Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara.
Am incercat sa gasesc un subiect despre asa ceva pe acest forum si nu sunt lamurit. Pe pagina de Ople Signum se recomanda a se citi din talon masele remorcabile.
As vrea sa stiu, din experienta colegilor cu Vectra, tipuri/modele de rulota si masa maxima pe care o poate tracta o Vectra Z18XER benzina de 140 CP in conditii normale de exploatare a masinii (masa remorcabila cu dispozitiv de franare :1400, fara: 685)
Daca se poate, as dori tipuri si preturi de rulota care sa fie echipate la un nivel mediu (pt 2 adulti, 2 copii, bucatarie, grup sanitar, generator...... etc , nu ma prea pricep.)
Din ce am vazut, cu aprox 3.000 EUR se gasesc, dar nu stiu daca se pot inscrie, daca merita acesti bani sau ar trebui sa ma gandesc la un buget mai mare
Multumesc
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
http://www.clubrv.ro/ Vezi pe aici..si posteaza si pe la noi..ca as fi si eu interesat. Very Happy
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ai postat nu prea bine aici mergea la discutii generale topicul iar daca vrei sa stii mai multe de rulote documenteaza-te aici http://www.clubrv.ro/forum/ iar in certificat scrie clar cu dispozitiv de franare pana la 1400 kg si rulotele au dispozitiv de franare dar mai multe ai sa afli de la adevaratii rulotisti..bafta Cool
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. Bucuresti-ul este plin de asa numitele "rulote" scoase spre vanzare. Am postat aici, pentru ca am o Vectra si doresc o opinie de la colegii care poseda acelasi tip de masina si au remorcat o rulota ceva mai buna. Despre acele "coviltire" care zac pe marginea drumului sau in targuri nu doresc sfaturi
Multumesc
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sunt ff ieftine in zona Targu Secuiesc..
  • nmugurel2003

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
In 2005 am fost in Germanica sa-mi iau masina... Undeva spre granita cu Olanda am gasit un parc cu peste 100 de rulote. Am vazut niste "scule" la ~1000-1500 - mama lor! Asa ca daca ai putea ajunge, sigur faci o afacere mai buna decat in tara. Cat despre masina, nu-ti face griji - la 140 CP tragi si muntele in conditii onorabile.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, alte sfaturi?
Off topic: Cred ca este un "up" permis.
  • NOVAC

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Stiu ca topicul e vechi ! E cineva care trage o rulota cu vectra c ?

Vreau sa imi iau o rulota .

Oare tine ambreiajul ? Consumul ? Etc...

Multumesc!
Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Da colegul nostru Hot din botosani are una,si una destul de maricica,o englezoaica si merge fara probleme cu ea..poti lua legatura cu el pt mai multe detalii..
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Din cate stiu, e nevoie de permis cu categoria C pentru remorci cu mase peste 750 kg...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Doar B+E
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Asa e.. Embarassed Era vorba de categoria E. C-ul fiind pentru vehicule cu masa peste 3500 kg. Scuzele mele.
Skip ads

  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. De ieri sunt mandru posesor de rulota. Dupa ce am vizitat Olanda (care este cu 200 de ani peste Germania, fata de Romania nu am reusit sa calculez...) am revenit in tara cu o rulota Adria.
Rulota are 2 paturi duble, aragaz, frigider, dulap, baie (chiuveta si dus, fara wc) si o gramada de spatii de depozitare.
Masina este un Opel Vectra din 2008 cu motor 1,9 cdti 150 de caluti. Consumul mediu fara rulota dar cu 4 persoane si portbagajul plin a fost de 6,5 (mers destul de tare - 200 pe autostrada si in 60-180 in rest) si 9,5 cu rulota (mers deasemenea destul de tare - 100-120).
Un prieten cu astra h 2007 acelasi motor scoate un consum mai bun cu rulota mergand cu maxim 90 km/h. Eu ma grabeam sa ajung acasa si nu am iertat masinuta, am depasit toate tirurile si camioanele intalnite in drum si nu ma dau in laturi sa schimb vitezele la 5000 de ture...
Daca rulota are greutate proprie 950 te sfatuiesc sa schimbi masina. A mea are 633 si mi se pare grea! Urmatoarea o sa incerc sa o gasesc la maxim 600! Intotdeauna cand ai spatiu o sa vrei sa ai mai mult cu tine in concediu. Asta inseamna o rulota plina, alaturi de o masina plina! Cortul rulotei este mare si greu, rezervoarele de apa trebuie sa fie pline ca nu stii de unde gasesti sa alimentezi, butelia de gaz ( sau buteliile) trebuie de asemenea sa fie pline, frigiderul plin, roata de rezerva etc. Cu toate astea ajungi la peste o tona numai cu rulota! In masina sunt 2 persoane, plinul facut si bagajele in portbagaj, fara sa mai zic de biciclete, gratar, scaune, masa, bere, umbrela etc. Toate astea se aduna si ajungi ca ansamblul sa aiba aproape 3 tone! Crezi ca motorul masinii tale poate trage 3 tone mergand cateva ore non-stop? Daca iti mai aduc aminte si de ceva serpentine cred ca ma injuri deja... Ca fapt dives, tinuta constant la 3200 de ture masina mea pe panta in Germania avea consum de 26%! Asta era consumul instant pe pilot fara sa accelerez si masina tinuta in cuplu cu treapta a 3 a la o viteza de 50-60 daca imi aduc bine aminte, si aici vorbim de un motor de 320 Nm cuplu si 150 de cai generatie noua!
Scuze pentru ca am scris atat de mult dar incerc sa te ajut sa nu faci greseli!
In concluzie eu te sfatuiesc sa cauti o rulota mai mica. Daca mergi cu sotia (2 persoane) cauta o rulota mai mica, de 2 persoane si mai usoara! Daca ai nevoie de 4 locuri (cum am eu) cauta o rulota mai noua si mai usoara, chiar daca asta inseamna ceva bani in plus.
Masina mea la drum lung sta la 85 de grade, doar cand ma apuca nebunia si fac curse si depasiri nebunesti ajunge la 90 de grade, cu rulota nu a scazut sub 95 de grade.... Asta ca fapt divers...
Daca te pot ajuta cu ceva cu cea mai mare placere!



LE: Daca vrei poti incerca sa vezi cum se misca masina cu rolota mea si atunci poti trage anumite concluzii... Rulota e in militari.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
siner, nu ne-ai spus pretul si locul de unde ai luat-o(eventual si un link).
Sa o stapanesti sanatos.
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:siner, nu ne-ai spus pretul si locul de unde ai luat-o(eventual si un link).
Sa o stapanesti sanatos.


Este luata din Olanda. Un pret nu pot spune momentan pentru ca exista posibilitatea sa o pun la vanzare (dupa ce am cumparat-o am gasit alta la aceeasi bani mult mai dotata) dar ma mai gandesc pentru ca nu stiu daca merita cheltuiala si oboseala cu drumul (am facut 7000 km intr-o saptamana....).
Link nu am pentru ca in Olanda sunt rulote pe strazi cum sunt la noi magazinele, fara sa mai vorbesc de parcurile de rolote... Trebuie doar sa ai timp si rabdare... Eu am plecat cu niste prieteni si nu am avut nimic aranjat... Pe mobile.de am vazut rulote la vanzare dar eu recomand Olanda!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR