Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Xtm

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o problema la alarma si la inchiderea centralizata.Cand am cumparat masina, mergea perfect si alarma si inchiderea.Dupa un timp trebuia sa "frec sigurantele alea de la baterie ca nu mai faceau contact calumea.Toata pana intr-o zi cand, alarma se activa fara sa o atinga cineva sau vre-un zgomot .Pur si simplu incepea sa piuie aiurea.Am dus masina la cineva, si a dezactivat alarma...zise el.Inchiderea centralizata merge numai din cheie, iar portbagajul trebuie sa il deschid cu cheia. Acum am schimbat bateriile de la telecomanda si daca tot a dat caldura ma gadeam sa incerc sa repar inchiderea.Problema e ca nu stiu cum a dezactivat acea persoana alarma?! Sigurantele de langa baterie sunt la locul lor (dar am impresia ca sunt mai mici).Ca sa o reactivez/resincronizez am nevoie de ambele chei, caci eu am doar una, cealalta a ramas in italia.Momentan nu pot da de persoana respectiva ca sa intreb ce a facut.Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Xtm

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nimeni:-(?
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dupa parerea mea ar trebui sa faci urmatoarele:

1. Verifica toate sigurantele si curata-le. Incearca cu un spray de contacte. Vrifica-le si pe cele din bord, astfel nu vei avea surprize nici la alte instalatii ale masinii.
2. Depisteaza modulul de alarma si verifica mufe, contacte, etc.
3. Daca alarma are detector de soc sau vibratii, trebuie verificat si asta. El are un semireglabil (o chestie care iasa din el si se invarte stanga-dreapta, ca volumul la casetofon) din care se regleaza sensibilitatea acestuia. Daca semireglabilul este oxidat si nu face contact bun, poate sa-ti dea alarme false.

Bafta.

P.S. Si nu uita sa deconectezi bateria inainte de a te apuca de treaba.
  • Xtm

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru indicatii, o sa incerc ce mi-ai spus:).
Skip ads

  • Xtm

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Alarma si inchiderea centralizata, fiind originala a masinii, se activeaza cu o cheita de sub capota.Toate bune si frumoase.Am activat-o, am testat inchiderea centralizata care merge impecabil dar problema este urmatoarea.Cand bag cheia in usa sa deschid (in cazul in care nu folosesc telecomanda) incepe sa piuie.Dupa ce o dezactivez din telecomanda, ma urc in masina si iar incepe sa piuie.Cred ca are un senzor pe undeva sau o siguranta care nu face contact bine.Voi ce parere aveti?
PS:am fost si am cautat dar nu am gasit nici un temporizator nimic de unde sa o reglez.Mie imi bat la ochi doua sigurante care au soclul vai de mama loc.O sa incerc sa le schimb.
  • Xtm

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am facut niste poze.
Aici sunt sigurantele, care par in regula toate.

Senzori de la alarma banuiesc, care sunt asezati in stanga si dreapta parbrizului sus.

De aici activez/dezactivez alarma

Si soclurile de la sigurante care par cam improvizate si acolo cred eu ca e problema.


Nu prea ma pricep asa ca va las pe voi poate vedeti ceva care pare in neregula.
Multumesc.
  • antonio florin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 1999 100
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2012

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema cu inchiderea centralizata la opel corsa de vreo luna si ceva eu nam telecomanda se inchide si se deschide de la cheie nu mai fuctioneaza centralizarea ce are sau de unde se poate restarta?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR