr asigurare si itp. este o anumita perioada (3 luni parca) in care poti circula cu masina in ro fara sa o inscrii la noi, daca te opreste politia se pot lua de tine ca esti cetatean roman si ca circuli cu masina ta in ro si ca trb sa o inmatriculezi aici, poti sa le spui ca tu locuiesti in polonia si ca ai venit in tara de 2 zile(nu au cum sa dovedeasca altceva). varianta doi este bulgaria cu procura, ipt si adigurare in fiecare an, poti circula cat vrei, te costa 500-700 euro.



cetatenia poloneza nu e importanta, trb sa ai rezidenta, e suficient
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR