Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • boxpalet

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu stiti la o vectra A 1.8i monopunct presiune la pompa de benzina terebuie sa fie cat? va rog zicetimi s anu dau bani degeaba si pe aia, ca mecanici astia is varza
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
aici nu e vorba de presiune, e vorba de debit refulat, acre trebuie sa fie de 1,4 litri pe minut
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu miam schimbat sonda,era inca cea originala dar deja aveam eroare 13(lipsa tensiune pe senzor) dar motorul a mers ok doar ca la un drum lung se aprindea check engine,in oras mergea totul ok.
am luat unul Bosal cu 130ron era una bosch la 170ron dar din cat mam interesat nu era una originala bosch ci una fabricata prin china.
pana acuma totul merge ok nu mai se aprinde check engine si motorul merge ok.

@boxpalet din cate imi amintesc multecul simplu are in jur de 0.76bari(nu sunt sigur,dar am sa ma documentez)
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in legatura cu sonda lambda...la mine nu se aprinde check engine cand scot mufa de la sonda, dar nici nu da eroarea 13 sau sa mi se aprinda check engine. stiu ca e un comportament ciudat, ce ar putea sa fie?
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mergi mai mult cu ea si o sati apara eroarea!daca nu sesizeaza sonda intra im mod de 'emulare' doar daca sonda ii da informatii gresite atuncea merge prost motorul
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am inteles. deci mai sunt sanse sa fie ok sonda Very Happy. ma uitam la cat de ruginita este..si ma gandeam ca e deja de mult expirata. ms mult
  • barceaparazitu

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Rekord 1986 c 24 ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sal
O intrebare, unde este mufa de la sonda ?
la opel omega 2400 benzina din 1989
precizez ca motorul se afla pe un rekord din 86 si cablurile sonde/i au fost taiate si nu stiu unde tre sa ajunga pe instalatia electrica {este cu 3 fire }
pls cine stie un raspuns si o poza ar fii de folos
  • guess_who

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pe mine m-a costat cam 350 ron pt un opel astra g..
Skip ads

  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o peoblema, aceea ca de la un timp la un astra G TD din 1998, la relanti se cam zguduie motorul . Ar putea fi de la sonda lambda? Are 160.000 Km.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:si eu miam schimbat sonda,era inca cea originala motorul a mers ok doar ca la un drum lung se aprindea check engine,in oras mergea totul ok.

pana acuma totul merge ok nu mai se aprinde check engine si motorul merge ok.


Sa inteleg ca si la mine ar putea fi sonda lambda problema? Mie m-i se aprinde martorul numai in afara si numai la viteze mari (de la 130-140km/h in sus sau daca merg constant cu 130 cateva minute bune)
  • guess_who

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
da..poate fi sonda lambda sau egr-ul.mai bine pune-o pe tester
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:incep sa cred ca sonda lambda nu se schimba "cand se strica"
De ce? am povestit zilele trecute cu un inginer la care mi-am dus injectoarele la curatat, si discutia a "deviat" nitel catre sonda lambda. Si tipul a scos la un moment dat o carticica in care... surpriza.. erau listate o gramada de marci de masini, pe modele de motoare, mai erau codurile Bosh de sonda lambda si.... durata de viata (in km)...


Question Deci nu se schimba - sa inteleg ca se arunca masina sau se vinde unui fraier!

jE a scris:
...La Opel nu am gasit motorul meu (erau doar motoarele mai noi, cu 16 valve) am browsat nitel codurile, erau coduri cu durata de viata de 50.000 km, de 80.000 km, si era si unul cu 150.000 km
Chiar voi incerca sa ma mai intalnesc cu omul, poate imi da carticica sa o scanez... Cel putin capitolul Opel.
Bieinteles, nimeni nu zice ca trebuie sa faceti ce scrie in cartea aia. Asa cum puteti sa mergeti si cu acelasi ulei vreo 50.000 km... E decizia fiecaruia


Question Deci se schimba in functie de tipul de motor la x km!


Oare? te cam contrazici... noroc ca pot sa scot si eu de aici o concluzie iar asta apeland la logica nu la cunostintele tehnice ale tale!
Skip ads

  • virus100b

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Imi aparea aleator check-ul si am schimbat-o la 180.000 cu una originala si a costat 320ron si de atunci nu mi-a mai aparut check-ul
  • boca

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daca pate cineva sa-mi spuna cum arata check engine
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat ieri sonda lambda, la cea veche iesise deja ceramica pe afara deci oricum am facut bine ca am schimbat-o, ramane de vazut daca se mai aprinde check engine.
Am cumparat Bosch pt tipul meu de motor nu Bosch universala... a costat 185 ron si pe ea scrie ca e made in USA, dar fabricata in Karlsrue, Germany deci nicidecum China sau India cum am mai auzit/vazut.

@boca
check engine arata asa (eventual mai are in desen un fulger in interiorul lui)

  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o problema si doresc sa va intreb dak ar putea fi sonda aceasta de vina: s aprinde check engine mereu la relanti si doar atat iar masina trage f prost. are 100 000 km si nu cred sa fi fost schimbata. in plus la turatii mari se plafoneaza si nu mai cresc turatiile! Multumesc anticipat!
  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
as mai avea o intrebare poate km "prostutza" dar s poate repara aceasta sonda sau curata ?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
poti sa schimbi si sonda (nu o repara/curata) dar iti recomand sa faci un test motor ca sa stii ce eroare ai. Bujiile le-ai schimbat?

Era frumos sa ai in semnatura masina si tipul de motor si eventual la profil, orasul... asa a trebuit sa mai pierd timpul sa caut. Ai 2 solutii: ori incepi sa schimbi ce crezi tu sau altii ca ar fi problema ori faci un test motor.
  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu pot sa mi fac testul cu agrafa k am o vectra b 2001....pana la urma tot la tester ajung. si sunt din bucuresti Razz Totusi simptomele p kre le am precizat ar putea fi legate d sonda asta?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am editat inainte sa postezi tu... Very Happy Da, eu zic ca ar putea fi legat de sonda lambda, o fi obosita. Scoate-o afara si fa-i o inspectie optica. Daca vezi bucati de ceramica puscate, gata cu ea.

Raman totusi la varianta cu testul, chiar daca l-ai facut inainte de a schimba bujiile.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR